Zdarza się, że ząb pomimo interwencji stomatologa, nadal powoduje przykre dolegliwości. Niestety, czasem leczenie kanałowe lub innego rodzaju próby leczenia stomatologicznego i ratowania nie przynoszą oczekiwanych skutków. Wówczas specjalista zwykle zaleca jego usunięcie. Zabieg ekstrakcji jest zabiegiem, który można wykonać w ramach kontraktu z NFZ. Ekstrakcje zębów to świadczenia stomatologiczne gwarantowane. Zabieg ten przysługuje bezpłatnie osobom dorosłym. Świadczenia te przysługują również dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.

Usunięcie zęba – czy w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie?

W ramach świadczeń gwarantowanych na narodowy fundusz zdrowia (wyrwanie zęba na nfz) skierowanie od dentysty nie jest wymagane.

Powodów dla których ząb musi zostać usunięty jest wiele. W Centrum Stomatologicznym IMPLANTIS przeprowadzamy różnorodne leczenia stomatologiczne. Nasi dentyści zawsze robią wszystko aby uratować zagrożony ząb i uniknąć konieczności wykonania protezy. Stosowana jest najnowsza technologia oraz bezbolesne leczenie zębów. Czasami jednak zęby są zbyt zniszczone z powodu urazu lub próchnicy aby można było przeprowadzić nieinwazyjne leczenie stomatologiczne. Problem ten dotyczy pacjentów dorosłych oraz dzieci. Często ekstrakcja jest wykonywana dzieciom i młodzieży ze względów ortodontycznych.

Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej lekarz wykonuje badanie lekarskie stomatologiczne oraz podejmuje decyzję czy ząb można uratować czy konieczna będzie jego ekstrakcja. Istnieją dwa różne rodzaje procedur ekstrakcji zęba jedno i wielokorzeniowego. Jeśli ząb jest widoczny w jamie ustnej wykonuje się prostą ekstrakcję. Zdarzają się jednak zęby, które nie są widoczne lub nie można uzyskać do nich dostępu. Ząb mógł się złamać poniżej linii dziąseł lub nie wyrznął się w pełni. W takim przypadku konieczna jest ekstrakcja chirurgiczna. Zabieg ten jest wykonywany przez chirurga stomatologa, w znieczuleniu miejscowym.

Skierowanie na ekstrakcję nie jest Ci potrzebne – to lekarz ocenia, w przypadku których zębów możliwe jest ich efektywne leczenie, a kiedy niezbędna jest ekstrakcja.

Jak wygląda wyrywanie zęba krok po kroku?

Ekstrakcje są świadczeniami stomatologicznymi, które uważane są za najbardziej znane i budzące obawę wśród wszystkich zabiegów dentystycznych. Te obawy są zwykle oparte na wcześniejszych doświadczeniach lub historiach, które odzwierciedlają stare procedury stosowane do usuwania zębów. Obecnie świadczenia i procedury ekstrakcji są zwykle szybkie, proste i bezbolesne. Każdemu naszemu Pacjentowi przysługuje prawo do komfortu, bezpieczeństwa oraz prawo do najdokładniejszej precyzji.

W Implantis staramy się uratować każdy ząb, jednak jeśli nie jest to możliwe, lekarz zaleci jego usunięcie. W pierwszej kolejności, aby dokonać precyzyjnej oceny stanu uzębienia, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. W naszej klinice posiadamy najnowszy sprzęt radiologiczny do precyzyjnej diagnostyki. Przy zabiegu ekstrakcji zęba stosowane jest znieczulenie miejscowe. Możesz także skorzystać ze znieczulenia komputerowego. Jest to idealne rozwiązanie dla Pacjentów bojących się zastrzyków. W efekcie usuwanie zębów staje się delikatne i bezbolesne. Te ponadstandardowe świadczenia nie przysługują w zakresie świadczeń takich jak ekstrakcja zęba nfz (kontrakt z nfz). Nie są to zabiegi stomatologiczne refundowane przez NFZ.

Dentysta informuje pacjenta o orientacyjnym czasie oraz kosztach takiego zabiegu. Stosujemy także szwy rozpuszczalne, które wchłaniają się po zagojeniu się rany. W klinice IMPLANTIS po każdym przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym Pacjent umawiany jest na nieodpłatne badanie kontrolne po 7-14 dniach – czas do kolejnej wizyty zwykle jest ustalany po zabiegu. Cała procedura zajmuje zwykle nie więcej niż ok. 20 minut.

Zalecenia odnośnie higieny jamy ustnej z instruktażem higieny jamy ustnej

Bardzo ważnym elementem jest przestrzeganie zasad higieny po zabiegu i stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Szczególnie ważne jest dbanie o miejsce w jamie ustnej gdzie został przeprowadzony zabieg chirurgiczny (dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci). Po zabiegu chirurg stomatolog przekaże wszystkie zalecenia stomatologiczne z instruktażem higieny. W przypadku pojawienia się dolegliwości po zabiegu takich jak np. suchy zębodół potrzebne jest płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku.

Często przed przystąpieniem do zabiegu usunięcia, twój lekarz prowadzący zaleci wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną . Zabieg taki obejmuje scaling, polerowanie, piaskowanie i fluoryzację oraz pozwala skutecznie pozbyć się złogów nazębnych oraz kamienia nazębnego na zębach. Jest on rekomendowany do wykonania 2 razy do roku (co 6 miesięcy). Wykonanie takiego zabiegu na zębach raz na 2 lata to zdecydowanie za rzadko.