Ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek, cena ekstrakcji w 2023?

Usunięcie ósemki

Uzębienie w jamie ustnej u człowieka składa się z 32 zębów stałych. Możemy wyróżnić 4 grupy:  siekacze, kły, zęby przedtrzonowe oraz trzonowce. Ósemki zwane najczęściej zębami mądrości zaliczane są do tej ostatniej grupy. Zęby mądrości najczęściej wyrzynają się w okresie dorosłości, niekiedy jednak są przypadki, gdzie zęby mądrości u niektórych pacjentów  pojawiają się w 30 lub 40 roku życia.  Z biegiem czasu ósemki zostały zaliczone do narządów szczątkowych, ponieważ straciły na swojej funkcjonalności. Bardzo często przysparzają nam one wiele dolegliwości bólowych i  wtedy konieczne jest usunięcie ósemek poprzez  ich  chirurgiczne dłutowanie.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zębów mądrości?

Przed zabiegiem chirurgicznym usunięcia ósemek należy się przygotować i wcześniej udać się do kliniki , gdzie odbędzie się konsultacja stomatologiczna. Lekarz dentysta musi ocenić warunki anatomiczne w jamie ustnej przed dokonaniem zabiegu chirurgicznego, ponieważ każde leczenie różni się w zależności od przypadku u danych osób. W trakcie konsultacji lekarz stomatolog wykonuje zdjęcie RTG ,które wykorzystuje do oceny w jakim położeniu znajdują się ósemki górne, a w jakim ósemki dolne, może też również zlecić wykonanie badań krwi, aby sprawdzić, czy krzepliwość krwi jest prawidłowa.

Bardzo często osoby są źle nastawione do usunięcia zębów mądrości. Boją się , że zabieg będzie nieprzyjemny i bolesny. Jednak w rzeczywistości wygląda to znacznie inaczej. Chirurgia stomatologiczna zmienia się jak każda dziedzina w stomatologii. Zanim chirurg wykona zabieg ekstrakcji  ósemki to w pierwszej kolejności  chirurg  podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, aby zneutralizować nieprzyjemne doznania. Pacjent może odczuć tylko nacisk  na tkanki w trakcie ekstrakcji ósemek. Czasami można również  wykonać usuwanie ósemek pod narkozą.

Jak przebiega zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Od tego w jaki sposób chirurg usuwa zęby mądrości  zależy od na ile zęby się wyrżnęły.  Gdy mamy ósemkę w pełni wyrżniętą wystarczy tylko, aby lekarz dentysta rozchwiał zęba  odpowiednimi narzędziami, a następnie wyciągnąć je w całości z zębodołu. Ekstrakcja górnych ósemek zazwyczaj należy do tych mniej skomplikowanych. Natomiast kiedy ząb mądrości nie jest na tyle wyrżnięty wtedy mówimy o  usunięciu zatrzymanej ósemki, chirurgiczne usunięcie zęba mądrości. Najczęściej do tego rodzaju zębów należą ósemki dolne. Spowodowane jest to nie wystarczającą ilością miejsca w jamie ustnej, przez co ciężej jest nam zadbać o prawidłową higienizację jamy ustnej. Ząb zatrzymany to ząb znajdujący się w kości, więc w trakcie zabiegu usunięcia zatrzymanej ósemki chirurg przeprowadza metodę dłutowania ósemek to znaczy musi rozciąć dziąsło , odsłonić kość specjalnym wiertłem, aby dostać się do ósemki i ją swobodnie wyciągnąć z zębodołu.  Po wykonanym  zabiegu chirurg zakładana często szwy , dzięki czemu nie dojdzie do rozejścia się rany po usunięciu zębów mądrości.  Założone szwy zmniejszają również krwawienie i ułatwiają  gojenie się miejsca po zabiegu . Lekarz może założyć pacjentowi szwy resorbowalne (wchłaniane), które po upływie kilku, bądź kilkunastu dni same znikają lub nieresorbowalne, wtedy najczęściej po 7 dniach pacjent ma wyznaczoną kontrolę i podczas konsultacji lekarz zdejmuje szwy. U osób po zabiegach usunięcia zatrzymanych zębów mądrości może wystąpić opuchlizna i może towarzyszyć  ból. Dlatego chirurg po zabiegu wystawia dla pacjenta receptę z lekami przeciwbólowymi do doraźnego stosowania. Po usunięciu zębów mądrości przez kilka kolejnych dni po zabiegu pacjent nie może pić gorących napojów ani jeść gorących posiłków . W trakcie jedzenia powinien starać się gryźć  drugą stroną.

Czas trwania zabiegu usuwania ósemek zależy od wielu czynników:

  • ilości zębów do usunięcia
  • doświadczenie chirurga
  • czy będzie to ekstrakcja prosta, czy też ekstrakcja trudna

Kiedy mamy pacjenta, którego zęby mądrości wyrosły prawidłowo i nie ma problemów anatomicznych,  w takiej sytuacji chirurg stomatolog może wykonać ekstrakcje w szybkim czasie. Jednak należy pamiętać , że przed zabiegiem usunięcia zębów mądrości lekarz podaje znieczulenie i należy odczekać kilka minut, a następnie po samym zabiegu usunięcia ósemki należy założyć szwy. Czasami również stosuje się osocze bogatopłytkowe ma to na celu wspomóc proces gojenia się zębodołu po zabiegu usunięcia zębów mądrości.

W wielu jednak przypadkach ósemki nie rosną prawidłowo przez co powodują stłoczenie zębów i przesuwanie ich w jamie ustnej, co prowadzi do wady zgryzu. Zatrzymane ósemki mogą być powodem bólu, opuchlizny od zęba  i zapalenia sąsiadujących tkanek.  Wtedy usunięcie ósemki  może potrwać dłużej ze względu na dodatkowe procedury.

Zęby mądrości usuwanie – jaki jest koszt usługi zabiegu?

Zabieg usunięcia zębów mądrości można wykonać na NFZ, co oznacza, że możemy wykonać chirurgiczne usunięcie ósemek bezpłatnie. Jednak wiąże się to z długim oczekiwaniem w kolejkach. Dlatego też pacjenci ze wskazaniem do usunięcia 8-semek, którym towarzyszy silny ból, który spowodowany jest przez zęby mądrości  często decydują się na zabieg chirurgiczny w gabinecie prywatnym.  Terminy na chirurgiczne usunięcie ósemek w gabinetach prywatnych są krótkie, można w ciągu kilku dni umówić się na wycinanie ósemek.

Koszt wyrwania 8-semki w cenniku jest różny. W zależności, gdzie zostanie wykonane usunięcie zatrzymanej ósemki. Za usunięcie zwykłego zęba stałego koszt wynosi 230-270 złotych. Jednak kiedy mamy sytuację kiedy trzeba usunąć ósemkę chirurgicznie wtedy koszt różni się w zależności od tego w jakim stopniu kość szczęki bądź żuchwy otacza ząb. Kiedy pacjent ma częściowo zatrzymany ząb mądrości wtedy koszt za zabieg może wynosić 300-340 zł.  W momencie, gdy trzeba usunąć ósemkę zatrzymaną wtedy koszty są nieco wyższe jest to od 400 zł  wzwyż.  Dodatkowym kosztem jaki może się pojawić to koszt za wykonanie zdjęcia RTG, oraz koszt znieczulenia oraz szwów.

Zalecenia po zabiegu chirurgicznym usuwania ósemek

Na to jak będzie przebiegać rekonwalescencja po zabiegu usunięcia zębów mądrości i czy nie będzie żadnych powikłań po chirurgicznym usunięciu zależy głownie od pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby pacjent po zabiegu chirurgicznym usuwania ósemek postępował zgodnie z zaleceniami, które zostały mu przekazane przez chirurga stomatologa . Po kilku godzinach od zabiegu Pacjent może odczuwać ból jak i również może pojawić się opuchlizna wynikająca z nacisku na tkanki. Zazwyczaj trwa to od  2-3 dni, a ulgę mogą przynieść  leki przeciwbólowe, które pacjent otrzymał do wykupienia przez lekarza oraz chłodne kompresy przykładane w okolicę policzka. Powinno się również przez 7 dni od zabiegu nie palić tytoniu oraz nie nadużywać alkoholu. Unikać wysiłku fizycznego, korzystania z sauny , czy też unikać nagrzewania ciała. Kiedy mamy usunięcie chirurgiczne 8-semki górnej nie należy wydmuchiwać nosa, powinno się starać wycierać wydzielinę , ponieważ każda z tych czynności wymienionych powyżej może doprowadzić do powikłań, a mianowicie do uszkodzenia skrzepu, który powstaje w miejscu ekstrakcji , co powoduje dłuższe gojenie oraz dolegliwości bólowe. Jeżeli ból bądź krwawienie się utrzymuje należy konieczne jest, aby  skontaktować się z lekarzem.