ile kosztuje leczenie kanałowe cena

Zdarza się, że ząb zaatakowany próchnicą jest bardzo zniszczony. Taka sytuacja wymaga odpowiedniego leczenia. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest kanałowe leczenie zębów. Jest to sposób na uniknięcie nieodwracalnych skutków, jakie nieść może usunięcie zęba. Na czym jednak polega kanałowe leczenie? Kiedy jest zalecane i jak przebiega? Jaki jest koszt leczenia kanałowego? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Endodoncja, czyli leczenie pod mikroskopem

W dzisiejszych czasach stomatologia bardzo się rozwija i oferuje coraz to nowe metody leczenia. Jedną z jej dziedzin jest endodoncja, czyli zabiegi przeprowadzane pod mikroskopem. Leczenie stomatologiczne jest dzięki temu o wiele bardziej skuteczne i dokładne. Podczas zabiegu lekarz ma możliwość obserwować w dużym powiększeniu wygląd zęba co pozwala na całościowe usunięcie zainfekowanych tkanek. Leczenie kanałowe, które jest jednym z podstawowych zabiegów stosowane jest w przypadku stanów zapalnych miazgi, które wywołują często silny ból oraz nadwrażliwość.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to zabieg, który jest bardzo skomplikowany, czasochłonny oraz wymagający precyzji i skupienia. Nie trzeba się go jednak obawiać, ponieważ przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesny dla pacjenta.

Leczenie kanałowe obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest dokładna diagnostyka endodontyczna, która pozwala ocenić stan zęba oraz zainfekowanej miazgi. Musimy bowiem pamiętać, że zmiana taka może negatywnie wpływać na tkanki otaczające zęby – wówczas niezbędne jest najpierw ich wyleczenie.

Drugim etapem jest opracowanie korony zęba, polegające na rozwierceniu jej w celu dotarcia do miazgi zęba. Następnie pod mikroskopem lekarz dokładnie oczyszcza kanały z zainfekowanej miazgi. Kolejnym etapem jest wypełnienie kanału bezpiecznym, neutralnym materiałem oraz ich uszczelnienie.

Leczenie endodontyczne kończy odbudowa zęba, która najczęściej polega na wzmocnieniu wkładem z włókna szklanego oraz odbudowaniu korony zęba (najczęściej za pomocą materiałów ceramicznych lub kompozytowych).

Co ważne, leczenie kanałowe nie zawsze kończy się podczas jednej wizyty w gabinecie. Zdarza się, że pacjent na nałożenie wypełnienia musi poczekać nawet 3 miesiące (dzieje się tak szczególnie w przypadku choroby pobliskich tkanek i ich zapalenia).

Koszt leczenia kanałowego – ile musimy zapłacić?

Wiele osób, które posiadają bardzo zmienione chorobowo zęby obawia się, że nie będzie ich stać na leczenie kanałowe. Cena za zabieg wydawać się może bardzo wysoka. Czy jednak tak jest w istocie? Jak się okazuje, nie do końca. Sprawdźmy więc ile kosztuje leczenie kanałowe. Jak można się domyślać, nie ma jednej stałej ceny i wiele zależy zarówno od stanu zęba, jak i samego gabinetu.

Podstawowym kryterium, od którego zależy cena leczenia jest oczywiście liczba kanałów zęba. W przypadku zębów jednokanałowych koszt leczenia kanałowego to zazwyczaj ok 500-700 zł, za ząb dwukanałowy zapłacimy od 600 do 900 złotych, zaś w przypadku zębów posiadających 3 lub 4 kanały za leczenie kanałowe zapłacimy nawet do 1400 złotych.

Bardzo kosztowny jest zabieg powtórzenia leczenia kanałowego, czyli retreatment – cena takiego leczenia może wynieść nawet do 1500 złotych.

Od czego zależy cena leczenia kanałowego zęba?

Mówiąc o leczeniu kanałowym musimy mieć świadomość, że jego cena zależy od szeregu czynników i może być różna w zależności od danego przypadku. Wśród tych, które wpływają na jego koszt wymienić należy między innymi:

  • liczbę wizyt konieczną do przeprowadzenia leczenia,
  • rodzaju materiałów, z których wykonane jest wypełnienie,
  • liczby kanałów w zębie wymagających oczyszczenia,
  • obecności kanałów dodatkowych
  • konieczności usunięcia starych wkładów korzeniowych
  • konieczności usunięcia pozostawionych w przeszłości złamanych narzędzi kanałowych
  • zastosowanie dodatkowych procedur takich jak CBCT, zdjęcie RTG czy znieczulenie miejscowe,
  • miasto, w którym wykonywane są usługi (w dużych ośrodkach ceny są najczęściej wyższe).

Podsumowując, leczenie endodontyczne jest wymagające i czasochłonne, może być również dość kosztowne. Jednocześnie jednak leczenie kanałowe jest jedynym sposobem na to, by ocalić bardzo zniszczony ząb.