usuwanie ósemek Kraków
Usuwanie zębów / usuwanie ósemek Kraków – chirurgiczne usuwanie zębów mądrości
DENTYSTA KRAKÓW
Usuwanie zębów mądrości – wskazania do usunięcia ósemek
Usuwanie zębów mądrości (określanych również jako ósemki) to często wykonywana usługa. Kiedy pacjenci pytają o najlepszy moment na usuwanie zębów mądrości, odpowiadamy, żeby zacząć działać jak najwcześniej. Zęby mądrości mogą powodować stany zapalne, a także liczne powikłania ujawniające się w kolejnych latach. Aby usunąć zęby mądrości, niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Warto przeprowadzić go, zanim pojawi się próchnica. Dobrym okresem na usunięcie ósemek jest dwudziesty rok życia, jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Wskazania do usunięcia zęba mądrości
Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości
Chirurg stomatolog na podstawie badania wewnątrzusznego i na podstawie oceny badań dodatkowych tj. CT lub OPG rozstrzyga, czy rekomendowana jest ekstrakcja zęba mądrości i jaki będzie jej stopień trudności. Chirurg stomatolog zazwyczaj jest w stanie ocenić przed zabiegiem czy ekstrakcja będzie prosta, czy też trudna. Każda ekstrakcja jest zabiegiem chirurgicznym. Może jednak być bardziej lub mniej skomplikowana. Zwykle o stopniu trudności ekstrakcji decyduje położenie ósemki w łuku zębowym, bliskość do ważnych struktur anatomicznych oraz jej stan.
Najczęstszym powodem usuwania ósemek jest jej ucisk na ząb sąsiedni powodujące stłoczenie zębów. Czasami powodem usuwania ósemek są ból albo też zaawansowane zmiany próchnicowe. Zęby mądrości mogą być również nieużyteczne funkcjonalnie oraz stanowić źródło powikłań. Ósemki zatrzymane częściowo lub całkowicie mogą powodować ból i przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych i torbieli.
Jak się przygotować do zabiegu usunięcia zęba mądrości
Usunięcie ósemek jest zabiegiem dość powszechnym, ale ze względu na możliwe powikłania i własny komfort, lepiej się do niego odpowiednio przygotować. Lekarze zalecają wcześniejsze wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia RTG zębów, żuchwy, kości szczęki, zatok i stawów skroniowo-żuchwowych. W przypadku kobiet, usunięcie ósemek nie powinno mieć miejsca na krótko przed miesiączką oraz w początkowej fazie cyklu. Istotną kwestią jest również przyjmowanie przez Pacjenta leków rozrzedzających krew. Jeśli dana osoba zażywa takie środki, powinna poinformować o tym stomatologa. Opcjonalnie przed ingerencją chirurgiczną można wykonać szczepienie ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienie składa się z trzech dawek, a usuwanie zęba mądrości może odbyć się po podaniu drugiej dawki (po miesiącu od pierwszej).
Usunięcie zęba mądrości – możliwe powikłania
Wyrywanie ósemek wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęstszych dolegliwości należą: przedłużające się krwawienie, szczękościsk, czyli trudności z otworzeniem jamy ustnej, opuchlizna obrzęk policzka, zaburzenia czucia wargi i języka, porażenie nerwu zębodołowego, zapalenie zębodołu. Zdecydowanie rzadziej występuje krwiak i tzw. suchy zębodół. Powikłania powinny ustąpić maksymalnie w przeciągu trzech dni. Jeśli tak się nie stanie, należy udać się do lekarza, który przeprowadzał zabieg.
Usuwanie zębów mądrości
Zabieg usunięcia ósemek jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, w celu ograniczenia bólu. Zabiegi usunięcia zębów mądrości w Implantis są przeprowadzane całkowicie bezboleśnie. Cały zabieg jest minimalnie inwazyjny dla pacjenta.
Po chirurgicznym usunięciu rana jest zaszywana (szwy są usuwane najczęściej po siedmiu dniach). Pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, odnośnie spożywanej żywności i zakazu stosowania używek, w pierwszych dniach po przeprowadzonym zabiegu.
Pacjenci centrum stomatologicznego IMPLANTIS po zabiegu usunięcia zęba dostają szczegółowe informacje dotyczące postępowania po zabiegu.
Decyzja o poddaniu się zabiegowi usunięcia ósemki należy wyłącznie do pacjenta. Nasi specjaliści udzielą konsultacji i odpowiedzą na wszelkie pytania jakie pojawią się ze strony pacjenta oraz wyjaśnią ewentualne wątpliwości.
W IMPLANTIS przeprowadzamy usuwanie zębów mądrości (ekstrakcje ósemek) zatrzymanych w różnym położeniu.
Zatrzymane zęby mądrości mogą być w rozmaity sposób zlokalizowane w żuchwie. W IMPLANTIS sprawnie i bezboleśnie usuwamy ósemki zatrzymane w różnych pozycjach.
Garmectomia
Garmectomia – to usunięcie zęba w postaci zawiązka.
Tego typu usunięcie zęba przeprowadza się w okresie wczesnego stadium jego mineralizacji.
Wykonywane jest wtedy, gdy można przewidzieć brak wystarczającej przestrzeni dla pełnego wyrżnięcia trzeciego zęba trzonowego w żuchwie.
Zęby mądrości szczęki
Chirurgiczne zębów mądrości szczęki w porównaniu z zabiegami usuwania ósemek / zębów mądrości w żuchwie, nie są tak bardzo skomplikowanymi zabiegami.
Usuwanie zębów mądrości – co warto wiedzieć?
Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!
CHIRURG STOMATOLOG KRAKÓW