Czy implant zęba może się złamać

Czy implant zęba może się złamać?

Osoby, które posiadają luki w uzębieniu, coraz częściej pozwalają wszczepić sobie implanty. Dlaczego tego zagadnienia nie wolno traktować po macoszemu? Jakie kluczowe zalety ma taka właśnie implantacja? O czym trzeba pamiętać po wykonaniu zabiegu? Dowiedz się także, czy implanty mogą się złamać i co należy robić, by korzystać z ich walorów przez wiele długich lat.

Dlaczego nie wolno bagatelizować braków zębowych?

Każdy, nawet pojedynczy ząb, ma znaczenie. Luki w buzi występują zaś z wielu powodów. Chodzi m.in. o brak odpowiedniej higieny, co prowadzi np. do próchnicy i konieczności ekstrakcji zęba. Warto także wspomnieć o paradontozie, wypadkach (np. samochodowych, w czasie uprawiania rozmaitych sportów), czy nieleczonych wadach ortodontycznych. Niekiedy problemy powodują pewne… środki farmakologiczne (szczególnie jak będą przyjmowane w nadmiarze). Np. przez preparaty antydepresyjne zęby stają się słabsze i są potem bardziej podatne na choroby, czy uszkodzenia mechaniczne.

Pacjent z takimi problemami powinien zawsze zgłaszać się do swojego dentysty. Dobry stomatolog wyjaśni, że bez podjęcia odpowiednich kroków jakość codziennego życia może się bardzo pogorszyć. Oczywiście, braki odbijają się na kwestiach estetycznych. Pacjent powinien jednak pomyśleć o wykonaniu zabiegu implantologicznego także w innych przypadkach. Chodzi nie tylko o zęby przednie. Nie bagatelizuj też braków zębów bocznych. Pamiętaj, że luki w szczęce przyczyniają się do tego, że pokarm nie będzie prawidłowo przeżuwany. A to może spowodować w niedalekiej przyszłości kłopoty z poprawnym trawieniem. Wielu fachowców zauważa jeszcze wiele innych problemów. W miejscu, gdzie dawniej był utracony ząb, zanika tkanka kostna. Im zaś większe ubytki, tym bardziej warto rozważyć implanty. W przypadku braku kilku zębów inne elementy z tej grupy mają więcej „obowiązków”. Muszą np. w większym zakresie odpowiadać za gryzienie produktów. Na skutek tego są mocniej narażone na problemy. Jeśli pacjent ma luki w uzębieniu, to zęby zaczynają się też mimowolnie przesuwać w tym kierunku. To także jest zaś bardzo niepokojące zjawisko.

Czy warto założyć implanty?

Jest wiele powodów, dla których fachowcy od stomatologii doradzają pacjentom implanty. Takie elementy prezentują się bardzo estetycznie i naturalnie. Innym osobom (np. członkom rodziny, kolegom/koleżankom z pracy) trudno będzie dostrzec jakiekolwiek różnice. Zabieg implantacji jest rekomendowany, ponieważ po jego wykonaniu pacjent może swobodnie mówić i wygodnie przeżuwać pokarmy. Istotne jest to, że proces przyzwyczajenia się do nowych elementów nie trwa długo. Co ważne, wstawianie implantów może być zrealizowane w dowolnym miejscu w szczęce. Nie ma tutaj konieczności np. szlifowania zębów sąsiadujących, jak dzieje się w przypadku mostów protetycznych… Implanty są bardzo uniwersalne. Mogą być stosowane nawet w przypadku większych ubytków. Co ważne, w wyniku leczenia implantologicznego potem nie zanikają kości (w miejscu dawnej luki). Sam zabieg składa się zaś z kilku etapów. Kluczowe jest wszczepienie implantu. Co dzieje się dalej? Jak okres integracji implantu z kością się zakończy, to zostaje on odsłonięty. W czasie zabiegu stomatolog korzysta ze znieczulenia miejscowego. Na implancie jest potem osadzana korona. Jeśli komuś zależy na profesjonalnym, trwałym uzupełnieniu luk w uzębieniu, to najczęściej decyduje się właśnie na to rozwiązanie.

Implant zębowy: o czym musi pamiętać pacjent po zabiegu?

Uzupełnienie nawet jednego brakującego zęba jest ważne. Zależy Ci na tym, by implanty trzymały się solidnie? Aby wszystko przebiegło pomyślnie, pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarzy. W ciągu jednego dnia od zabiegu nie wolno płukać jamy ustnej żadnymi płynami. Warto wiedzieć, że po wszczepieniu implantu może pojawić się obrzęk. Opuchlizna jest typowym objawem, dlatego nie należy się tym przesadnie przejmować. Aby poradzić sobie z tym zagadnieniem, warto zaś stosować okłady z lodu. Bardzo ważna jest postawa w czasie snu. Pacjent nie powinien spać na boku, ponieważ może to podrażniać miejsce, które było poddane zabiegowi. Chcesz, by wszystko dobrze się goiło wokół implantu? Najlepiej zatem powstrzymać się od dotykania tych okolic. Zdajemy sobie sprawę, że możesz tam odczuwać dyskomfort w pierwszym okresie po przeprowadzeniu zabiegu. Nie warto jednak dotykać tych miejsc, ponieważ zostaną one jeszcze bardziej podrażnione.

Jak to jest natomiast z jedzeniem? Przez dwie godziny po wstawieniu implantu nie można nic jeść. Zaleca się też, by przez kolejne dwa dni nie spożywać gorących posiłków i napojów. Zamiast nich możesz wybrać np. chłodne pokarmy (najlepiej w postaci płynnej). Nie można również pić napojów gazowanych. Co jeszcze jest ważne? Dobrze byłoby nie przeżuwać pokarmów po tej stronie, po której był wykonany zabieg stomatologiczny. Jeśli nie będziesz się do tego stosować, to proces gojenia potrwa dłużej. Niewskazane (chociaż niezakazane) są pikantne dania. Wszystko dlatego, że takie ostre potrawy mogą podrażniać okolice założonego implantu.

Minimum przez jeden tydzień od zabiegu – uzupełnienia brakującego zęba lub zębów – należy powstrzymać się od palenia papierosów i spożywania napojów procentowych. Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W czasie wykonywania tych czynności trzeba być jednak ostrożnym. Rekomenduje się używanie szczoteczki z relatywnie miękkim włosiem. Nie stosuj zaś np. produktów elektrycznych, czy irygatorów (w pierwszych tygodniach po zabiegu). Dobrze byłoby też płukać buzię przy pomocy letniej wody i odpowiedniej jakości płynów antybakteryjnych. Jeśli po zabiegu wprowadzenia implantów pacjent musi łykać antybiotyki, leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, to należy przyjmować tylko określone dawki (a nie np. większe). Przez działania na własną rękę na tej płaszczyźnie można niestety sobie tylko zaszkodzić…

Po zastąpieniu zębów naturalnych implantami, nie można także zbytnio się forsować. Szczególnie w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu, dobrze byłoby unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Oczywiście, długość tego okresu to sprawa indywidualna natomiast lepiej dmuchać na zimne. Zabronione są zatem m.in. ćwiczenia na siłowni. Należy też bardzo uważać w czasie schylania się i dźwigania. Trzeba również ostrożnie się wypowiadać. Nagłe otwieranie i zamykanie buzi nie są tutaj wskazane.

Lubisz aktywność fizyczną? Regularnie chodzisz na basen? Do momentu, aż obrzęk (wynikający z przeprowadzonego zabiegu) nie zniknie, należy sobie odpuścić wizyty na pływalni. Tak samo, jak w solarium i saunie.

Implant a złamanie: czy trzeba liczyć się z pęknięciami?

Nieprzypadkowo implanty są tak polecane przez fachowców od stomatologii, jak i samych pacjentów. To rozwiązanie zapewnia naturalny, elegancki wygląd i wygodę, która jest odczuwalna w czasie jedzenia, mówienia, czy spania. Implanty są także uważane za wyjątkowo solidne i trwałe. W końcu mamy tutaj tytan w formie śrubki, który jest wszczepiany w odpowiednie miejsce (warto byłoby zrobić to w stosunkowo krótkim okresie od momentu utraty zęba – wtedy nie będzie trzeba martwić się rekonstrukcją kości). Na implantach są natomiast osadzane korony. Czy trzeba tutaj liczyć się np. ze złamaniami lub pęknięciami? Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli już, to dotyczą koron. Na pewno duże znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniej kliniki stomatologicznej. Warto stawiać na podmioty doświadczone, które mają bardzo dobre opinie za wykonywane przez siebie usługi. Profesjonalni lekarze bazują na swoich kwalifikacjach (teoretycznych i praktycznych) oraz wiedzą, jak korzystać z nowoczesnych metod, urządzeń, akcesoriów i materiałów. Dzięki temu pacjent może być pewny, że wszystko zostanie odpowiednio przemyślane, zaplanowane, a potem przeprowadzone w praktyce.

Aby zminimalizować praktycznie do zera ryzyko jakichkolwiek komplikacji, musi być przeprowadzony m.in. wywiad medyczny (by np. wykluczyć ewentualne przeciwwskazania). Bardzo ważna jest także dokładna diagnostyka i dopasowanie najlepszych rozwiązań do sytuacji pacjenta. Każdy przypadek powinien być zatem traktowany indywidualnie. Na trwałość implantów wpływa oczywiście w dużej mierze samo przeprowadzenie zabiegu. Wszystko powinno być wykonane bardzo dokładnie i skrupulatnie. Pacjent po wszczepieniu implantu powinien zaś stosować się do zaleceń lekarza (chodzi o kwestie, które zostały wymienione w poprzednim akapicie). Po wstawieniu implantu, trzeba poczekać kilka miesięcy, by zintegrował się on z kością. Dopiero potem można na nim umieścić koronę. Pacjent powinien bardzo o siebie dbać. Nie tylko w tym okresie, ale również po zakończeniu wszystkich procedur. Jeśli tak będzie, to nie trzeba martwić się np. tym, że korona zostanie uszkodzona. Bardzo ważne jest to, by odpowiednio dbać o higienę w buzi. Warto szczotkować zęby po każdym posiłku. Należy wziąć pod uwagę także zastosowanie nici dentystycznej! Polecane są odpowiednie płyny do płukania, a także irygatory, które skutecznie radzą sobie z zabrudzeniami znajdującymi się pomiędzy zębami.

Oczywiście, nawet najlepsze implanty i osadzone na nich korony nie są niezniszczalne. Pacjent musi być zatem uważny np. w trakcie uprawiania sportów. Tak samo, jak w czasie gryzienia relatywnie twardych produktów. Warto robić to spokojnie i stopniowo. W przeciwnym razie korona znajdująca się na implancie może zostać uszkodzona. Niezwykle rzadko zdarza się, aby przez to ucierpiały zastosowane implanty. Jeśli już, to kłopot dotyczy osadzonych na nich koron. Na szczęście ten problem może być dość szybko naprawiony. Uszkodzone korony na implancie są zdejmowane, a na ich miejsce „wskakują” nowe sztuki. Co ważne, nie ma to żadnego negatywnego wpływu na implant znajdujący się w kości. Nieprzypadkowo zatem te elementy są uważane za piekielnie solidne i wytrzymałe.

Czy takie uzupełnienia są na lata?

Jest taka możliwość. Należy pamiętać, że trwałość implantów zależy m.in. od jakości produktów, ich rodzaju, gabarytów, profesjonalizmu lekarzy, procesu osteointegracji, czasu od wykonania zabiegu, czy indywidualnych uwarunkowań anatomicznych szczęki itd. Jak już wiesz, kluczowa jest też codzienna higiena. Warto także zwrócić uwagę na pewne szkodliwe, zupełnie niepotrzebne, nawyki. Dobrze byłoby wyeliminować obgryzanie paznokci, długopisów, ołówków itp. Niektóre osoby od czasu do czasu to robią. Jest to zaś oczywiście szkodliwe nie tylko dla naturalnych zębów, ale także dla implantów. W razie czego dobrze byłoby podjąć leczenie bruksizmu. Może być tak, że pacjent zacznie chorować na to schorzenie już po wykonanym zabiegu. Osoby z bruksizmem m.in. bardzo często wykonują szybkie, gwałtowne ruchy żuchwą. Na skutek tego może dojść np. do dużego starcia powierzchni zębów. Są one przez to bardziej podatne na złamania lub pęknięcia. Nie da się ukryć, że nieleczony bruksizm źle działa także na trwałość implantów…

Kiedy warto odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Jak jeszcze można zadbać o trwałość implantów? W przypadku zastosowania tej uniwersalnej, nowoczesnej metody, bardzo ważne są wizyty kontrolne. O tym temacie nie można zatem zapominać! Pierwsza taka wizyta powinna odbyć się już około dziesięć dni od momentu wykonania zabiegu (chyba że lekarz zadecyduje inaczej). Doktor wówczas sprawdzi m.in. to, jak goi się dziąsło, czy nie występuje stan zapalny itd. To nie wszystko. Poza weryfikacją tego, czy rany prawidłowo i szybko się goją, fachowiec dokona usunięcie szwów. Pacjent musi być też przygotowany na konieczność wykonania tomografii kontrolnej.

Kiedy sytuacja będzie ustabilizowana, wizyty będą o wiele rzadsze. Dobrze byłoby pokazać się lekarzowi minimum jeden raz na pół roku kalendarzowego. Dzięki temu fachowiec będzie mógł ocenić, czy implanty odpowiednio się przyjęły. Ważne jest także sprawdzenie aktualnego zgryzu, stanu uzębienia, kości i dziąseł. Jeśli zatem zależy Ci na swoim zdrowiu i odpowiedniej „kondycji” zastosowanych implantów, to należy systematycznie uczęszczać na kontrolne wizyty.