Czym zajmuje się implantologia

Czym zajmuje się implantologia?

Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw implantologii. Czym cechuje się ta dziedzina? Kiedy implanty stomatologiczne są najbardziej rekomendowane? Jak przebiega pierwsza wizyta oraz całe leczenie? O czym pamiętać, aby implanty odpowiednio się przyjęły? Jak się o nie troszczyć każdego kolejnego dnia, aby korzystać z nich przez długi czas bez żadnych problemów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszej lekturze.

Implantologia w stomatologii: co warto wiedzieć?

Ogólnie implantologia jest nauką dotyczącą wprowadzania różnych implantów do żywego organizmu. Osoby zajmujące się na co dzień tym zagadnieniem badają m.in. warunki, które są niezbędne do wykonania takiego zabiegu. Analizowanie są kluczowe wymagania, a także przeciwwskazania (jeśli takie zachodzą, to wszczepienie tych elementów nie jest oczywiście możliwe). Istotne jest bowiem to, aby implanty odpowiednio się przyjęły. Badana jest również budowa elementów zastępujących zęby oraz interakcje, które zachodzą po wykonaniu zabiegu w jamie ustnej pacjenta. Bardzo rzadko zdarza się taka sytuacja, aby implanty zostały odrzucone (około 4% przypadków). Osoby zajmujące się implantologią cały czas dążą do tego, aby mieć jeszcze większą wiedzę na temat tego zagadnienia. Dzięki niej można udoskonalać konkretne procesy, żeby do takich komplikacji dochodziło jeszcze rzadziej, niż ma to miejsce teraz. Aby brakujący ząb został odpowiednio zastąpiony, lekarze muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje teoretyczne i przede wszystkim praktyczne.

W praktyce dobry stomatolog uczy się przez całe życie. Wciąż pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania i metody. Korzystanie z osiągnięć najnowszej technologii sprawia, że zabiegi są realizowane szybciej, dokładniej, bezpieczniej i w jeszcze bardziej komfortowych warunkach dla pacjenta. Poza tym fachowcy zlecają niezbędne badania obrazowe itp. i analizują dokumentację swoich Klientów. Jest to niezbędne, aby proces leczenia był odpowiednio zaplanowany. To klucz do sukcesu. Implantologia dokładnie określa, jak krok po kroku powinny być wykonywane kolejne zadania. Aby leczenie zakończyło się sukcesem, musi zajść osteointegracja (zaraz dowiesz się więcej na temat tego zagadnienia). Potem na implantach są np. osadzane korony. Implantologia to nauka, która dokładnie definiuje, jakie kroki powinny być podejmowane także przez pacjentów. Sukces w tej dziedzinie zależy nie tylko od lekarzy, przeprowadzonej diagnostyki, ustalenia precyzyjnego planu i pieczołowitego wykonywania kolejnych czynności. Pacjent musi przestrzegać wskazówek od swojego stomatologa. Bardzo ważna jest m.in. dokładna, regularna higiena jamy ustnej, jak i systematyczne przychodzenie na wizyty kontrolne.

Udana osteointegracja to klucz do sukcesu

Kto wie, jak w dzisiejszych czasach byłyby leczone braki w uzębieniu w szczęce, gdyby nie dość przypadkowe odkrycie Pera-Ingvara Branemarka. Szwedzki naukowiec (żył w latach 1929-2014) jest uznawany przez wielu za prekursora tej dziedziny stomatologii. W 1952 roku Per-Ingvar Branemark wprowadził do kości udowej królika mikrosoczewkę, która znajdowała się w obudowie. Potem Szwed chciał ją usunąć, lecz okazało się, że… kość i obudowa się ze sobą zrosły. Co ciekawe, ten element był wykonany właśnie z tytanu. Per-Ingvar Branemark postanowił powtórzyć eksperyment, a wynik był dokładnie taki sam. Naukowiec nazwał to procesem osteointegracji. Chodzi o połączenie wszczepionego implantu (większość z nich jest wykonana właśnie z tytanu) z kością. Proces ten trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy (w zależności od miejsca implantacji itp.). Jeśli integracja przebiegnie pomyślnie, to np. będzie można osadzić koronę na danym implancie.

Ciekawostką jest fakt, że Per-Ingvar Branemark początkowo prowadził testy na zwierzętach. Dopiero 13 lat od momentu swojego odkrycia odbył się premierowy zabieg z udziałem człowieka. Eksperci zaznaczają, że pierwszym pacjentem, który skorzystał z właściwości implantów, był Gösta Larsson. Szwed zmagał się z całkowitym bezzębiem (z powodu zaawansowanej choroby – paradontozy). Co istotne, tytanowy implant (zastępujący korzeń zęba) świetnie się przyjął. Po wykonaniu wszystkich czynności Gösta Larsson znowu mógł normalnie mówić i przeżuwać pokarmy. Sam zabieg wpłynął pozytywnie także na kwestie stricte estetyczne. Naukowiec Per-Ingvar Branemark oficjalnie przedstawił wyniki swoich wieloletnich badań w 1982 roku (w czasie konferencji w Toronto). Być może wynikało to z tego, że Szwed chciał wszystko bardzo dokładnie sprawdzić. Warto dodać, że po pierwszym eksperymencie z królikiem odkrycie Pera-Ingvara Branemarka zostało przyjęte z dużym dystansem. Sam naukowiec musiał zaś otworzyć prywatną klinikę, aby kontynuować badania, które na zawsze zmieniły nie tylko stomatologię, ale tak naprawdę cały świat.

Czym zajmuje się implantologia? Kiedy warto o niej pomyśleć?

Już wiesz, czym jest implantologia w teorii. Kiedy warto skorzystać z jej walorów w praktyce? Braki w uzębieniu to poważny problem. Powstaje on np. na skutek nieodpowiedniej higieny, która prowadzi do próchnicy i w rezultacie do ekstrakcji zęba. Niekiedy przyczyną są choroby przyzębia. Przypadek Gösty Larssona pokazuje jednak, że można skutecznie poradzić sobie z tym zagadnieniem. Paradontoza to nie jest zatem koniec świata. Luki w żuchwie występują także na skutek urazu (np. spowodowanego uprawianiem sportu lub wypadkiem samochodowym). Taka odbudowa jest też rekomendowana osobom, które mają braki poprzez nieleczone wady ortodontyczne lub przyjmowanie (w nadmiarze) pewnych preparatów farmakologicznych. Np. zażywanie środków antydepresyjnych sprawia, że zęby stają się słabsze. Przez to są bardziej podatne na rozwój chorób i uszkodzenia mechaniczne. Uzupełnienie braków w żuchwie to sposób na piękny i naturalny uśmiech. Nie da się ukryć, że nawet pojedyncze ubytki wpływają negatywnie na nasz wygląd i pewność siebie. Na szczęście można poradzić sobie z tym kłopotem – relatywnie szybko i efektywnie. Zastosowanie odpowiedniego leczenia to możliwość uniknięcia negatywnych zmian w kształcie twarzy.

Implant zęba to coraz częściej stosowana ingerencja medyczna, aby pacjent mógł potem swobodnie mówić, ziewać, czy żuć pokarmy (jeśli to zadanie nie będzie wykonywane prawidłowo, to wówczas mogą pojawić się kłopoty z trawieniem). Wszczepianie implantów to również sposób na to, aby wyeliminować zanik kości. Jak to możliwe? W miejscu, gdzie dawniej był utracony ząb, niekiedy dochodzi do takiego problemu, jak właśnie zanik tkanki kostnej. Zastosowanie leczenia implantologicznego nie wymaga zaś szlifowania sąsiednich zębów (jak ma to miejsce w przypadku mostów protetycznych).

Uzupełnienie braków zębowych jest również ważne, aby każdy element był na swoim miejscu. A jak są luki, to sąsiednie, zdrowe zęby zaczynają mimowolnie przesuwać się w tym kierunku. W ten sposób można ochronić je np. przed rozchwianiem lub rotacją. Inną zaletą implantów jest to, że mogą być one wstawiane w dowolnym miejscu szczęki. Nie ma także znaczenia skala ubytków. Leczenie przynosi rezultaty zarówno w przypadku pojedynczej luki, jak i bezzębia. Warto także zwrócić uwagę na poprawę jakości zgryzu.

Przebieg pierwszej wizyty u implantologa

Chcesz mieć zdrowy i piękny uśmiech? Na początku czeka Cię wstępna konsultacja. W jej trakcie jest m.in. przeprowadzany wywiad z pacjentem. Jest to potrzebne, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania bezwzględne. Są to np. nowotwory (w trakcie leczenia onkologicznego), choroby serca, choroby kości, czy zaburzenia immunologiczne i autoimmunologiczne. Jeśli chodzi o przeciwwskazania względne, to są to m.in. ciąża, nieustabilizowana cukrzyca, czy nieleczona tarczyca.

Konsultacja wstępna obejmuje pełną diagnostykę. Bardzo ważne jest wykonanie i analiza tomografii komputerowej. W trakcie wizyty pacjent otrzymuje indywidualny plan leczenia (są tam zawarte informacje dotyczące czasu leczenia, opis poszczególnych etapów oraz ceny implantów). Niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegów poprzedzających. Mogą to być np. sinus lift, przeszczep dziąsła, czy augmentacja kości.

Na czym polega zabieg implantacji?

Jest on przeprowadzany przez profesjonalnego chirurga. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg mocowania implantów zębowych trwa mniej więcej 20-30 minut. Później pacjent otrzymuje konkretne wskazania, jak postępować po zabiegu. W ciągu pierwszej doby nie wolno płukać jamy ustnej żadnymi sklepowymi płynami. Aby poradzić sobie z obrzękami, warto stosować zimne okłady. Nie wolno podrażniać miejsc wszczepów poprzez dotykanie ich rękami, czy szczoteczką. Nie powinno się też spać w pozycji bocznej. Przez około dwie godziny od wykonania zabiegu nic nie jedz. Z kolei przez 48 godzin należy unikać gorących posiłków i napojów. Najlepiej spożywać pokarmy półpłynne i mające miękką konsystencję (nie przeżuwaj ich po stronie, gdzie był wszczepiony implant). Nie wolno także przez kilka tygodni pić alkoholu, palić wyrobów tytoniowych i ćwiczyć na siłowni. Jeśli chodzi o szczotkowanie, to w pierwszych dniach po zabiegu unikaj dotykania miejsc zabiegowych. Zaleca się szczoteczki z relatywnie miękkim włosiem. Warto dwa razy dziennie stosować zaś płyn antyseptyczny do płukania. Należy dodać, że pacjent musi czekać od 3 do 6 miesięcy, aby kość szczęki zintegrowała się z implantem. Później dopiero następuje etap protetyczny.

Dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne to podstawa

Jeśli chcesz, by implanty przyjęły się, a potem służyły Ci przez długie lata, to warto myć zdrowe zęby (jak i te nowe elementy) po każdym posiłku. Stosuj nici dentystyczne, a także odpowiednie płyny do płukania buzi. Polecane są również irygatory. Te urządzenia skutecznie radzą sobie z zabrudzeniami pomiędzy zębami. Należy również systematycznie chodzić na wizyty kontrolne. Po to, aby fachowcy mogli wszystko dokładnie sprawdzić. Co jakiś czas rekomenduje się także usuwanie kamienia nazębnego.