Usuwanie zębów Kraków
Ekstrakcja zęba, usuwanie zębów
Chirurgiczne usuwanie zębów
Ekstrakcja zęba
Pomimo ogromnego rozwoju medycyny oraz stomatologii, zabieg chirurgiczny, który polega na bezpowrotnym usunięciu zęba, jest nadal konieczny w wielu przypadkach. Wskazaniem do wyrwania zęba są choroby przyzębia, ropne zapalenie tkanek twardych, zaawansowana próchnica, nieodwracalne zapalenia miazgi, nawracające ropnie i wady zgryzu świadczące o potrzebie przeprowadzenia leczenia ortodontycznego. Cała procedura przebiega zazwyczaj w sposób bezpieczny oraz bezbolesny.
Chirurgiczne usuwanie zęba, zabieg ekstrakcji zęba
Zabieg wykonuje się najczęściej w przypadku zatrzymania się ósemek w kości i przy ich nieprawidłowym wzroście. Chirurgiczne usuwanie zęba zalecane jest również w sytuacji, gdy mamy do czynienia z korzeniami pozostawionymi w zębodole. Zęby „mądrości” są bardziej narażone na próchnicę ze względu na swoje dalekie położenie w łuku zębowym. Ekstrakcję zęba wdraża się zwykle w momencie wyczerpania metod leczenia zachowawczego lub ich nieskuteczności. Przed zabiegiem lekarz stomatolog zawsze przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego (OPG).
Usuwanie ósemek odbywa się często w znieczuleniu miejscowym, stosunkowo rzadko stosowana jest narkoza. W trakcie wyrywania zęba chirurg nacina błonę śluzową dziąsła, następnie oddziela od kości płat śluzówki z okostną. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz profilaktyka pozwala uniknąć tego typu inwazyjnych zabiegów. Po wyrwaniu zęba należy bezwzględnie dostosować się do zaleceń lekarza, szczególnie takich, które dotyczą unikania zimnych, jak również gorących napojów.
Ekstrakcja zęba – zalecenia pozabiegowe po wyrwaniu zęba
Stosowanie wszystkich wskazówek z pewnością przyspieszy proces gojenia i pozabiegowej rekonwalescencji. Po usunięciu zęba – przez około 2 godziny nie wolno spożywać napojów oraz pokarmów, palić papierosów ani pić alkoholu. Dym papierosowy wpływa niekorzystnie na ranę i może spowodować powstanie tzw. suchego zębodołu. W odstępie przynajmniej tygodnia od zabiegu należy delikatnie płukać jamę ustną. W tym aspekcie warto zaopatrzyć się w płukanki ziołowe o działaniu odkażającym, ale też ściągającym. Szczotkowanie zębów jest możliwe po około 12 godzinach, jednak warunek stanowi omijanie okolic powstałej rany. Stosowanie przez kilka dni zimnych okładów zminimalizuje obrzęk czy opuchliznę oraz ból. Wskazane są specjalne kompresy, które można nabyć w aptece, ewentualnie można użyć suchego lodu. Po ekstrakcji zęba pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego, a podczas snu używać dodatkowych poduszek, tak by nie powodować napływu krwi do mózgu. Polecane są leki przeciwzapalne dostępne bez recepty mające w składzie ibuprofen lub pyralginę. Zdarza się jednak, że lekarz stomatolog przepisze pacjentowi antybiotyk. Przygotowywanie miękkich potraw do jedzenia, niewymagających żucia znacznie ułatwia regenerację w tym czasie.
Powikłania po zabiegu występują niezwykle rzadko i związane są z chorobami współwystępującymi u pacjenta, na przykład: problemy z sercem, cukrzyca czy astma. Niezwykle ważną sprawą jest poinformowanie lekarza o wszystkich poważnych schorzeniach przed zabiegiem.
Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!
CHIRURG STOMATOLOG KRAKÓW