co lepsze implanty czy. mostek

Niekiedy pacjent staje przed takim dylematem. Nie wie, czy lepszy będzie dla niego implant zębowy, a może mostek protetyczny… W takiej sytuacji warto zgłosić się do stomatologa. Pomocne są także merytoryczne artykuły, które dokładnie wyjaśniają różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to warto przeczytać poniższy poradnik.

Co powoduje luki w uzębieniu? 

Jest wiele sytuacji, przez które pacjent może stracić ząb. Niekiedy wynika to z nieodpowiedniej higieny, która prowadzi do próchnicy. Czasami problem jest na tyle zaawansowany, że stomatolog wyrywa chorego zęba w szczęce. Inną przyczyną jest paradontoza. To choroba, która prowadzi do utraty zębów, chociaż nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu. Paradontoza oddziałuje bowiem na stan dziąseł. Niestety, przyczynia się do występowania stanu zapalnego, który prowadzi do recesji.

Warto wspomnieć, że ząb może być także utracony na skutek uprawiania rozmaitych sportów (amatorsko lub zawodowo). Tak samo, jak w czasie wypadków (np. samochodowych). Jeśli to możliwe, to należy w jak najkrótszym czasie od momentu utraty zęba zgłosić się do lekarza.

Czasami konieczność ekstrakcji zęba wynika zaś z nieleczonych wad ortodontycznych. Przez nie dochodzi m.in. do próchnicy lub przeciążenia konkretnych partii uzębienia (pacjent musi także liczyć się ze ścieraniem lub kruszeniem).

Problemy (dotyczące jednego zęba lub kilku) dotykają także osoby, które np. regularnie przyjmują niektóre środki farmakologiczne. Niestety, może to pośrednio prowadzić nawet do utraty części swojego uzębienia. Na skutek zażywania np. środków antydepresyjnych, czy moczopędnych ząb staje się słabszy. Dlaczego to bardzo niekorzystne? Przez to jest on bardziej podatny na rozwój wielu chorób oraz różne uszkodzenia mechaniczne. W takiej sytuacji również warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Ekspert stomatologiczny powinien zaproponować rozwiązania, które będą w Twojej sytuacji najlepsze.

Implant zęba czy most protetyczny: dlaczego warto to rozważyć? 

Każdy ząb (nawet pojedynczy) jest bardzo ważny. Najlepiej w ogóle byłoby nie zastanawiać się, czy lepszy będzie implant czy most porcelanowy. Jeśli ten kłopot występuje, to nie wolno go bagatelizować. Osoby, które straciły ząb, martwią się przede wszystkim o kwestie estetyczne. Fakt, brak jedynki lub dwójki może kiepsko wpłynąć na pewność siebie i normalne funkcjonowanie w życiu prywatnym lub zawodowym. Pamiętaj, by w razie czego uzupełniony był jednak nie tylko ząb przedni, ale także boczny. Dlaczego to tak ważne? Braki zębowe mogą spowodować, że z czasem będzie Ci trudno swobodnie jeść różne produkty. A jeśli pokarm nie zostanie prawidłowo przeżuty, to mogą pojawić się zaburzenia trawienia. 

W miejscu, gdzie dawniej był utracony ząb, czasami dochodzi do takiego kłopotu, jak zanik tkanki kostnej. To nie koniec problemów. Zęby sąsiadujące z luką zaczynają się niestety przesuwać w tym kierunku. Wszystko dlatego, że nie mają bocznej „zapory”. Nawet jeden utracony ząb nie może być traktowany po macoszemu. Pytanie implant czy most protetyczny powinno być zaś szczególnie rozważone przez osoby, które mają większe ubytki. Brak kilku zębów sprawia, że pozostałe elementy jamy ustnej muszą w większej mierze odpowiadać np. za gryzienie produktów. Ich nadmierna eksploatacja powoduje, że są one później bardziej narażone na szybsze ścieranie się itp.

Kiedy zdecydować się na implant zębowy? 

Implant jest wybierany nie tylko ze względów estetycznych. Jeśli ktoś analizuje zalety i wady tego rozwiązania, to jest informowany przez lekarza, że nowe elementy tego typu będą wyglądać bardzo naturalnie. Praktycznie tak samo, jak pozostałe zęby. Dla wielu jest to szczególnie istotne. Dzięki temu możliwość odróżnienia od naturalnych zębów jest wręcz znikoma. Ponadto po prawidłowo zrealizowanym zabiegu, pacjent będzie mógł np. swobodnie przeżuwać pokarm. Co ważne, nie ma tutaj konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Wszczepienie implantu oraz osadzenie na nim korony może odbyć się bez tej czynności. Poza tym nie trzeba przejmować się takim problemem, jak zanik kości. Warto zaznaczyć, że w czasie gryzienia wstawiony implant wywiera bowiem na kość nacisk, który jest zbliżony do mocy oddziaływania naturalnego zęba.

To rozwiązanie stosuje się w dowolnym miejscu jamy ustnej. Jak już wiesz, tutaj unikamy konieczności szlifowania własnych zębów. Dodatkowo metoda wszczepiania implantów jest stosowana, kiedy zależy nam na uzupełnieniu np. więcej niż trzech ubytków. To nie koniec. Eksperci zaznaczają, że implanty są bardziej solidne i trwałe. 

Jakiej liczby elementów należy się spodziewać? Implant bazuje na takim rozwiązaniu, jak sztuczny korzeń. To właśnie na nim jest odtwarzana struktura brakującego zęba. Ważne jest to, by tytanowy element w postaci śrubki został wszczepiony w stosunkowo krótkim czasie od momentu utraty zęba. Dzięki temu rekonstrukcja kości nie będzie wymagana. Na implantach osadza się zaś korony.

Z podjęciem decyzji nie należy się zatem zbyt długo ociągać. Trzeba w odpowiednio krótkim czasie od momentu powstania ubytku zgłosić się do lekarza. Tytanowa śrubka może być bowiem zastosowana tylko w przypadku określonych warunków kostnych. Jak będziesz z tym zwlekał, to może okazać się tak, że na skutek niewystarczającej ilości kości szybkie wszczepienie implantu niestety nie zostanie zrealizowane.

Utrata zęba: kiedy wybrać most protetyczny? 

Implant to niejedyna opcja. Czasami stomatolog po przeanalizowaniu sytuacji i konsultacji z pacjentem doradza most protetyczny. Jest to polecane rozwiązanie np. w przypadku osób, u których grubość , wysokość i ilość kości są nie wystarczające, aby można było wstawić implant. Ważne jest, aby ubytki w uzębieniu były otoczone przez naturalne, zdrowe zęby (w przypadku stwierdzenia próchnicy lub innych dolegliwości konieczne może być np. leczenie kanałowe). Założenie mostu powinno być poprzedzone odpowiednim dopasowaniem do tkanek. Fachowcy oglądają miejsce ubytku przy pomocy mikroskopu. Po to, by proces leczenia był dobrany odpowiednio do danego pacjenta.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, to można przystąpić do właściwej pracy. Na czym to wszystko polega w praktyce? Porcelanowy most powinien być założony na zęby, które sąsiadują z ubytkiem. To bardzo ważne. W ten sposób zaopatrzone zostają tak zwane filary konstrukcji protetycznej. Kolejnym elementem mostu jest przęsło które powinno być umieszczone między zębami (nad dziąsłem).  Co jeszcze jest istotne? Mostek protetyczny to swego rodzaju proteza stała. Nie można jej np. samodzielnie wyjmować. Dla pacjentów ważne jest to, że mostek nie różni się zbytnio od struktury zębów naturalnych. Na skutek tego można dość szybko przyzwyczaić się np. do gryzienia produktów.

Niestety, to rozwiązanie które wymaga oszlifowania zębów a czasem nawet leczenia kanałowego zębów, które docelowo mają stanowić filar konstrukcji protetycznych. 

Implanty dentystyczne czy zabiegi protetyczne: co jest tańsze i mniej czasochłonne?

Nawet brak jednego zęba wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Implanty są bardziej wygodne, solidne i uniwersalne, ale leczenie bazujące na protetyce i zębach filarowych także ma swoje plusy. Sporo osób zastanawia się, co jest tutaj bardziej korzystne pod kątem finansowym… Tańsze jest na pewno założenie mostu protetycznego. Poza tym to rozwiązanie mniej czasochłonne. W przypadku wstawienia implantu, konieczne jest odczekanie 3-6 miesięcy, by ten element zintegrował się z kością. Dopiero później można umieścić na nim koronę.

Przeczytaj również:

  • Jak wygląda implant zęba?
  • Wstawienie implantu zęba – na czym polega i jak przebiega
  • Co zamiast implantu zęba? Jak zamaskować utracony ząb?
  • Dwa zęby na jednym implancie – jak uzupełnić brak dwóch zębów obok siebie?
  • Implanty zębów cała szczęka – cena
  • Jakie implanty zębów wybrać? Ranking implantów zębowych 2023
  • Ile trwa zrobienie implantu zęba?
  • Implanty zębów – czy boli ich wszczepienie?
  • Implanty zębów – Przeciwwskazania do implantów zębowych