gingiwoplastyka - na czym polega

Na czym polega gingiwoplastyka? Opis zabiegu, cena

Uważasz, że Twoje dziąsła nie wyglądają do końca atrakcyjnie? Marzysz o tym, aby to zmienić? Sprawdź zatem, czym charakteryzuje się gingiwoplastyka. Jak wykonywany jest ten zabieg? Co można dzięki niemu uzyskać?

Co to jest gingiwoplastyka? Kiedy jest wykonywana?

Niektórzy Pacjenci kliniki IMPLANTIS sami przyznają w trakcie wywiadu medycznego, że sami traktują dziąsła nieco po macoszemu. A to duży błąd! Dlaczego?

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są w stanie poradzić sobie z rozmaitymi problemami Pacjentów, które dotyczą tych tkanek miękkich. Chodzi m.in. o skorygowanie kształtu dziąseł. Z doświadczenia wiem, że wielu Pacjentów ma takie kłopoty i się tego wstydzi. Nie da się bowiem ukryć, że przez te problemy mocno cierpi estetyka uśmiechu…

Z pomocą przychodzi gingiwoplastyka (inaczej plastyka dziąseł). To zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Poleca się go Pacjentom, którzy mają rozmaite problemy na tym obszarze. Twoje dziąsła nie wyglądają tak, jak sobie tego życzysz? Mają one nienaturalny i niesymetryczny kształt itp.? W takim razie warto zainteresować się tym zagadnieniem!

Dobrze byłoby wiedzieć, że dziąsła mogą być np. przerośnięte na skutek np.przebytych stanów zapalnych. Czasami z kolei mamy do czynienia z tak zwanym „uśmiechem dziąsłowym”. Wówczas „estetyka biało-czerwona” (dotycząca zębów i dziąseł) jest naruszona, a tkanki miękkie są po prostu zbyt widoczne (w stosunku do relatywnie krótkich koron zębowych) i mocno rzucają się w oczy. Gingiwoplastyka pozwala przywrócić optymalną równowagę dziąsłowo-zębową. Dzięki temu Pacjenci znowu mają piękny uśmiech. Poza tym łatwiej jest im dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Kiedy jeszcze Pacjenci poddają się takim zabiegom? Czasami w przypadku próchnicy poddziąsłowej, wad zgryzu, wad twarzoczaszki, szczękościsku, zapalenia dziąseł, czy bruksizmu. Czasami nieatrakcyjnie wyglądające dziąsła są także następstwem stosowania szczoteczki o zbyt twardym włosiu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli masz takie problemy z dziąsłami, to warto jak najszybciej odwiedzić profesjonalną klinikę stomatologiczną. Doświadczony periodontolog przeprowadzi wywiad medyczny i diagnostykę, dzięki czemu dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację.

Załóżmy, że lekarz zaproponuje gingiwoplastykę, a Pacjent się zgodzi. Jak przygotować się do tego zabiegu? Na szczęście nie ma tutaj nic skomplikowanego. Na pewno musi być usunięty ewentualny kamień nazębny. Jeśli zatem lekarz go zauważy, to zleci wykonanie odpowiednich zabiegów higienizacyjnych. Dopiero po wykonaniu tej czynności może być przeprowadzona plastyka dziąseł.

Na czym polega gingiwoplastyka?

Jest to zabieg przeprowadzany najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zadaniem periodontologa jest dokładne usunięcie przerośniętych fragmentów dziąseł (przy pomocy lasera). Poza tym ważne jest optymalne ukształtowanie estetycznej linii (na styku kości i dziąseł). Kiedy zabieg dobiegnie końca, to następuje zszycie rany i założenie opatrunku.

Plastyka dziąseł: jakie są wskazania po zabiegu?

Kluczowe jest to, aby Pacjenci stosowali się do rad swojego stomatologa. Wszystko po to, by jak najszybciej pozbyć się dyskomfortu po zabiegu, a potem móc cieszyć się pięknym uśmiechem.

Co jest bardzo istotne? Przez kilka dni po samym zabiegu należy bardzo uważnie szczotkować zęby (warto omijać miejsce, które było poddane plastyce dziąseł, aby nie podrażnić rany). Nie można zapominać o higienie jamy ustnej!

W celu zmniejszenia opuchlizny zaleca się stosowanie zimnych okładów (przykładaj je około co 5 minut). Po kilkudziesięciu godzinach od zabiegu można zacząć stosować ziołowe płukanki, które mają właściwości odkażające i ściągające.

Stosuj się do wszystkich zaleceń lekarza związanych m.in. ze spożywanymi pokarmami i napojami. Jeśli czujesz, że ból po zabiegu może być dla Ciebie trudny do zniesienia, to poproś swojego lekarza o odpowiednie leki przeciwbólowe.

W wyznaczonym terminie trzeba oczywiście przyjść na wizytę kontrolną.

Gingiwektomia i gingiwoplastyka

Często te pojęcia są stosowane zamiennie. Warto zaznaczyć, że gingiwektomia jest przeprowadzana, aby zmniejszyć masę dziąsła (m.in. pod kątem leczenia protetycznego albo implantologicznego). Najbardziej istotna różnica pomiędzy gingiwoplastyką a gingiwektomią jest zaś taka, że gigngiwektomia to zabieg związany z usunięciem nadmiarowego dziąsła.

Cena gingiwoplastyki

Aby dowiedzieć się dokładnie, z jakimi wydatkami należy się liczyć, warto umówić się na wizytę w profesjonalnej klinice stomatologicznej. Wykwalifikowani lekarze po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i diagnostyki informują Pacjentów o możliwych formach leczenia oraz o cenach za wykonanie konkretnego zabiegu.

Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS

Sam zabieg jest bezbolesny, ponieważ Pacjent otrzymuje znieczulenie. Dyskomfort pojawia się dopiero po zabiegu, kiedy znieczulenie przestaje działać. Na szczęście można sobie z tym skutecznie radzić (np. zażywając odpowiednie leki przeciwbólowe i stosując zimne okłady itd.).

Jest to zależne od danej kliniki stomatologicznej oraz aktualnego stanu zdrowia Pacjenta.