Implanty zębów cała szczęka – cena w 2023 roku

Utrata wszystkich zębów to dla wielu osób poważny problem. Nie zawsze jest to wynik zaniedbań w leczeniu, często jest to bowiem wynikiem chorób, czy urazów. Niezależnie od przyczyny, brak zębów to nie tylko defekt kosmetyczny. To również utrudnione spożywanie posiłków oraz problem opadających dziąseł oraz zaniku tkanki kostnej. Właśnie z tego powodu niezbędne jest wybranie odpowiedniego sposobu uzupełnienia braków w uzębieniu.
Popularna proteza bywa kłopotliwa – trzeba używać kremów mocujących, potrafi przeszkadzać, wygląda nienaturalnie. Alternatywą dla niej są implanty zębowe. One również pozwalają na odbudowę uśmiechu a jednocześnie mają wiele zalet. Wiele osób nie decyduje się jednak na ich wykonanie z obawy na koszty – czy słusznie? Sprawdźmy jak wygląda odpowiedź na zapytanie „implanty zębów cała szczęka – cena w 2023 roku”.
Implanty zębowe, czyli tytanowe śruby wkręcane w kości, na których mocuje się protetyczne uzupełnienie zyskały na popularności w ostatnich latach, choć swój początek miały już w drugiej połowie XX wieku. Obecnie jednak ich kształt, materiały oraz metoda zakładania są udoskonalone, dzięki czemu są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego pacjenta. Uzupełnienie braków w uzębieniu za pomocą implantów pozwala odzyskać nie tylko piękny wygląd, ale również pełną funkcjonalność zgryzu. Zarówno korony, jak i protezy nie przesuwają się, nie ma również problemu z dostającymi się pod nie resztkami jedzenia czy obawą, że proteza „wypadnie” w trakcie rozmowy lub śmiechu. Nie da się również ukryć, że implanty zębowe prezentują się identycznie jak naturalne zęby pacjenta, dzięki czemu może on czuć się w pełni komfortowo.
Duże ubytki w uzębieniu – jakie możliwości dają implanty zębów?
Wiele osób wciąż błędnie uważa, że implanty zębów opierają się na zasadzie – jeden implant, jedna korona. Nic bardziej mylnego. Osoby, które posiadają wiele braków w uzębieniu nie muszą wszczepiać sobie tyle implantów, ile ubytków chcą uzupełnić. Wprost przeciwnie. Może to stanowić zbyt duże obciążenie dla kości żuchwy i szczęki. Implanty zębowe mogą być wykorzystane również do wykonywania mostów, które uzupełniają kilka ubytków. Co więcej, w przypadku gdy istnieje konieczność zastąpienia wszystkich zębów na implantach może zostać zamocowana proteza.
Wszczepienie implantów dla całej szczęki – cena
Wiemy już, że nie w każdym zębodole muszą znaleźć się implanty zębów, na których znajdzie się korona. Jaka jednak powinna być ilość implantów konieczna do tego, by proteza miała solidne mocowanie i była maksymalnie funkcjonalna? Wiele zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz kondycji jego szczęki i żuchwy. Najczęściej w trakcie leczenia zakłada się od 2 do 8 implantów. W związku z tym cena zabiegu zależy od tego ile implantów musi zostać wszczepionych. Koszt jednego to ok 2,5 tys złotych, dlatego też cena implantów niezbędnych do uzupełnienia całego uzębienia może wynieść mniej więcej 20 tys złotych, choć oczywiście może być niższa. Przypominamy, że mówimy tu o kosztach samych implantów, bez uzupełnienia protetycznego.
Od czego zależy cena implantów?
Decydując się na implanty zębów, na których zamocowana zostanie proteza musimy mieć świadomość, że cena implantów uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Pierwszym z nich jest konieczność wykonania badań diagnostycznych oraz obrazowych. Są one niezbędne dla bezpieczeństwa pacjenta oraz powodzenia zabiegu. Jeśli chorujemy, mamy problemy w obrębie jamy ustnej (np. opadające dziąsła lub zaniki tkanki kostnej) konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań – wszystko to wpływa na ostateczną cenę.
Drugim ważnym czynnikiem, od którego zależy cena zabiegu jest system implantologiczny i materiały użyte do leczenia.
Koszt odbudowy szczęki na implantach
Przejdźmy jednak do całkowitego kosztu leczenia i wykonania sztucznej szczęki mocowanej na implantach. Jak wspominaliśmy wyżej może być ona bardzo zróżnicowana i zależeć również od materiałów, z których została wykonana proteza. Niemniej jednak musimy liczyć się z tym, że cena zabiegu, wkręcenia śrub gojących a następnie wykonania mocowanych protez może wahać się w zakresie cenowym od 15 do nawet 35 tysięcy złotych. Trudno więc jednoznacznie określić na jaki koszt musimy się przygotować. Wycena zawsze przeprowadzana jest indywidualnie oraz przed wykonaniem zabiegu, dlatego też każdy pacjent ma możliwość podjęcia świadomej decyzji dotyczącej zabiegu. Warto również wspomnieć o rozwiązaniach, które mogą pomóc nam wykonać implanty zębów takich jak np. raty medyczne.
Podsumowując, implanty zębowe to obecnie najlepsze rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w przypadku pojedynczych ubytków w uzębieniu, ale również w sytuacjach gdy pacjent nie posiada żadnych zębów lub jedynie nieliczne. Proteza mocowana na implantach nie jest tania, niemniej jednak rozwiązanie to zapewnia pacjentowi komfort, swobodę, przeciwdziała zanikowi tkanki kostnej oraz opadaniu dziąseł a przy tym jest niezwykle estetyczna i trwała. Odbudowa szczęki za pomocą implantów jest zatem rozwiązaniem, które warto rozważyć.
Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.
