W kwestii leczenia zębów mamy wiele do powiedzenia

Dentysta-Tomasz-Bobek

Nowoczesne, nawigowane komputerowo, ekonomiczne implanty zębów

Blog dentysta Kraków
Posiadamy 5 mikroskopów pod którymi skutecznie leczymy zęby
Leczenie kanałowe Kraków

Więcej pytań napisz do nas

Dentysta Kraków

Korony porcelanowe

Co to jest piaskowanie zębów? Na czym polega?

24 czerwca, 2021

piaskowanie zębów

Piaskowanie to nic innego jak zabieg higienizacyjny, którego zadaniem jest usunięcie osadu kamienia nazębnego oraz przebarwień z zębów. Podczas zabiegu, piasek dentystyczny z odpowiednią ilością wody, dzięki piaskarce stomatologicznej, rozpyla się pod ciśnieniem w jamie ustnej pacjenta, przez co dociera on do bardzo trudno dostępnych zakamarków. Pod sam koniec, zużyty proszek odsysany jest z jamy ustnej przy pomocy ssaka. Zazwyczaj taki zabieg jest wykonywany przez dyplomowaną higienistkę.

Warto również wspomnieć, że piaskowanie zębów to zabieg całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Co prawda, u niektórych pacjentów mogą zdarzyć się podrażnienia dziąseł wraz zaczerwienieniem, jednakże ustępują one samoistnie po upływie maksymalnie 12 godzin. Taki zabieg zalecany jest zwykle raz na pół roku i dzięki temu łatwiej jest zapobiec schorzeniom takim jak próchnica lub paradontoza.

Komu najbardziej zalecane jest piaskowanie zębów?

Taki zabieg rekomendowany jest tak naprawdę dla każdej osoby, która chciałaby zadbać o dokładną higienę jamy ustnej. Jednak w szczególności polecany jest dla osób palących, pijących spore ilości kawy, herbaty lub podobnie silnie barwiących produktów oraz pacjentów z wadami zgryzu, którzy posiadają zęby zachodzące na siebie, a także dla noszących aparaty ortodontyczne. Pamiętajmy jednak, że sumienne i dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów jest najbardziej obiecującą procedurą, dzięki której na zębach nie zacznie nawarstwiać się płytka, a w konsekwencji kamień nazębny.

Piaskowanie a skaling

Oba zabiegi, wzajemnie się uzupełniają – piaskowanie usuwa osad nazębny i przebarwienia, zaś skaling pomaga pozbyć się kamienia nazębnego.

Piaskowanie zębów, czy istnieją przeciwwskazania?

Piaskowania zębów nie powinny wykonywać osoby, które mają problemy ze stanem zapalnym jamy ustnej, dziąseł lub rany błony śluzowej oraz te u których wykryto problemy z płucami albo cierpią na wrzody żołądka lub wątroby.

Zalecenia po zabiegu:

Po piaskowaniu zaleca się, aby pacjent spożywał posiłków ani nie pił przez minimum pół godziny. W ciągu doby od zabiegu pacjent powinien przestrzegać białej diety (unikanie czerwonego wina, kawy, mocnej herbaty, buraków i innych produktów barwiących). Dużą uwagę należy przykuć do przestrzegania higieny jamy ustnej, regularnego szczotkowania i nitkowania zębów.

Piaskowanie a wybielanie zębów

Same piaskowanie nie powoduje wybielania zębów, jedynie czasem może trochę pomóc je rozjaśnić, a jest to możliwe, jeśli nie występują rozległe przebarwienia lub kamień nazębny. W większości przypadków piaskowanie to jeden z zabiegów przygotowawczych do gabinetowego wybielania zębów, ponieważ dzięki temu efekt jest zdecydowanie dłuższy.


Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek zajmuje się implantologią od 2000r. Należy do ICOI oraz DGOI, PSI, PTE. Od 2006 roku przynależał do General Dental Council w Londynie. W 2011 uczestniczył Curriculum of Oral Implantology. Zajmuje się stomatologią cyfrową, protetyką i nowoczesnym leczeniem kanałowym zębów. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących treści na blogu lub na stronie implantis.krakow.pl prosimy o kontakt z gabinetem Implantis bądź bezpośrednio z autorem pisząc na adres: office@implantis.krakow.pl


5/5 - (1 głosów)