Piaskowanie zębów

Piaskowanie to nic innego jak zabieg higienizacyjny, którego zadaniem jest usunięcie osadu kamienia nazębnego oraz przebarwień z zębów. Podczas zabiegu, piasek dentystyczny z odpowiednią ilością wody, dzięki piaskarce stomatologicznej, rozpyla się pod ciśnieniem w jamie ustnej pacjenta, przez co dociera on do bardzo trudno dostępnych zakamarków. Pod sam koniec, zużyty proszek odsysany jest z jamy ustnej przy pomocy ssaka. Zazwyczaj taki zabieg jest wykonywany przez dyplomowaną higienistkę.

Warto również wspomnieć, że piaskowanie zębów to zabieg całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Co prawda, u niektórych pacjentów mogą zdarzyć się podrażnienia dziąseł wraz zaczerwienieniem, jednakże ustępują one samoistnie po upływie maksymalnie 12 godzin. Taki zabieg zalecany jest zwykle raz na pół roku i dzięki temu łatwiej jest zapobiec schorzeniom takim jak próchnica lub paradontoza.

Komu najbardziej zalecane jest piaskowanie zębów?

Taki zabieg rekomendowany jest tak naprawdę dla każdej osoby, która chciałaby zadbać o dokładną higienę jamy ustnej. Jednak w szczególności polecany jest dla osób palących, pijących spore ilości kawy, herbaty lub podobnie silnie barwiących produktów oraz pacjentów z wadami zgryzu, którzy posiadają zęby zachodzące na siebie, a także dla noszących aparaty ortodontyczne. Pamiętajmy jednak, że sumienne i dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów jest najbardziej obiecującą procedurą, dzięki której na zębach nie zacznie nawarstwiać się płytka, a w konsekwencji kamień nazębny.

Piaskowanie a skaling

Oba zabiegi, wzajemnie się uzupełniają – piaskowanie usuwa osad nazębny i przebarwienia, zaś skaling pomaga pozbyć się kamienia nazębnego.

Piaskowanie zębów, czy istnieją przeciwwskazania?

Piaskowania zębów nie powinny wykonywać osoby, które mają problemy ze stanem zapalnym jamy ustnej, dziąseł lub rany błony śluzowej oraz te u których wykryto problemy z płucami albo cierpią na wrzody żołądka lub wątroby.

Zalecenia po zabiegu:

Po piaskowaniu zaleca się, aby pacjent spożywał posiłków ani nie pił przez minimum pół godziny. W ciągu doby od zabiegu pacjent powinien przestrzegać białej diety (unikanie czerwonego wina, kawy, mocnej herbaty, buraków i innych produktów barwiących). Dużą uwagę należy przykuć do przestrzegania higieny jamy ustnej, regularnego szczotkowania i nitkowania zębów.

Piaskowanie a wybielanie zębów

Same piaskowanie nie powoduje wybielania zębów, jedynie czasem może trochę pomóc je rozjaśnić, a jest to możliwe, jeśli nie występują rozległe przebarwienia lub kamień nazębny. W większości przypadków piaskowanie to jeden z zabiegów przygotowawczych do gabinetowego wybielania zębów, ponieważ dzięki temu efekt jest zdecydowanie dłuższy.

Nasz ekspert:

Avatar of Tomasz Bobek
Lekarz dentysta w  | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.