Co zrobić gdy wypadnie implant

Wszczepienie implantów zębowych to jeden ze sposobów na uzupełnienie braków uzębienia. Skutecznie wzmacniają one zęby, zapobiegając zanikowi tkanki kostnej. Zabieg ten nie wymaga ingerencji w strukturę zdrowych zębów. Tym, co wyróżnia implanty zębowe jest także trwałość (średnio wynosi ona między 10 a 30 lat) oraz wygoda użytkowania przez pacjenta. W skrajnych przypadkach do czynienia możemy mieć z ich odrzuceniem. Co zrobić, gdy wypadnie implant zębowy? Podpowiadamy, w jaki sposób należy postępować w sytuacji, jaką jest odrzucenie implantu zęba.

Rodzaje niepowodzenia leczenia implantologicznego

Do czynienia możemy mieć z dwoma rodzajami niepowodzenia leczenia implantologicznego. Są nimi:

  • Wczesne — ma miejsce w przeciągu 3 — 4 miesięcy od wszczepienia implantu i stanowi efekt braku osteointegracji.
  • Późne — pojawiają się one po osseointegracji. Są to najczęściej dokładnie te same powody, które prowadzą do utraty naturalnego uzębienia: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, palenie tytoniu czy zaciskanie zębów.

Odrzucony implant zęba i jego objawy

Głównym objawem świadczącym o tym, iż implant zęba nie został zaakceptowany przez organizm pacjenta jest stan zapalny dziąsła w rejonie protezy. Towarzyszyć mogą mu objawy, takie jak zaczerwienienie, ból, krwawienie lub gorączka. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy implant zębowy się porusza. Jeżeli tak jest, świadczyć może to o niepełnym połączeniu protezy oraz sąsiadujących z nią tkanek. Z taką sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy implantacja przebiegła z wykorzystaniem metody jednoetapowej. Opiera się ona o umieszczenie protezy w dziąśle ze śrubą gojącą, co sprawia, że stanowi on wraz z kością jedną całość. Wymienionych powyżej objawów nie należy nigdy lekceważyć. Doprowadzić mogą one bowiem do bardzo poważnych powikłań. Zamiast tego, należy się jak najszybciej umówić na wizytę do specjalisty, jakim jest stomatolog. Niekiedy zdarza się, że implant stomatologiczny całkowicie odpada od dziąsła. Wówczas niezbędne jest przeprowadzenie serii badań oraz zabiegów. Wstawienie nowej protezy jest tu możliwe dopiero po upływie około 6 miesięcy.

Implant zęba uległ odrzuceniu – co powinien wówczas zrobić pacjent?

Co robić w sytuacji, gdy implant zęba został odrzucony przez organizm? W pierwszej kolejności należy się jak najszybciej umówić na wizytę w gabinecie stomatologicznym. W zależności od przyczyny, która wywołała wypadnięcie implantu, stomatolog zleci przeprowadzenie stosownych zabiegów. Niekiedy w zupełności wystarczająca okazuje się terapia antybiotykowa oraz preparaty dezynfekujące mające na celu wyeliminowanie zakażenia bakteryjnego. Przebieg sposobu leczenia zależy głownie od stopnia utraty masy kostnej wokół zęba. Aby go określić, niezbędne jest wykonanie badania CT/CBCT. Gdy jest ona znaczna, stomatolog może zlecić wykonanie przeszczepu tkanki kostnej wokół implantu (jeśli implant nie jest zainfekowany). Jeżeli okaże się to nieskuteczne, jedynym rozwiązaniem jest usunięcie go, poczekanie, aż pozostała po nim rana zagoi się, a następnie wszczepienie nowej protezy.

Dzięki temu, że oznaki odrzucenia implantu stomatologicznego są łatwe do dostrzeżenia przez stomatologa, możliwa jest natychmiastowa reakcja i podjęcie stosownego leczenia.