implanty zębowe ile trwa ich wszczepienie

Implanty zębowe, to coraz popularniejszy sposób uzupełniania braków w uzębieniu. Nie ma w tym nic dziwnego, pozwalają bowiem odzyskać nie tylko naturalny, piękny uśmiech, ale również prawie pełną funkcjonalność zgryzu. W przeciwieństwie do protez zębowych nie wymagają bowiem stosowania klejów, nie przesuwają się oraz doskonale radzą sobie podczas gryzienia i przeżuwania pokarmów. Ich funkcjonalność nie różni się prawie niczym od naturalnego uzębienia.
Nie da się jednak ukryć, że wiele osób, które zastanawiają się nad implantami zębowymi ma sporo wątpliwości. Część z nich dotyczy czasu niezbędnego na przeprowadzenie implantacji. Sprawdźmy więc ile trwa zrobienie implantu zęba oraz jak wygląda cała procedura.

Ile trwa zrobienie implantu zęba? Poznaj wszystkie etapy leczenia!

Proces wszczepienia implantu jest dość długotrwały i składa się z kilku etapów, pomiędzy którymi musi upłynąć określony okres czasu, by było to całkowicie bezpieczne dla pacjenta, a jednocześnie zapewniło powodzenie zabiegu i skuteczne połączenie kości i implantu. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że implanty zębowe możemy zakładać dopiero po upływie co najmniej trzech miesięcy od ekstrakcji zęba. Miejsce, po wyrwanym zębie musi mieć bowiem czas na pełne zagojenie się. Dopiero wówczas stomatolog może przystąpić do kolejnych etapów:

  • wykonania preparacji w kości i wprowadzenia implantu, zaszycia dziąsła,
  • odsłonięcia implantu i założenia śruby gojącej,
  • wykonania korony, mostu lub protezy i zainstalowania ich na implant.

Mówiąc o czasie, który niezbędny jest do uzyskania pełnego efektu przeprowadzonego zabiegu nie sposób nie wspomnieć również o niezbędnych do wykonania badaniach diagnostycznych, które powinny poprzedzić rozpoczęcie leczenia. Wśród badań, które powinien zlecić lekarz stomatolog znajdują się badania kliniczne jamy ustnej, które pozwalają na ocenę obszarów bezzębnych, tkanek miękkich, zębów oraz ich pozycji. Niezbędne jest również wykonanie badań ogólnych takich jak poziom witaminy D3 we krwi, morfologia, lipidogram, INR co pozwala na określenie stanu zdrowia pacjenta. Dodatkowo, aby proces wszczepienia implantu przebiegł bez problemu a on sam dobrze połączył się z kością konieczne jest również wykonanie tomografii komputerowej, która pozwala ocenić stan kości, położenie zatok szczękowych oraz nerwów a także wysokość wyrostka zębodołowego w miejscu planowanej implantacji. W zależności od kliniki czas wykonania wszystkich wspomnianych badań może wynosić od jednego do kilku dni.

Wszczepienie implantu jest szybkie – przebieg zabiegu

Samo wszczepienie implantu nie jest czasochłonne, choć musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zabieg mikro inwazyjny. Przede wszystkim, aby był całkowicie bezbolesny dla pacjenta stomatolog zaczyna od podania znieczulenia. Najczęściej należy odczekać od kilka minut aby środek ten zaczął działać. Następnie lekarz przechodzi do właściwej części zabiegu, którą jest wykonanie preparację łoża, w który zostanie wprowadzony implant. W tym celu wykonuje się nacięcie dziąsła a następnie preparacje łoża i instalację implantu. Po wszystkim rana w dziąśle jest zszywana. Całość tego etapu nie trwa długo – zajmuje bowiem od 20 do 30 minut. Musimy jednak mieć świadomość, że dla pacjenta leczenie dopiero się rozpoczyna. Sprawdźmy teraz jak wyglądają implanty krok po kroku.

Gojenie się dziąseł i osteointegracja

Podczas wszczepienia implantu dochodzi do naruszenia kości oraz tkanek miękkich, które potrzebują czasu na regenerację. Czas ten wynosi od 3 do 6 miesięcy. Następuje wówczas proces, który nazywamy osteointegracją, czyli połączeniem się kości z tytanowym implantem. Przez pierwsze dni po zabiegu pacjent powinien zrezygnować z używek oraz wysiłku fizycznego. Ważne jest również odpowiednie dbanie o higienę – unikanie szczotkowania miejsca wszczepienia implantu oraz stosowanie płukanek antybakteryjnych. Z czasem, gdy rana dziąsła się zagoi pacjent może korzystać z konwencjonalnej protezy lub tymczasowego uzupełnienia. Nie musimy więc spędzać kilka miesięcy bez zębów, co dla wielu osób jest dość kłopotliwe. Jest to możliwe, ponieważ na tym etapie implanty zębowe są ukryte.
Po upływie okresu osteointegracji nadchodzi czas na założenie śruby gojącej. Ten etap wymaga ponownego przecięcia dziąsła oraz jej zamontowania w implancie. Ma ona na celu odpowiednie wymodelowania dziąsła, które ponownie potrzebuje czasu na regenerację. Po tym etapie leczenia musimy więc odczekać około dwóch tygodni na przejście do ostatniej części, czyli wykonania uzupełnień protetycznych, które mają na celu zastąpić nasze naturalne zęby.

Protetyka

Ostatnim etapem leczenia jest wykonanie uzupełnień protetycznych, które swoim wyglądem oraz funkcjonalnością mają jak najwierniej odwzorowywać naturalne zęby. Co ważne, mogą mieć one różną postać – może być to korona zębowa, wówczas na jeden implant przypada jedno uzupełnienie, mogą to jednak być również mosty stanowiące uzupełnienie kilku ubytków a nawet całe protezy zębowe. Lekarz musi w tym czasie wykonać gipsowe odlewy a protetyk wykonać niezbędne uzupełnienia. To również trwa. Dlatego też w przypadku koron czas, jaki jest niezbędny do zakończenia leczenia wynosi od jednego do dwóch tygodni, podczas których pacjent musi odbyć dwie-trzy wizyty. W przypadku protez mocowanych na implantach czas ten wynosi około 10 dni.

Podsumowując, wiemy już, ile trwa zrobienie implantu zęba. Jest to proces rozciągnięty w czasie i musimy się z tym liczyć. Niemniej jednak trwałość implantów sprawia, że jest to rozwiązanie, które jest najbardziej korzystne z punktu widzenia pacjenta. Gdy przetrwamy niezbędny czas gojenia się implanty zębowe dają nam możliwość cieszenia się pięknym uśmiechem bez konieczności przeprowadzania żadnych dodatkowych zabiegów.