Kortykotomia wspomagająca leczenie ortodontyczne w Krakowie

kortykotomia Kraków

Kortykotomia wspomagająca leczenie ortodontyczne

dentysta kraków

Co to jest Kortykotomia?

Kortykotomia polega ona na minimalnym pionowym oraz poziomym płytkim nacięciu zbitej blaszki kostnej, dokładnie między korzeniami zębów za pomocą ultradźwięków. Kortykotomia, może obejmować tylko jeden lub kilka zębów, albo cały łuk zębowy – co jest wykonywane zgodnie z zaleceniami ortodonty. Zabieg ten wykonywany jest u osób dorosłych, po ukończeniu przez nie 21 roku życia.

Kortykotomia powoduje, że w okolicy nacięć dochodzi do demineralizacji kości. Proces ten rozpoczyna się w 2-3 tygodniu po kortykotomi, a utrzymuje się do 4-6 sześciu miesięcy i w literaturze nosi nazwę RAP (regional accelerated phenomenon).

Dochodzi wówczas do tymczasowej przemiany metabolizmu i struktury samej kości. Na skutek powyższych kość staje się odwracalnie miękka. W takiej miękkiej kości zęby mogą zostać łatwo przesunięte za pomocą aparatu ortodontycznego. Kortykotomia daje odwracalny, szybki i bezpieczny efekt umożliwiający przemieszczanie i przesuwanie się zębów w czasie leczenia ortodontycznego. Szczególnie widoczne jest to przy próbach przesunięcia opornych na przesuwanie się zębów.

Przygotowanie do leczenia ortodontycznego

W stomatologii wykonywane są różne zabiegi mające na celu likwidowanie istniejących wad zgryzu oraz przeciwdziałanie ich powstawaniu. W ortodoncji, przeprowadzanej u dorosłych szczególne zastosowanie ma zabieg kortykotomii. Czym on jest i komu będzie on zalecany?

Kortykotomia — w jakim celu jest wykonywana?

Kortykotomia wykonywana jest z wielu różnych wskazań ortodontycznych. Wykonuje się ją głównie w celu:

  • zmniejszenia oporów kostnych, czyli ułatwienia przemieszczania się zębów,
  • skrócenia czasu noszenia aparatów ortodontycznych i ułatwienia całego leczenia,
  • zmniejszenia ryzyka zaniku korzeni przesuwanych zębów,
  • zmniejszenia ryzyka recesji dziąseł — odsłonięcia szyjek zębowych po leczeniu,
  • zmniejszenia ryzyka wystąpienia ruchomości zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego,
  • redukcji bólu, jaki towarzyszy działającym na zęby siłom w czasie noszenia stałego aparatu ortodontycznego.

Kortykotomia wskazana może też być w przypadku potrzeby:

  • zamykania przestrzeni pomiędzy zębami,
  • poszerzenia łuku zębowego,
  • intruzji zębów, ekstruzji zębów, rotacji zębów itp.

Przeprowadzenie kortykotomi wskazane jest po założeniu aparatu stałego. Kortykotomię można przeprowadzić w około 7 dni po wizycie u ortodonty. Na zęby zaczyna wówczas działać odpowiednia siła, a w kościach zachodzą przemiany biologiczne, które mogą wywoływać ból.

Leczenie ortodontyczne wspomagane kortykotomią może ulec skróceniu nawet o 30 proc.

Kortykotomia wspomagająca leczenie ortodontyczne, piezocision Kraków

Zabieg kortykotomii – przebieg

Kortykotomia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog za pomocą piezosurgery i specjalnej końcówki ultradźwiękowej płytko nacina warstwę korową kości. Po wykonaniu nacięć w kości korowej zakładane są szwy.

Gdy kortykotomia zostanie wykonana u dorosłego pacjenta ortodontycznego w odpowiednim momencie leczenia, może ona efektywnie ułatwić leczenie aparatami stałymi. Oszczędzi pacjentowi bólu i ułatwi przesuwanie się zębów pod wpływem nacisku aparatu ortodontycznego.

Kortykotomia — zalecenia po zabiegu

Zalecenia pozabiegowe to:

  • utrzymania perfekcyjnej higieny jamy ustnej,
  • stosowanie do płukania płynów zawierających chloroheksydynę.

Po zabiegu może pojawić się lekki ból i obrzęk.

Podsumowanie.

Kortykotomia widocznie skraca leczenie ortodontyczne. Zmniejsza znacznie ryzyko recesji dziąseł i chroni sąsiadujące tkanki od ujemnych skutków leczenia ortodontycznego. Równocześnie dzięki przebudowie kości wzrasta znacząco stabilność leczenia ortodontycznego.

Kortykotomia najczęściej przeprowadzana jest u pacjentów dorosłych, z cienkim biotypem dziąsła, opornych na przesuwanie się zębów. Kortykotomia pomaga w sytuacji, gdy kość jest twarda, mało elastyczna i występuje większe ryzyko resorpcji korzeni oraz uszkodzenia tkanek przyzębia.

Kortykotomia pomocna jest również u pacjentów z krótkimi anatomicznie i podatnymi na resorpcję korzeniami zębów, którzy zostali poddani leczeniu ortodontycznemu.

Piezocision

Piezocision to mało inwazyjna, bezpłatowa tunelowa technika nacinania kości nożem za pomocą piezosurgery. Została wprowadzona przez profesora Dibarta.

Zapraszamy do naszego ortodonty na konsultację ortodontyczną.

Specjaliści od profesjonalnego leczenia zębów, Klinika Implantis w Krakowie
Specjaliści od profesjonalnego leczenia zębów, Klinika Implantis w Krakowie

Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!