kortykotomia Kraków

Kortykotomia

Periodontolog - Kraków - Podgórze - Implantis - gabinet - periodontologiczny

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

Kortykotomia wspomagająca leczenie ortodontyczne.

Przygotowanie do leczenia ortodontycznego.

W stomatologii wykonywane są różne zabiegi mające na celu likwidowanie istniejących wad zgryzu oraz przeciwdziałanie ich powstawaniu. W ortodoncji, przeprowadzanej u dorosłych szczególne zastosowanie ma zabieg kortykotomii. Czym on jest i komu będzie on zalecany?

Kortykotomia – co to jest?

Kortykotomia Kraków, cena piezocision

Kortykotomia to zabieg wykonywany u osób dorosłych, po ukończeniu przez nie 21 roku życia. Polega ona na minimalnym pionowym oraz poziomym płytkim nacięciu zbitej blaszki kostnej, dokładnie między korzeniami zębów za pomocą ultradźwięków. Kortykotomia, może obejmować tylko jeden lub kilka zębów, albo cały łuk zębowy – co jest wykonywane zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Kortykotomia powoduje, że w okolicy nacięć dochodzi do demineralizacji kości. Proces ten rozpoczyna się w 2-3 tygodniu po kortykotomi, a utrzymuje się do 4-6 sześciu miesięcy i w literaturze nosi nazwę RAP (regional accelerated phenomenon).

Dochodzi wówczas do tymczasowej przemiany metabolizmu i struktury samej kości. Na skutek powyższych kość staje się odwracalnie miękka. W takiej miękkiej kości zęby mogą zostać łatwo przesunięte za pomocą aparatu ortodontycznego. Kortykotomia daje odwracalny, szybki i bezpieczny efekt umożliwiający przemieszczanie i przesuwanie się zębów w czasie leczenia ortodontycznego. Szczególnie widoczne jest to przy próbach przesunięcia opornych na przesuwanie się zębów.

Kortykotomia — w jakim celu jest wykonywana?

Kortykotomia wykonywana jest z wielu różnych wskazań ortodontycznych. Wykonuje się ją głównie w celu:

 • zmniejszenia oporów kostnych, czyli ułatwienia przemieszczania się zębów
 • skrócenia czasu noszenia aparatów ortodontycznych i ułatwienia całego leczenia,
 • zmniejszenia ryzyka zaniku korzeni przesuwanych zębów,
 • zmniejszenia ryzyka recesji dziąseł — odsłonięcia szyjek zębowych po leczeniu,
 • zmniejszenia ryzyka wystąpienia ruchomości zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego
 • redukcji bólu, jaki towarzyszy działającym na zęby siłom w czasie noszenia stałego aparatu ortodontycznego.

Kortykotomia wskazana może też być w przypadku potrzeby:

 • zamykania przestrzeni pomiędzy zębami,
 • poszerzenia łuku zębowego,
 • intruzji zębów, ekstruzji zębów, rotacji zębów itp.

Przeprowadzenie kortykotomi wskazane jest po założeniu aparatu stałego. Kortykotomię można przeprowadzić w około 7 dni po wizycie u ortodonty. Na zęby zaczyna wówczas działać odpowiednia siła, a w kościach zachodzą przemiany biologiczne, które mogą wywoływać ból.

Leczenie ortodontyczne wspomagane kortykotomią może ulec skróceniu nawet o 30 proc.

Kortykotomia wspomagająca leczenie ortodontyczne, piezocision Kraków

Zabieg kortykotomii, przebieg.

Kortykotomia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog za pomocą piezosurgery i specjalnej końcówki ultradźwiękowej płytko nacina warstwę korową kości. Po wykonaniu nacięć w kości korowej zakładane są szwy.

Gdy kortykotomia zostanie wykonana u dorosłego pacjenta ortodontycznego w odpowiednim momencie leczenia, może ona efektywnie ułatwić leczenie aparatami stałymi. Oszczędzi pacjentowi bólu i ułatwi przesuwanie się zębów pod wpływem nacisku aparatu ortodontycznego.

Kortykotomia — zalecenia po zabiegu

Zalecenia pozabiegowe to:

 • utrzymania perfekcyjnej higieny jamy ustnej,
 • stosowanie do płukania płynów zawierających chloroheksydynę,

Po zabiegu może pojawić się lekki ból i obrzęk.

Podsumowanie.

Kortykotomia widocznie skraca leczenie ortodontyczne. Zmniejsza znacznie ryzyko recesji dziąseł i chroni sąsiadujące tkanki od ujemnych skutków leczenia ortodontycznego. Równocześnie dzięki przebudowie kości wzrasta znacząco stabilność leczenia ortodontycznego.

Kortykotomia najczęściej przeprowadzana jest u pacjentów dorosłych, z cienkim biotypem dziąsła, opornych na przesuwanie się zębów. Kortykotomia pomaga w sytuacji, gdy kość jest twarda, mało elastyczna i występuje większe ryzyko resorpcji korzeni oraz uszkodzenia tkanek przyzębia.

Kortykotomia pomocna jest również u pacjentów z krótkimi anatomicznie i podatnymi na resorpcję korzeniami zębów, którzy zostali poddani leczeniu ortodontycznemu.

Piezocision

Piezocision to mało inwazyjna, bezpłatowa tunelowa technika nacinania kości nożem za pomocą piezosurgery. Została wprowadzona przez profesora Dibarta.

Zapraszamy do naszego ortodonty na konsultację ortodontyczną.

Ortodonta Kraków

Umów wizytę do endodonty

W gabinecie Implantis leczenie ortodontyczne przeprowadza dr Anna Sowińska

Anna Sowińska, Klinika Stomatologiczna Implantis Kraków