Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Szkliwo stanowi najtwardszą tkankę w naszym organizmie.  Jeśli szkliwo zostanie utracone, niestety nie zregeneruje się ono do pierwotnego stanu. Szkliwo jest ochroną zębiny wobec całej powierzchni zęba, przed czynnikami wpływającymi negatywnie na jego funkcjonowanie. W blisko 96% szkliwo zbudowane jest z fosforanu wapnia, węglanu i fosforanu magnezu i w ok. 4% z wody oraz białka.

Wybielanie zębów | Klinika stomatologiczna IMPLANTIS

Mity związane z wybielaniem zębów:

Pacjenci przed przystąpieniem do wybielania często pytają czy szkliwo ulega zniszczeniu. Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu szkliwo na zębie nie ulega zniszczeniu. Profesjonalne wybielanie jest całkowicie bezpieczne. Szkliwo może zostać zniszczone poprzez zastosowanie past wybielających, które zawierają drobinki ścierne. Stosowanie tych preparatów może doprowadzić do zniszczenia szkliwa.

Niebezpieczne dla pacjentów są również domowe metody. Stosowanie kwasu cytrynowego, sody oczyszczonej lub węgla może doprowadzić do zniszczenia szkliwa zębów. Użytkowanie nieodpowiednio dobranej pasty do zębów również wpływa w sposób negatywny na zdrowie jamy ustnej oraz szkliwo.

Dlatego tak ważne jest, aby przed profesjonalnym wybielaniem przeprowadzić z pacjentem specjalistyczną konsultacją w trakcie której zostanie omówiona specyfika zabiegu, dobrana odpowiednia metoda oraz będą wykonane zdjęcia mające na celu określenie koloru zębów przed wybielaniem.

Metody wybielania zębów

Pacjenci często proszą swojego stomatologa o śnieżnobiały uśmiech. Jedną z dostępnych metod poprawy estetyki uśmiechu jest wybielanie zębów. Zazwyczaj proponowane metody wybielania zależą od oferty gabinetu. Najpopularniejszymi metodami jest wybielanie nakładkowe oraz wybielanie lampą.

Czym różnią się od siebie te dwie metody?

Przed wybielaniem, zawsze wykonywana jest konsultacja. Lekarz lub higienistka stomatologiczna robi przegląd uzębienia, wywiad stomatologiczny z pacjentem i ocenia możliwość przeprowadzenia zabiegu wybielania. W nowoczesnej stomatologii estetycznej wykonuje się wybielanie lampą lub wybielanie nakładkowe. Czym różnią się te dwie metody? Wybielanie lampą wykonywane jest w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jest to seria wykorzystania tzw. długości fali świetlnej, na zęby aplikowany jest specjalny żel o wskazanym stężeniu, który dzięki tej metodzie ma szansę wniknąć w szkliwo oraz w warstwę umiejscowioną poniżej – zębinę.

Wybielanie nakładkowe odbywa się po wizycie w klinice. Na pierwszej wizycie pobierane są wyciski pod nakładki. Następnie pacjent otrzymuje indywidualnie przygotowane nakładki, dopasowane do jego uzębienia oraz żele. Taki zestaw pacjent użytkuje samodzielnie w domu. Nasze zęby przez około 14 dni poddawane są wybielaniu w domu. Po tym okresie, należy udać się do dentysty na kontrolę.

Wszelkie informacje powinny być przekazane pacjentowi przed rozpoczęciem wybielania zębów. Odpowiednio dobrane informacje powinny rozwiać wszelkie wątpliwości pacjentów. Omówienie specyfiki stosowanych preparatów oraz możliwych komplikacji. Przed przystąpieniem do wybielania czy to przy zastosowaniu lampy, czy przy nakładkach osoba przeprowadzająca zabieg powinna wykonać zdjęcia wraz z kolornikiem.

Dzięki temu określany jest odcień zębów przed wybielaniem, a po zakończeniu wybielania ocenia się uzyskany odcień.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Czynniki, które są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu rozjaśniania zębów:

  • ciąża lub karmienie piersią;
  • pacjenci posiadający liczne przebarwienia lub zęby przednie po leczeniu kanałowym;
  • osoby posiadające choroby dziąseł;
  • odsłonięte szyjki zębów;
  • zęby niewyleczone z próchnicy;
  • aparat ortodontyczny;
  • uzupełnienia w postaci protez;
  • przyjmowanie żelaza lub innych leków zabronionych;
  • wykonywane zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej w niedalekiej przeszłości;
  • afty, opryszczka;

I inne czynniki wskazane przez osobę przeprowadzającą zabieg.

Wybielanie zębów można wykonywać od 16 roku życia. Przed wybielaniem niezbędne jest podpisanie stosownej zgody, która zostanie dołączona do dokumentacji pacjenta w gabinecie.

Od czego zależy efekt wybielania zębów?

Efekt wybielania zależy od danego przypadku.

Efektu wybielania nie da się w pełni przewidzieć. Dentysta lub higienistka przeprowadzająca zabieg mogą zalecić stosowanie past przeznaczonych do użytkowania po wybielaniu zębów. Niezwykle ważna jest również biała dieta. Efekt w dużej mierze jest zależne od pacjenta i od tego czy stosował się do zaleceń po zabiegowych. Po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość zębów. Należy wtedy użyć według wskazówek odpowiednich środków, które mają na celu zmniejszenie tych dolegliwości.

Pacjent, który zaniecha białą dietę może nie być usatysfakcjonowany uzyskanym efektem. Biała dieta trwa ok. 7-10 dni i polega na wykluczeniu z diety produktów mających właściwości barwiące (np. sok pomarańczowy, curry, buraczki itd.).