Na czym polega higienizacja jamy ustnej? Skuteczna higienizacja zębów krok po kroku

higienizacja zębów

Każdy z nas chce cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Aby było o możliwe trzeba zadbać jednak nie tylko o codzienną higienę jamy ustnej, ale również o odpowiednią profilaktykę. Nie wszystkie zabrudzenia da się bowiem usunąć za pomocą pasty i szczoteczki. Profesjonalna profilaktyka obejmuje szereg zabiegów. Jednym z nich jest higienizacja jamy ustnej. Czym jest, na czym polega? Jak często warto ją wykonywać? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest higienizacja jamy ustnej? 

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej zalicza się do leczenia profilaktycznego. Jest przeprowadzana przez lekarza w gabinecie dentystycznym. Jej celem jest uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Zabieg higienizacji krok po kroku ma na celu nie tylko usuniecie kamienia nazębnego, ale również innych nalotów z naszych zębów. Dlaczego jest to tak ważne? Kamień nazębny to, nic innego jak niedokładnie usunięta płytka nazębna, która twardnieje i z czasem osadza się na skutek mineralizacji. Występuje on najczęściej w miejscach, do których trudno dotrzeć nam za pomocą szczoteczki. Stwarza problem nie tylko natury estetycznej, ale również zwiększa zagrożenie rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł. Podczas zabiegu higienizacji krok po kroku usuwa się także nazębną płytkę bakteryjną oraz przebarwienia, które mogą powstać np. w wyniku przyjmowania używek (np. palenia papierosów). 

Wskazania do higienizacji zębów

Wiemy już, na czym polega zabieg higienizacji. Czy jednak każdy z nas powinien mu się poddawać? Zdania lekarzy są podzielone. Część z nich uważa, że w przypadku osób, które nie zmagają się z kamieniem nazębnym nie trzeba go wykonywać. Większość specjalistów zaleca jednak uważa, że jest to ogólna profilaktyka i warto poddawać się zabiegom przynajmniej raz co 6 miesięcy, by nie zwiększać ryzyka rozwoju próchnicy. Istnieje również lista wskazań do przeprowadzenia tego zabiegu. Wśród nich wymienić możemy:

Na czym polega zabieg higienizacji zębów

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej to zabieg składający się z kilku elementów. Sprawdźmy więc jak przebiega krok po kroku. Pierwszym jej etapem jest skaling, czyli zabieg usuwania zalegającego na zębach kamienia nazębnego. Wykonuje się go za pomocą skalera ultradźwiękowego lub ręcznego, który rozbija warstwy kamienia. 

Kolejnym etapem jest piaskowanie. Na tym etapie, za pomocą specjalnej dyszy, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień wody, powietrza oraz drobinek czyszczących, krok po kroku oczyszcza się zęby z płytki nazębnej oraz przebarwień. Co ważne, piaskowanie zębów nie usuwa i nie uszkadza szkliwa — nie należy się więc go obawiać. Kolejnym elementem jest polerowanie, w którym to wykorzystuje się specjalne pasty polerskie oraz gumki, które wygładzają powierzchnię zęba co ogranicza powstawanie na zębach osadów i przebarwień. Ostatnim etapem jest nałożenie na zęby pianki z fluorem.

Higienizacja jamy ustnej — przeciwskazania

Mówiąc o higienizacji jamy ustnej warto wspomnieć również o osobach, które nie powinny poddawać się zabiegom. Istnieją bowiem przeciwskazania do korzystania z tej metody profilaktyki. Wśród nich wymienić możemy:

  • pierwszy i trzeci trymestr ciąży;
  • osteoporozę;
  • astmę;
  • zmiany w obrębie jamy ustnej i opryszczkę;
  • odwarstwianie się siatkówki oka. 

Postępowanie po zabiegu higienizacji jamy ustnej 

W większości gabinetów profesjonalna higienizacja idzie w parze z instruktażem od lekarza jak postępować po jej wykonaniu. Przede wszystkim przez pewien czas (najczęściej do ok. 3 godzin) powinniśmy powstrzymać się przed jedzeniem i piciem. Następnie, przez dobę należy zadbać o białą dietę, czyli unikać produktów o intensywnych kolorach, kawy, herbaty i wina, by uniknąć powstania przebarwień. Po zabiegu zęby mogą być bardziej wrażliwe a dziąsła podatne na występowanie drobnych krwawień – stosujemy więc miękką szczoteczkę oraz specjalną pastę. Przed pójściem do spania wskazane jest zaaplikowanie cienkiej warstwy preparatu Tooth Mousse na powierzchnię czystych zębów. Taką aplikację należy wykonywać codziennie na noc przez około 90 dni, by efekt był widoczny.

dentysta Tomasz Bobek

Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

ikona znany lekarz