zakładanie korony na zęba

Korona zęba to popularny, często wykorzystywany sposób uzupełnienia protetycznego, który stosuje się w przypadku zębów uszkodzonych, osłabionych oraz intensywnie leczonych. Pełni zarówno rolę praktyczną, jak i pozwala na odzyskanie estetycznego wyglądu uśmiechu. Część osób zakłada je właśnie ze względów estetycznych. Ile jednak trwa założenie korony na zęba? Z czego wykonuje się korony protetyczne i jak wygląda zabieg? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest korona zębowa?

Założenie korony protetycznej jest jednym ze skutecznych rozwiązań w sytuacji, gdy stan naturalnych zębów jest bardzo zły. Czym jednak jest korona? Mówiąc najprościej, jest to rozwiązanie, które możemy przyrównać do nakładki, którą stosuje się w przypadku zniszczonych zębów.

Posiada ok 1 -2 mm grubości, swoim kolorem oraz kształtem przypomina naturalne zęby oraz ich estetykę. Jednocześnie korona pozwala na swobodne spożywanie posiłków podobnie jak zęby żywe.

Czym różni się korona od licówki? Licówka to jedynie cienki płatek na zewnętrznej, widocznej części, który przykleja się na naturalny ząb. Ma jedynie pomóc nam odzyskać piękny uśmiech. Korona nakładana jest na ząb lub na specjalnie zbudowany wkład koronowo korzeniowy.

Dzięki temu odzyskujemy nie tylko wygląd ale również możliwość gryzienia. Korona należy do jednych z najbardziej popularnych uzupełnień protetycznych, które może być stosowane po leczeniu kanałowym na zębach martwych, jak również i w przypadku zębów żywych, które ze względu na swój stan potrzebują wzmocnienia.

Rodzaje koron protetycznych

Odwiedzając gabinet stomatologiczny musimy mieć świadomość, że koronki zębowe, są w dzisiejszych czasach wykonywane z różnych materiałów, które charakteryzują się nie tylko inną ceną, ale również trwałością oraz właściwościami. Dobiera się je zazwyczaj do potrzeb pacjenta oraz jego możliwości finansowych.

Poznajmy więc bliżej rodzaje koron protetycznych, które najczęściej wykonuje się w gabinetach. Pierwszym z nich są korony cyrkonowe, czyli wykonywane z tlenku cyrkonu, który następnie licuje się cienką warstwą porcelany. Taka korona cechuje się ogromną wytrzymałością a przy tym estetycznym wyglądem. Odporna jest na przebarwienia oraz uszkodzenia i z pewnością zastąpi nam ząb na wiele lat.

Drugim rodzajem koron jest korona porcelanowa. Wygląda bardzo podobnie do naturalnych zębów, jest również trwała zaś jej cena jest nieco niższa niż w przypadku koron cyrkonowych, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Bardzo podobnie zachowuje się inny rodzaj korony porcelanowej, czyli korona pełnoceramiczna. W jej przypadku mamy również możliwość idealnego dopasowania jej do kolorystyki naturalnych zębów.

Istnieją również tańsze rodzaje koron, takie jak korona na podbudowie metalowej, która powoli jest jednak wycofywana na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań oraz korony akrylowe, które najczęściej stosowane są jako korona tymczasowa w czasie wykonywania właściwego uzupełnienia.

Korony protetyczne – krok po kroku

Protetyka stomatologiczna to dziedzina medycyny, w której ogromną wagę przywiązuje się do dokładności wykonania uzupełnienia. Dlatego też proces zakładania korony protetycznej wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Przede wszystkim, lekarz musi dokonać dokładnego badania uzębienia oraz wyleczyć wszystkie istniejące w jamie ustnej ubytki. Dotyczy to oczywiście szczególnie zęba, na który zamierzamy założyć koronę. Na pierwszej wizycie lekarz ocenia również, czy jest to możliwe oraz jakie są powody, dla których chcemy ją założyć. W przypadku niegroźnych problemów takich jak przebarwienia może okazać się, że wystarczą znacznie tańsze a przy tym mniej inwazyjne licówki z akrylu.

Wskazania do założenia koron zębowych to przede wszystkim:

  • bardzo zniszczone przez próchnicę zębów,
  • zęby leczone kanałowo,
  • zęby uszkodzone w wyniku urazu lub wypadku,
  • zbyt małe lub zdeformowane zęby,
  • niektóre wady zgryzu.

Co ważne, lekarz może zdecydować się na założenie korony w przypadku każdej osoby, niezależnie od jej wieku, choć ze względu na to, że zabieg wymaga spiłowania zębów raczej nie zaleca się go u osób młodych, które mogą leczyć swoje problemy w inny sposób. W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo rozległym ubytkiem lub osłabieniem zęba lekarz może zdecydować się na wykonanie wkładu koronowo korzeniowego, na który zakłada się koronę. Pełni on wówczas tę samą rolę co naturalny zrąb zęba.

Przejdźmy jednak przez wszystkie etapy, które są niezbędne do założenia korony. Niezależnie od tego, czy ząb był zdrowy, borowany czy też doszło do leczenia kanałowego pierwszym etapem jest diagnostyka oraz wykonanie badań (np. RTG).

Kolejny krok to odpowiednie oszliwowanie zęba. Jeśli było on leczony kanałowo konieczne może być także wykonanie specjalnego wkładu. Co ważne, szlifowanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym, nie musimy więc obawiać się dolegliwości bólowych. Następnie następuje pobranie wycisku, który pozwoli na stworzenie idealnie wyglądającej korony. Jest to zabieg polegający na odciśnięciu kształtu zęba pacjenta w gipsowym odlewie – całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Na tak przygotowane zęby nakłada się koronę tymczasową aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu w związku ze zmianą w wyglądzie czy funkcjonalności zębów. W tym czasie ustala się również kolor korony. Następnie w gabinecie protetycznym korona jest wykonywana zaś podczas kolejnej wizyty pacjent otrzymuje swój nowy ząb. Wykonywana jest przymiarka a jeśli wszystko pasuje idealnie przeprowadzany jest zabieg zacementowania korony na zębie lub wkładzie koronowo korzeniowym.

Korony na zęby – ile trwa ich założenie?

Czas jaki niezbędny jest na wykonanie oraz założenie korony zależy od problemu z jakim się zmagaliśmy, stanu uzębienia oraz tego z jakiego materiału zostanie wykonana korona. Zazwyczaj, wykonanie jednej korony porcelanowej na podbudowie z metalu nie trwa dłużej niż 2-3 dni. W przypadku korony pełnoceramicznej z tlenku cyrkonu musimy liczyć się z tym, że jej wykonanie zajmie od 6 do 8 dni. Jeśli zaś chodzi o most protetyczny, który ma na celu uzupełnienie kilku ubytków zębowych musimy mieć świadomość, że czas może jeszcze się wydłużyć. Zazwyczaj od pierwszej wizyty do wykonania gotowej korony na ząb upływa około dwóch tygodni. Na szczęście, możemy w tych dniach czuć się całkowicie komfortowo. Standardem są bowiem zakładane po opiłowaniu zębów korony tymczasowe, dzięki którym nasz uśmiech może prezentować się estetycznie nawet przed finalnym efektem zabiegu.

Czy korony protetyczne są bezpieczne?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad tym, czy zdecydować się na korony zębowe. Odpowiedź jest jak najbardziej oczywista – tak, ten rodzaj wsparcia dla osłabionych zębów w naszej jamie ustnej jest całkowicie bezpieczny, nieodczuwalny na co dzień a przy tym zapewnia ten sam poziom komfortu co naturalne zęby.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że korony zębowe stosowane są w protetyce od setek lat. Obecnie, dzięki nowoczesnym narzędziom diagnostycznym, rozwiązaniom pozwalającym na pobranie wycisku oraz idealne odwzorowanie kształtu zęba zarówno ząb, który uzupełniamy, jak i pozostałe zęby pozostają bez szwanku. Co więcej, zastosowanie nowoczesnych materiałów wysokiej jakości sprawia, że korona nie powoduje alergii, stanów zapalnych oraz innych problemów. Nie powinniśmy więc bać się rozwiązania jakim są korony.

Oczywiście pamiętać należy, że wykonywane są one z różnych materiałów i nie wszystkie z nich będą skutecznym rozwiązaniem na lata, niemniej jednak jest to jedna z najbardziej bezpiecznych i sprawdzonych metod uzupełnienia ubytków zęba pozwalająca na estetyczną odbudowę.

W jaki sposób dbać o korony na zęby po zabiegu?

Aby korony prezentowały się doskonale i pozwalały na utrzymanie pełnej funkcjonalności zęba po przeprowadzeniu zabiegu pacjent powinien przestrzegać kilku ważnych zaleceń.

Przede wszystkim przez dwie godziny po założeniu korony na oszlifowany ząb nie należy spożywać żadnych posiłków. Przez dwa tygodnie należy powstrzymać się od pokarmów kleistych (jak np. tofii) oraz żucia gumy. Bardzo istotna jest również dbałość o własne zęby – również te, które nie są otoczone koroną. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się co 6 miesięcy.

Ważne jest również dbanie o przestrzenie pomiędzy brzegiem korony a dziąsłem. Wielu lekarzy zaleca oczyszczanie brzegów korony zębowej za pomocą specjalnego irygatora, który skutecznie a jednocześnie nieinwazyjnie oczyszcza przestrzeń z osadów.

Podsumowując, jeśli zmagamy się z problemem zniszczonych zębów warto poddać się założeniu korony zębowej. Zabieg ten, choć wymaga nieco czasu jest bezpieczny, daje doskonałe efekty, jest również całkowicie bezbolesny dzięki przeprowadzaniu go w znieczuleniu miejscowym. Co więcej, w przeciwieństwie do implantów nie musimy poddawać się usunięciu zęba co dla wielu osób ma ogromne znaczenie.