czy implanty zębów się psują

Współczesna nowoczesna stomatologia pozwala pacjentom cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez lata. Dostępność wysokiej jakości sprzętu połączona z wysoko wykwalifikowanym personelem daję pewność sukcesu terapeutycznego. Najwięcej kompleksów, zaraz po wadach zgryzu, powodują braki w uzębieniu. Implanty stomatologiczne są świetnym rozwiązaniem w przypadku zarówno braku pojedynczego zęba jak i również całkowitego bezzębia. 

Czym jest implant?

Większość implantów wykonana jest z tytanu, budową przypomina śrubę i stanowi sztuczny korzeń zęba. Materiał z jakiego są produkowane implanty zębowe znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i stomatologii. Cechuje się m.in. dużą trwałością i wytrzymałością, odpornością na korozję jest biozgodny co oznacza, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że organizm go odrzuci ponadto nie ulega uszkodzeniu pod wpływem płynów ustrojowych, dobrze integruję się z kością. Te cechy tytanu zapewniają trwałość implantu i przemawiają za tym, że jest on uzupełnieniem, które może służyć nam przez lata.

Jak wygląda zabieg wszczepiania implantu?

Osoby obawiśjace się bólu i dyskomfortu mogą być spokojne, ponieważ zabieg implantologiczny przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Dawka oraz ilość środka znieczulającego jest dobierana indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta, rodzaju i czasu trwania zabiegu. Po wykonaniu znieczulenia lekarz stomatolog po wcześniejszym przeanalizowaniu badań radiologicznych, za pomocą specjalnych wierteł robi miejsce w kości, a następnie umieszcza tam implant. Po upływie odpowiedniego czasu od implantacji (dla szczęki 6 miesięcy dla żuchwy 3 miesiące), podczas którego następuje proces osteointegracja, czyli zrośnięcie się implantu z kością i uzyskanie przez niego odpowiedniej stabilności następuje kolejny etap, czyli odbudowa korony zęba. Na powierzchnię implantu dentysta osadza  koronę protetyczną o indywidualnym kształcie i kolorze. Implant jest częścią uzupełnienia, która jeśli dobrze zintegrowała się z kością zostanie z pacjentem przez lata natomiast koronę można wymienić jeżeli jeśli wystąpi taka konieczność.

Co gwarantuje sukces leczenia implantologicznego?

Na to czy implanty zębowe będą służyć nam do końca życia, wpływa kilka czynników. Zaczynając od początku istotna jest prawidłowa kwalifikacja do zabiegu pacjenta ocena jego ogólnego stanu zdrowia, wykonanie odpowiednich badań radiologicznych oraz zaplanowanie zabiegu. Następnie ważne jest profesjonalne przeprowadzenie zabiegu przez lekarza implantologa. To czy implanty zostaną założone w fachowy sposób determinuje czy zabieg się powiedzie. Warto więc wybierać kliniki, które posiadają wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt oraz lekarzy implantologów o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym. Sukces w leczeniu leży również w rękach pacjenta, ważne aby stosował się do zaleceń po zabiegu oraz zgłaszał się na regularne wizyty kontrolne. Ogromnie istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej w tym płukanie, nitkowanie i szczotkowanie zębów po każdym posiłku (min 3 razy dziennie), używanie nici dentystycznych oraz stosowanie irygatora. Nagromadzenie płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego doprowadzi do stanu zapalnego dziąsła a następnie kości wokół implantu co może negatywnie wpłynąć na implant wywołując permanentną mikroinfekcję. Natomiast zadbanie o wyżej wymienione aspekty leczenia implantologicznego gwarantuje sukces leczniczy.

Czy zabieg wszczepienia implantu może się nie powieść? Tak, sam implant ze względu na to że jest wykonany z tytanu, nie zepsuje się i nie ma szans że rozwinie się w nim próchnica, natomiast może dojść do odrzucenia implantu, czy sytuacji kiedy nie zintegruje się on z tkanką kostną. Ryzyko takie wynosi około 5%.

Czy istnieją ograniczenia wiekowe?

Wśród pacjentów krąży wiele mitów dotyczących implantów stomatologicznych. Jednym z nich, jest stwierdzenie że w starszym wieku już nie można wszczepiać implantów. Jest to nieprawda nie istnieje górna granica wieku jeśli chodzi o zabieg, przeciwwskazaniem może być stan ogólny lub przewlekłe choroby wpływające na stan kości i gojenie np. osteoporoza. Jeśli chodzi o dolną granicę to implanty można wszczepiać u osób z zakończonym wzrostem kości szczęki, czyli powyżej 19-21 roku życia. 

Niezaprzeczalnie rozwój implantologii stomatologicznej pomógł wielu osobom uporać się z kompleksem brakujących zębów. Stomatolodzy polecają implanty jako jedno z najlepszych rozwiązań uzupełnienia braków w uzębieniu. Ich zastosowanie pozwala odzyskać komfort i pewność siebie pacjentom, którzy do tej pory byli skazania na użytkowanie protez.  W celu wykonania zabiegu należy wybierać odpowiednie kliniki, implanty należy zakładać w profesjonalnym specjalnie do tego przygotowanym gabinecie. Niezaprzeczalnym atutem implantów jest ich trwałość i to że dają poczucie posiadania „naturalnego” zęba. Należy podkreślić, że posiadanie sztucznych zębów nie zwalnia z idealnej higieny jamy ustnej, o implanty należy dbać jak o naturalne zęby. Implanty dentystyczne są bezpieczne, nie powodują alergii, mogą być wszczepiane nawet u starszych osób. Obecnie implanty są w stanie zastąpić naturalne uzębienie i pozostać z nami przez wiele lat gwarantując piękny uśmiech.

Przeczytaj również: