Czy stomatolog może wystawić L4? Dentyści, a zwolnienie lekarskie.

Wielu pacjentów, zwłaszcza przed potencjalnie bolesnym leczeniem zastanawia się, czy dentysta może wystawić L4. Stomatolog jest lekarzem, więc odpowiedź brzmi – owszem, ale w niektórych przypadkach. Zwolnienie lekarskie powinno być szczegółowo uzasadnione.

W jakich sytuacjach możesz liczyć na zwolnienie lekarskie od dentysty?

Dentysta może wystawić L4, jeśli gabinet, w którym wykonywany jest dany zabieg, współpracuje z NFZ, a dentysta który wykonuje zabieg ma podpisaną umowę z ZUS. Pacjent może liczyć na zwolnienie, jeśli jest poddawany np. ekstrakcji zęba. ZUS uznaje tego typu powód. Lekarz dentysta może także wystawić zaświadczenie, jeśli w przypadku pacjenta jest niemożliwe wyraźne mówienie – może to być kłopotliwe np. w szkole lub na studiach, zwłaszcza w okresie, kiedy uczeń lub student musi zdawać ustne egzaminy. Tego typu zaświadczenie można przedłożyć lekarzowi rodzinnemu, który może wystawić L4.

Problemy z mówieniem to tylko jedna z sytuacji, kiedy należy poprosić lekarza o L4. W przypadku wykonywania pracy fizycznej należy poinformować stomatologa o tym, że gojenie rany np. po ekstrakcji może być nieco utrudnione. Zwolnienie lekarskie jest w takim przypadku bardzo pomocne.

Zwolnienie lekarskie w prywatnym gabinecie

Dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie, jeśli prywatna placówka, w której pracuje, ma podpisaną umowę z NFZ, a dentysta który wykonuje zabieg ma podpisaną umowę z ZUS. Zakład ubezpieczeń społecznych honoruje zwolnienie lekarskie od chirurga stomatologa – jednak niektórzy lekarze nie mają uprawnień do wystawiania L4 po wyrwaniu zęba.

Pacjentowi przysługuje wystawienie zwolnienia, jeśli ewentualne powikłania po zabiegu (np. ekstrakcja zęba ) mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia. Warto także zapytać przed wykonaniem danego zabiegu, czy dentysta wystawia L4 – pacjent może o to zapytać, zwłaszcza w przypadku, kiedy zwykle dolegliwości po różnego rodzaju zabiegach dotyczących jego zębów, są dla niego wyjątkowo uciążliwe.

Pewna część prywatnych praktyk lekarskich ma zezwolenie na wykonywanie niektórych zabiegów w ramach NFZ, wówczas pacjent może uzyskać L4 od dentysty mającego podpisaną umowę z ZUS. Warto wcześniej dowiedzieć się, które zabiegi są refundowane, zwłaszcza w razie możliwości pytania o zgodę na wystawianie zwolnienia z powodu np. ekstrakcji zęba. Chirurg stomatolog jeśli na podpisaną umowę z ZUS może wystawić L4 po zabiegu usunięcia ósemki. Nie ma znaczenia , czy wykonuje zabieg w gabinecie związanym kontraktem z NFZ, czy też w gabinecie stomatologicznym bez umowy z NFZ.

Co w przypadku, gdy chcemy L4 i robimy implant zęba

W przypadku, gdy w prywatnym gabinecie bez kontraktu z NFZ lekarz chirurg stomatolog (mający umowę z ZUS) wprowadza implant zęba, pojawia się opcja, by go poprosić o zwolnienie z pracy i wystawienie druku L4.

Dobro pacjenta przede wszystkim.

Zwolnienia lekarskie z gabinetu dentystycznego są honorowane przez zakład ubezpieczeń społecznych, więc są one honorowane w pracy. Ból w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego w takiej sytuacji pacjent ma prawo poprosić w przychodni mającej umowę z NFZ o zwolnienie. Lekarz stomatolog powinien je wystawić, jeśli pacjent w jakikolwiek sposób źle znosi rekonwalescencję po zabiegu. Bywa, że niektórzy uskarżają się na gorączkę, dokucza im opuchlizna lub inne dolegliwości. W takich przypadkach lekarz nie powinien odmówić wystawienia L4.

Mamy nadzieję, że w miarę jasno objaśniliśmy kwestię, czy dentysta może wypisać L4. Wiadomo już, że stomatolog może wystawić zwolnienie w określonych przypadkach. Wszystko zależy od tego czy dana placówka ma podpisaną umowę z NFZ, czy jej nie ma. W przypadku zabiegów na NFZ warto zatem prosić lekarza o zwolnienie, by potem okazać je w szkole lub pracy. Nie warto narażać zdrowia, a lekarz z pewnością przychyli się do uzasadnionej prośby. Dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystawienie zwolnienia lekarskiego przez dentystę jest wystarczające do uznania, że pacjent na dany moment nie jest zdolny do wykonywania działań zawodowych.