Implanty zębów, dentysta, stomatolog

Chirurgiczna ekstrakcja zębów – chirurgiczne usuwanie zęba

W czasie kiedy wiele nastolatków oraz niektórzy dorośli podejmują decyzję o usunięciu tak zwanych zębów mądrości, czyli ósemek, istnieją inne powody, dla których jedynym rozwiązaniem może być usunięcie zęba. Usuwanie zębów jest konieczne nie tylko w przypadku zębów mlecznych u dzieci, ale również niejednokrotnie zabieg ten jest wykonywany u osób dorosłych. Często usunięcie problematycznego zęba sprawia, że nie zagrażają nam związane z nim późniejsze komplikacje.

Kiedy należy podjąć decyzję o ekstrakcji zęba?

  • w sytuacji, gdy ząb jest całkowicie objęty próchnicą,
  • kiedy doszło do infekcji zęba, wykluczającej próbę uratowania ze względu na słabe rokowania i prognozy powodzenia leczenia,
  • gdy stłoczenia zębów, czyli ich nieprawidłowe ustawienie mogą wymagać usunięcie zęba, bądź też ze wskazań ortodontycznych, tak aby zapewnić miejsce na inne zęby w sytuacji ich szeregowania i poprawnego ustawiania,
  • osoby chorujące na nowotwór, przed chemioterapią mogą dokonać ekstrakcji zęba, w sytuacji, gdy lekarz prowadzący skieruje pacjenta na taki zabieg,
  • pacjenci przechodzący przeszczep narządu lub operacje kardiologiczne, również poprzez skierowanie od lekarza prowadzącego niekiedy muszą usunąć zainfekowane zęby tak, aby utrzymać zdrowie w obrębie jamy ustnej
  • niejednokrotnie, gdy pacjenci borykają się z chorobami przyzębia, w wyniku których może dojść do rozchwiania się zębów

Ekstrakcja zębów, kto wykonuje?

Zabieg ekstrakcji zębów wykonywany jest przez lekarza dentystę lub stomatologa posiadającego specjalizację z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej. Lekarz w oparciu na skierowaniu od lekarza prowadzącego (na przykład kardiologa, onkologa, ortodonty), badaniu radiologicznym w postaci zdjęcia rtg lub tomografii ocenia konieczność usunięcia zęba i przystępują do wykonania zabiegu.

Czy usunięcie zęba jest bolesne?

Zabieg usunięcia zęba przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. Ekstrakcje zębów z reguły są zabiegami, które nie wymagają znieczulenia w formie narkozy. Jednakże pacjenci, którzy zmagają się z dentofobią, czyli panicznym strachem przed leczeniem stomatologicznym i zabiegami w obrębie jamy ustnej, powinni udać się do placówki, w której istnieje możliwość znieczulenia ogólnego. Możliwe jest również zastosowanie sedacji, która oznacza obniżenie aktywności ośrodków układów nerwowych pacjentów, poprzez zastosowanie środków farmakologicznych, bez wykluczenia świadomości. Dzięki temu zmniejsza się napięcie oraz ogólne poczucie stresu.

Ekstrakcja zęba – jakie są rodzaje ?

W przypadku ósemek rozróżniamy trzy rodzaje ekstrakcji.

Ząb całkowicie zatrzymany – ząb, który znajduje się całkowicie pod dziąsłem, jest niewidoczny. Może powodować dolegliwości spowodowane utrudnionym wyrzynaniem się takie jak obrzęk dziąsła, a nawet policzka, stan gorączkowy, ból przy szerszym otworzeniu jamy ustnej, zniszczenie zęba sąsiedniego poprzez nacisk na jego korzeń, paradontoza zęba obok, infekcja. Przy ekstrakcji zęba zatrzymanego konieczne jest wykonanie badania radiologicznego. Często zabieg ten wykonywany jest w osłonie antybiotykowej.

Ząb częściowo zatrzymany – część zęba znajduje się pod powierzchnią dziąsła, niewielka część znajduje się nad linią dziąsła. Takie położenie zęba może również sprawiać dolegliwości bólowe, a także wpływać negatywnie na ząb sąsiedni. W sytuacji kiedy wyrżnięta część zęba pozostaje objęta próchnicą całkowicie, ząb ten powinno się zakwalifikować do ekstrakcji.

Ząb całkowicie wyrżnięty – ząb, który całkowicie wyrżnął się z linii dziąsła, w przypadku ósemki może sprawiać dolegliwości bólowe z powodu ustawienia zęba na przykład policzkowo. Może zostać również wskazany do ekstrakcji przez lekarza prowadzącego, ze względu na planowane leczenie ortodontyczne, słabe rokowanie leczenia endodontycznego, złamanie korzenia itd.

Usunięcie zęba cena ?

Koszt usunięcia zęba jest indywidualny z zależności od kliniki oraz przypadku pacjenta. Ekstrakcja zęba jednokorzeniowego zaczyna się od 290 do 350 zł. Ekstrakcja zębów wielokorzeniowych waha się zazwyczaj pomiędzy 300, a 350 zł. Ząb częściowo zatrzymany wymaga większych umiejętności manualnych chirurga w związku z tym cena może wynosić między 320 a 400 zł. Koszt usunięcia zęba zatrzymanego zaczyna się od 450 zł i może być indywidualnie precyzowany ze względu na trudność zabiegu. Do kosztów należy doliczyć koszt znieczulenia oraz ewentualnego szycia. Szwy mogą zostać założone rozpuszczalne (resorbowalne) lub nierozpuszczalne (nieresorbowalne). Po wizycie konsultacyjnej pacjent powinien dostać plan leczenia, gdzie zostanie uwzględniony całkowity koszt zabiegu ze wskazaniem na pojedyncze zęby oraz harmonogram wizyt. Po wykonanym zabiegu zaleca się wizytę kontrolną oraz w przypadku szwów nierozpuszczalnych wizytę na ich zdjęcie.

Jakie są przeciwwskazania do usuwania zębów?

Przeciwwskazania dotyczące ekstrakcji zębów można podzielić na dwa podtypy:
przeciwwskazania względne i przeciwwskazania bezwzględne.

Przeciwwskazania bezwzględne:

1. Ostra niewydolność sercowa, płucna lub mózgowa (zawał serca, zakrzepica udar wstrząs)
2. Choroby hematologiczne (AML, ALL, agranulocytoza)
3. Radioterapia szczęk

Przeciwwskazania względne:

1. Zły stan ogólny organizmu
2. Poważne choroby zakaźne
3. Ostre infekcje jamy ustnej
4. Terapia przeciwzakrzepowa
5. Długotrwała terapia bisfosfonianami w dużych dawkach
6. Aspekty ortodontyczne, protetyczne, estetyczne i finansowe

Ekstrakcja zęba – jak prawidłowo przygotować się?

Przed przystąpieniem do zabiegu tak jak zostało wspomniane wcześniej, lekarz powinien wykonać badanie radiologiczne zęba. Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu w trakcie zbierania wywiadu, poinformować lekarza o stosowanych i zażywanych lekach, witaminach i suplementach. Jeśli lekarz zaleci zabieg w osłonie antybiotyku należy zażyć go przez zabiegiem zgodnie z zaleceniami. W przypadku cierpienia na przewlekłe choroby, należy niezwłocznie zawiadomić lekarza przed przystąpieniem do zabiegu o tym fakcie.

Jeśli cierpisz na:
wrodzoną wadę serca,
cukrzycę,
chorobę tarczycy,
chorobę nerek,
nadciśnienie,
sztuczną zastawkę serca,
uszkodzoną zastawkę serca,
chorobę nerek,
upośledzony układ odpornościowy,
HIV,
choroby urologiczne,
choroby onkologiczne,
choroby neurologiczne
specjalista przeprowadzający zabieg może chcieć zaświadczenia lub aktualnych badań medycznych od lekarza prowadzącego, które nie wskazują żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. W takiej sytuacji w porozumieniu z lekarzem prowadzący, chirurg może przepisać antybiotyk.

Jak należy przygotować się do zabiegu ekstrakcji?

Odpowiednie przygotowanie się do zabiegu jest kluczowe zarówno ze względu na komfort pacjenta i lekarza jak i na powodzenie zabiegu. Poniżej kilka wskazówek jak należy postępować przed zabiegiem:
ubierz się wygodnie – zadbaj aby twój ubiór nie krępował cię, ważne jest, aby zapewnić swobodny dostęp do miejsca, w którym będzie wykonywane znieczulenie,
zjedz posiłek przed zabiegiem-po zabiegu przez kilka godzin nie będziesz w stanie jeść ani pić. Do kilku dni po zabiegu możliwe, że będziesz czuł dyskomfort, dlatego warto zjeść pożywny posiłek kilka godzin przed zabiegiem oraz odpowiednio się nawodnić. Jeśli w twoim planie leczenia zaplanowano użycie A-PRF, wypij odpowiednią ilość wody, tak aby przy pobieraniu krwi twoje żyły były widoczne,
nie pal papierosów przed zabiegiem, wpływa to na stan jamy ustnej, wysusza ją i przyczynia się do komplikacji,
jeśli nie czujesz się dobrze przed zabiegiem, jesteś osłabiony-warto zgłosić to lekarzowi. Wtedy taki zabieg powinno się przełożyć, tak aby pacjent czuł się komfortowo,
jeśli zostanie wykorzystane znieczulenie ogólne lub sedacja, albo źle znosisz znieczulenie miejscowe, zadbaj o to, aby ktoś odwiózł cię do domu.

Jak wygląda zabieg usunięcia zęba?

Zarówno w przypadku prostej ekstrakcji jak i w przypadku ekstrakcji chirurgicznej w twoim planie leczenia lekarz może zalecić wykorzystanie A-PRF, czyli fibrynę bogatopłytkową. Jest to naturalny preparat pobierany z krwi pacjenta. Stosuje się go przy zabiegach, w których istnieje ryzyko naruszenia ciągłości tkanek. Krew pacjenta pobierana jest przez pielęgniarkę, następnie odwirowana jest w specjalnej maszynie i aplikuje się ją w miejsce zabiegowe. Ma to na celu przyśpieszenie gojenia oraz regenerację tkanek.
W przypadku prostej ekstrakcji, aplikowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki któremu okolica zęba przestaje odczuwać dyskomfort. Odczuwalny jest jedynie ucisk a nie ból. Następnie dentysta stosuje narzędzie, aby poluzować ząb i kleszcze, aby go usunąć. Jeśli jest to niezbędne zakłada się szwy.
Jeśli natomiast ząb jest częściowo lub całkowicie zatrzymany stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Lekarz wykonujący zabieg nacina dziąsło niewielkim cięciem. W zależności od warunków i ułożenia zęba może być konieczne przecięcie zęba lub wzniesienie kości. Następnie ząb jest usuwany, a rana zszywana.

Jakie jest ryzyko przy ekstrakcji zęba?

Przed zabiegiem ekstrakcji powinna odbyć się konsultacja z lekarzem przeprowadzającym. Jeśli powikłania mogą być poważne, specjalista odstąpi od wykonania zabiegu. Jednakże z reguły ryzyko zabiegu nie jest wysokie. Zazwyczaj po usunięciu zęba w zębodole tworzy się skrzep krwi. Jeśli jednak skrzep się nie utworzy albo zostanie przedwcześnie usunięty może powstać tak zwany suchy zębodół. W takim przypadku konieczne będą wizyty na przepłukanie zębodołu oraz jego obserwację. Zazwyczaj po powstaniu tej dolegliwości pacjenci odczuwają dyskomfort przez kilka dni. Jeśli wystąpi jakikolwiek dyskomfort lub ból związany z ekstrakcją warto poinformować swojego lekarza i stosować się do jego zaleceń.

Jak należy postępować po zabiegu?

Warto przestrzegać zaleceń, jakie wydał nam lekarz przeprowadzający zabieg. Jak postępować po zabiegu?

Wyjmij okład założony po zabiegu po około 30 minutach,
unikaj wysiłku fizycznego,
nie używaj słomek przy piciu,
do dwóch godzin po zabiegu nie jedz i nie pij,
po dwóch godzinach możesz spożywać posiłki, jednak zadbaj o ich temperaturę (nie powinny być zimne ani gorące),
nie płucz miejsca po zabiegu, tak abyś nie wypłukał skrzepu,
nie pal,
nie spożywaj alkoholu,
przykładaj zimne okłady (uważaj jednak aby nie odmrozić policzka), zimne okłady pomogą zniwelować opuchliznę.

Implanty zębów, dentysta, stomatolog
Lekarz dentysta w  | + 48 511 511 615 | O autorze

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.