co to jest leczenie zachowawcze

Dzisiejsza stomatologia oferuje szeroki zakres usług, dzięki czemu leczenie może być dopasowane do potrzeb oraz stanu zdrowia pacjenta. Jednym z bardzo ważnych elementów jest leczenie zachowawcze. Wiele osób wciąż jednak nie wie co obejmuje to pojęcie oraz jak przebiega proces leczenia zachowawczego. Przybliżmy je wiec nieco bardziej i odpowiedzmy na najczęściej pojawiające się pytania.

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Leczenie zachowawcze to szereg zabiegów w obrębie jamy ustnej, których celem jest zachowanie wyglądu i funkcji uzębienia. Skupia się przede wszystkim na profilaktyce próchnicy zębów oraz przeprowadzaniu zabiegów, które mają na celu leczeniu jej skutków. Najczęściej jest to opracowywanie twardych tkanek zęba, co pozwala zahamować rozwój próchnicy, zanim dotrze do miazgi zęba.

Warto jednak również wspomnieć, że w ramach tego leczenia przeprowadza się również usuwanie urazów mechanicznych zębów i jamy ustnej, leczenie nadwrażliwości, usuwanie kamienia, piaskowanie czy lakierowanie. Zachowawcze leczenie to również instruktarz prawidłowej higieny jamy ustnej.

Próchnica – jak się rozwija?

Jednym z najczęstszych problemów pacjentów zgłaszających się do stomatologa jest próchnica. To zmiany chorobowe, które postępującą demineralizacją szkliwa zębów. Jej przyczyną są bakterie, które produkują niszczący twarde tkanki zęba kwasy. Dodatkowo proces ten jest wzmagany w przypadku osób, których dietach jest bogata w cukry. To właśnie one są bowiem przetwarzane przez bakterie w groźny dla naszych zębów kwas. Początkowo próchnica nie daje żadnych objawów, z czasem jednak ubytki stają się bardziej widoczne i większe. W końcu próchnica dociera do miazgi zęba w wyniku czego zaczynamy odczuwać ból podczas nacisku. Może również wywołać stan zapalny i zakażenie okolicznych tkanek.

Opracowanie ubytku próchnicowego – co warto o nim wiedzieć?

Stomatologia zachowawcza ma na celu nie dopuścić do takich problemów i powikłań. Dlatego też swoje działania koncentruje na dokładnej diagnostyce zębów pacjenta oraz odpowiednim opracowaniu ubytków, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy. W jaki sposób leczy się zmiany chorobowe?

Przede wszystkim lekarz zajmuje się mechanicznym oczyszczeniem powstałych ubytków. W tym celu stosuje się specjalne wiertła, które pozwalają na ścieranie zmienionych chorobowo tkanek. Obecnie coraz częściej zabiegi te przeprowadzane są z wykorzystaniem znieczulenia, dzięki czemu nawet duże ubytki leczy się w pełni komfortowo dla pacjenta.

Powstałe w ten sposób wgłębienie w zębie wymaga zastosowania odpowiedniego wypełniania, które odwzorowuje naturalny wygląd i funkcję zęba. Najczęściej stomatolog korzysta z materiałów kompozytowych, które są nie tylko bardzo trwałe, ale również estetyczne. Ich kolor nieróżni się bowiem od naturalnej tkanki zęba. Co więcej, kompozyt utwardzany za pomocą lampy UV jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia pacjenta i nie powoduje reakcji alergicznych.

Leczenie zachowawcze – jakie metody profilaktyczne może zastosować lekarz?

Podstawą leczenia profilaktycznego są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych warto odwiedzać lekarza minimum raz na pół roku. Lekarz dokona dokładnej kontroli uzębienia. Może również zastosować zabieg nitkowania, usuwania kamienia i płytki nazębnej oraz lakowania lub lakierowania szkliwa. Przestrzeganie higieny jamy ustnej oraz zastosowanie powyższych zaleceń pozwala skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy.

Przeczytaj również:

  • Na czym polega leczenie kanałowe zęba? Jak wygląda?
  • Leczenie chorób dziąseł
  • Wybielanie zębów metody
  • Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
  • Co to jest piaskowanie zębów? Na czym polega?
  • Czy leczenie kanałowe zęba boli?
  • Ile trwa leczenie kanałowe?

Nasz ekspert:

Avatar of Tomasz Bobek
Lekarz dentysta w  | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.