co zamiast implantu zęba

Gdy implant nie wchodzi w grę

W przypadku gdy konieczne jest usuniecie zęba, należy rozważyć najlepszą opcję uzupełnienia powstałej luki. Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne dlatego nawet przy ekstrakcji jednego zęba warto zastanowić się nad formą uzupełnienia – stałego bądź ruchomego.

Jak zamaskować brak zęba?

Usunięcie zęba powinno odbyć się u profesjonalnego chirurga, który przeprowadzi zabieg odpowiednią metodą, przygotowując ewentualne dziąsło lub kość pod przyszłą odbudowę implantologiczną lub protetyczną.

Kiedy należy usunąć zęba?

Wskazaniami do ekstrakcji zęba są między innymi sytuacje:

  • gdy ząb wraz z korzeniem nie nadaje się do leczenia ze względu na rozległy ubytek próchnicowy,
  • gdy umiejscowienie zęba zaburza prawidłowości w jamie ustnej, na przykład ząb pozostaje poza łukiem lub jest ustawiony policzkowo albo podniebiennie,
  • ze wskazań ortodontycznych-ortodonta może przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub w trakcie zalecić usunięcie zęba,
  • ropnie,
  • zmiany okołowierzchołkowe w przypadku, gdy leczenie endodontyczne (kanałowe) jest nieskuteczne;

Implant, most czy ruchoma proteza zębowa?

Pacjent powinien udać się na konsultację do stomatologa, który ustali plan leczenia, przekaże wszelkie niezbędne informacje, wykona badanie wewnątrz ustne i ustali z Pacjentem jak ma wyglądać jego nowy ząb. W każdym przypadku należy podejść indywidualnie do pacjenta — na dalszy plan leczenia wpływają takie czynniki jak wiek, poziom higieny jamy ustnej, choroby przewlekłe. Jakie mamy opcje uzupełnienia jednego zęba lub kilku zębów?

Czy most można wymienić na implanty?

Implant — który niekiedy jest określany jako „sztuczny ząb” – jest to rozwiązanie zalecane przy odpowiednich warunkach kostnych. Wszczepienie implantu pojmuje się niekiedy jako wszczepienie tzw. „sztucznego korzenia”. Samo wstawienie zęba jest wtedy procesem długotrwałym podzielonym na kilka etapów. Przy planowaniu pracy implantologicznej niezwykle ważne jest określenie stanu kości szczęki lub żuchwy. Przy braku odpowiedniego poziomu kości niezbędne będą zabiegi, które mają na celu uzupełnić niedobór. Implanty mogą być nie najlepszym rozwiązaniem dla osób chorujących przewlekle, posiadających niski poziom witaminy D3, wysoki poziom cholesterolu lub zaburzenia hormonalne. Czynniki, które wykluczają opcję implantu to:

  • nieuregulowana cukrzyca,
  • nowotwory,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • HIV,
  • niski poziom higieny,
  • narkomania.

Powyższe czynniki sprawiają, że niektórzy pacjenci nie są idealnymi kandydatami do posiadania implantów. Nie oznacza to jednak brak możliwości odbudowy utraconego uzębienia.

A co jeśli Pacjent woli inne rozwiązanie uzupełnienia braków zębów i nie chce być posiadaczem implantu?

Jak uzupełnić brak zębów?​

W przypadku ekstrakcji zęba Pacjent może rozważyć takie opcje jak:

Proteza

ruchoma (częściowa lub całkowita) – protezę można wykonać zarówno tylko w miejsce, gdzie został wyrwany ząb, jak i w przypadku całkowitego braku zębów w jamie ustnej. Użytkowanie protezy wymaga nie tylko nieskazitelnej higieny, ale również częstych kontroli u stomatologa.

Proces adaptacji Pacjenta do protezy może zająć dłuższy okres. Ważna jest nie tylko higiena, ale również prawidłowe użytkowanie. Wszelkie informacje powinien przekazać Pacjentowi jego stomatolog. Plusem protez jest to, że z reguły od razu po ekstrakcji można założyć ją jako uzupełnienie braku zęba. Proteza jest rozwiązaniem czasowym, należy mieć na uwadze, że mniej więcej co 3-5 lat trzeba ją wymienić na nową. Metoda ta jest skuteczna, jeśli pacjentowi zależy na krótkotrwałym rozwiązaniu (na przykład między różnymi etapami leczenia). Założenie i zdjęcie protezy powinno zostać przećwiczone w obecności lekarza. W przypadku braku uzębienia u pacjenta proteza jest jednym z nielicznych rozwiązań. Zazwyczaj przy bezzębiu wszczepienie implantów wiąże się z długotrwałymi etapami leczenia, które wiążą się z zabiegami dotyczącymi uzupełnienia brakującej kości.

Inny sposób, aby ukryć brak zęba

Mosty na zębach własnych — jednym z rozwiązań odbudowy zęba jest wykonanie mostu.

Może być to zarówno most porcelanowy, jak i most porcelana na metalu. W przypadku gdy most jest porcelanowy, zazwyczaj jest to rozwiązanie wysoko estetyczne i szczególnie zalecane w przypadku zębów przednich. Posiadacze mostów również muszą mieć bardzo dobrą higienę jamy ustnej. Przed wykonaniem mostów często należy wykonać leczenie kanałowe zębów, a następnie wzmocnić je na włóknie szklanym. Wykonanie mostu przeważa nad protezą pod względem wygody, natomiast decydując się na most, należy liczyć się z tym, że będzie niezbędne oszlifowanie koron sąsiednich zębów. Wykonanie mostu rekomendowane jest w przypadku braku kości. Stanowi to alternatywę dla nadbudowy kości w przypadku implantacji, gdzie zabieg ten może się nie powieść bądź może wyniknąć potrzeba jego powtórzenia. Wykonanie mostów jest świetną alternatywą dla Pacjentów, którzy nie chcą wykonywać skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Most protetyczny wykonany przez stomatologa z dużym doświadczeniem powinien być podobny do naturalnych zębów. Jedną z niewątpliwych zalet mostu protetycznego jest jego stałość, duża wytrzymałość oraz trwałość.

Niewątpliwie współczesna stomatologia pozostawia nam kilka możliwości odbudowy utraconego zęba. Zarówno implant, jak i proteza lub mosty protetyczne stanowią dla pacjenta komfort związany z uzupełnieniem braków zębowych. W przypadku gdy implanty nie są dla Pacjenta zadowalającym rozwiązaniem lub niemożliwym ze względu na przeciwwskazania związane ze zdrowiem należy rozważyć most lub protezę. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto skonsultować całościowy plan leczenia ze swoim stomatologiem i wspólnie wybrać najlepsze rozwiązanie. Aby cały zgryz funkcjonował prawidłowo, warto poddawać się regularnie przeglądom u stomatologa, a w sytuacji, gdy ząb musiał zostać usunięty — uzupełnić brak zęba.

Nasz ekspert:

Avatar of Tomasz Bobek
Lekarz dentysta w  | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.