Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant

Ekstrakcja zęba nie musi wiązać się z nieestetycznymi i szkodliwymi dla zdrowia jamy ustnej lukami w uzębieniu. Problem można rozwiązać za pomocą skutecznej i funkcjonalnej metody – poprzez wstawienie implantu zęba. Po jakim czasie od wyrwania zęba można wszczepić implant? Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Są jednak sytuacje, gdy nie jest to możliwe. Sprawdź, od czego zależy czas oczekiwania na wstawienie implantu po wyrwaniu zęba.

Czy można wstawić implant bezpośrednio po ekstrakcji zęba?

Jak najbardziej – wszczepienie implantu tuż po ekstrakcji zęba, czyli tzw. implantacja natychmiastowa, jest często zalecanym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, ile korzeni miał usunięty ząb – jeśli był jednokorzeniowy, to najczęściej nie ma przeciwwskazań do jak najszybszego przeprowadzenia zabiegu implantacji. Na decyzję stomatologa o wykonaniu zabiegu będzie miała wpływ także liczba kości w otoczeniu usuniętego zęba.

Aby można było bezpiecznie wprowadzić implant zaraz po usunięciu zęba, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Są to:

  • brak infekcji w obrębie usuwanego zęba i okolicznej kości
  • prawidłowa wielkość wyrostka zębodołowego;
  • brak konieczności uzupełniania wyrostka specjalnym materiałem kościozastępczym;
  • odpowiedni stan dna zatoki szczękowej – w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej;
  • prawidłowa higiena jamy ustnej i brak stanu zapalnego.

Jakie są przeciwwskazania do implantacji natychmiastowej?

Niestety nie zawsze bezpośrednio po wyrwaniu zęba można wstawić implant. Przeszkodą jest sytuacja, gdy ząb miał wiele korzeni. Wówczas potrzeba czasu na odbudowę kości. Kiedy można bezpiecznie wstawić implant zębowy? Jeśli od zabiegu minie od 8 do 12 tygodni, mówi się o implantacji wczesnej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy trzeba poczekać dłużej, nawet do 3 miesięcy – taki zabieg nazywa się implantacją późną. Decyzję ostatecznie zawsze podejmuje stomatolog, biorąc pod uwagę m.in. stan kości i tkanek w miejscu po wyrwanym zębie.

Warto jednak pamiętać, że lepiej nie czekać na wstawienie implantu dłużej niż jest to konieczne. Im więcej czasu minie od ekstrakcji zęba, tym bardziej skomplikowany (a przez to również kosztowny) może być zabieg.

Kiedy stosuje się implantację dwuetapową?

Implantację dwuetapową stosuje się w szczególnych przypadkach:

  • gdy przeprowadza się podniesienie dna zatoki szczękowej tzw. sinus lift ;
  • gdy trzeba wypełnić lukę po zębie materiałem kostnozastępczym.

W pierwszej kolejności wykonuje się jeden z powyższych zabiegów, a dopiero potem wszczepia się implant. Kiedy jest to możliwe? To wymaga szczegółowej diagnostyki i oceny stanu podłoża kostnego pod implant przez lekarza. Niektórzy specjaliści decydują się na założenie implantu bezpośrednio po podniesieniu dna. Inni radzą, by poczekać od 6 – 12 miesięcy.

W przypadku wypełnienia z materiału kostnozastępczego sprawa jest prosta – taki zabieg opóźnia implantację o okres 4-6 miesięcy. Wynika to z tego, że materiał musi trwale zrosnąć się z kością pacjenta.

Dlaczego warto jak najszybciej założyć implant po usunięciu zęba?

Braki w uzębieniu to problem nie tylko z punktu widzenia estetyki. Sprawa jest dużo poważniejsza – usunięcie nawet jednego zęba prowadzi do zaburzenia homeostazy w jamie ustnej. Mówiąc inaczej, w jamie ustnej dochodzi do nieodwracalnych zmian. Sąsiednie zęby przesuwają się w stronę luki po zębie usuniętym. Może to oznaczać poważne konsekwencje w bliższej lub dalszej przyszłości – często wiąże się to z rozchwianiem pozostałych zębów czy problemów z gryzieniem.

W miejscu po usuniętym zębie dochodzi również do zaniku wyrostka zębodołowego, czyli fragmentu kości szczęki. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie uzupełnienia protetycznego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowując – jak szybko po wyrwaniu zęba zdecydować się na zabieg wszczepienia implantu? Jeśli nie ma przeciwwskazań, lepiej nie zwlekać. Zwiększasz wówczas swoje szanse na powodzenie zabiegu i ograniczasz ryzyko powikłań w jamie ustnej po ekstrakcji.

Najlepiej zgłosić się do implantologa , który zaplanuje nawigowaną komputerowo jednoczasową ekstrakcję zęba i implantację w tym samym czasie.