implanty zębów czy boli ich wszczepienie

Implanty zębów to jedna ze skutecznych metod uzupełniania braków w uzębieniu stałym. Są niezwykle trwałe i funkcjonalne, pozwalają na odzyskanie nie tylko pięknego uśmiechu, ale również dają możliwość swobodnego gryzienia, czy przeżuwania. Wszczepienie implantów polega na połączeniu go z kością. Nic więc dziwnego, że wiele osób obawia się, że przeprowadzenie tego zabiegu boli. Czy tak jest w istocie? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Przebieg zabiegu wszczepienia implantu zęba

Zanim przejdziemy do najważniejszej kwestii jaką jest ból związany z wszczepieniem implantu zęba warto przypomnieć na czym właściwie polega ten zabieg. Mówiąc najprościej, polega on na wszczepieniu w kość pacjenta tytanowych śrub, które stanowią podstawę, na której montuje się koronę lub protezę zębową. Dzięki temu, że implant łączy się z kością otrzymujemy uzupełnienie brakujących zębów, które jest solidne, trwałe i funkcjonalne. Osoby posiadające implanty zębów nie muszą więc stosować żeli, czy klejów mocujących a zęby prezentują się wyjątkowo naturalnie i estetycznie.
Musimy jednak mieć świadomość, że implanty zębowe wymagają kilku etapowego leczenia, które bywa mikro inwazyjne. Podczas zabiegu lekarz zaczyna od preparacji łoża w kości, gdzie potem instaluje się tytanowy implant. Następnie dziąsła są zaszywane a implant goi się i łączy z szczęką lub żuchwą. W tym czasie (wynoszącym od 3 do 6 miesięcy) jest on całkowicie niewidoczny. Kolejnym etapem leczenia jest jego odsłonięcie oraz założenie śruby gojącej. Po upływie około dwóch tygodni możliwe jest wykonanie uzupełnienia protetycznego. Jak więc widać, w przypadku tego zabiegu mamy do czynienia z dość skomplikowaną procedurą. Czy jednak w trakcie któregokolwiek etapu pojawia się ból? Na szczęście dla pacjenta, nie musimy się go bać.

Ból w czasie implantacji – czy trzeba się go obawiać?

Czasy, w których ból towarzyszył wielu etapom leczenia zębów mamy dawno już za sobą. Obecnie do dyspozycji lekarza jest szeroki wybór środków, które skutecznie go uśmierzają. Dlatego też pragniemy uspokoić. Podczas każdego etapu wszczepiania implantów podawane jest znieczulenie. Obowiązkiem lekarza jest również upewnienie się, że środek działa skutecznie. Dlatego też zarówno podczas najbardziej inwazyjnych etapów leczenia (takich jak wkręcanie implantu czy jego odsłonięcie) ból nie jest odczuwany przez pacjenta. Może on oczywiście odczuwać pewien dyskomfort związany z uczuciem rozpierania, nacisku czy z dźwiękiem wiertła, niemniej jednak implanty zębów są bezpieczne i całkowicie bezbolesne.
Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że w sytuacji, w której znieczulenie przestaje działać możemy odczuwać dolegliwości wynikające z naruszenia tkanek. W tym przypadku możemy jednak skorzystać z szeregu sposobów na ich łagodzenie.

Implanty zębów – jak pomóc sobie po ich wszczepieniu?

Jak wspominaliśmy wszczepienie implantu jest dość inwazyjną metodą leczenia. Dlatego też w sytuacji, gdy znieczulenie przestaje działać mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Kluczowe dla dobrego samopoczucia oraz prawidłowego przyjęcia się implantu jest jego odpowiednie pielęgnowanie. O czym powinien więc pamiętać pacjent po zabiegu?
Przede wszystkim doraźnie możemy stosować środki przeciwbólowe – zarówno te przepisane przez lekarza, jak i dostępne bez recepty. Bezpośrednio po zabiegu bardzo pomocne są również zimne okłady uśmierzające ból oraz zmniejszające opuchliznę. Przez pierwsze tygodnie warto również unikać wysiłku fizycznego oraz używek takich jak alkohol czy papierosy. Pomocne jest również stosowanie płukanek antybakteryjnych.

Podsumowując, wszystkie osoby, które szukają odpowiedzi na pytanie „implanty zębów – czy boli ich wszczepienie?” mogą czuć się spokojnie i bezpiecznie. W dzisiejszych czasach stosuje się bowiem skuteczne znieczulenie, dzięki któremu zabieg nie jest bolesny dla pacjenta na każdym etapie implantacji. Oczywiście, możemy obawiać się dolegliwości w czasie gojenia się i połączenia implantu z kością, niemniej jednak istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi a ból w procesie rekonwalescencji nie jest nasilony.

Nasz ekspert:

Avatar of Tomasz Bobek
Lekarz dentysta w  | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.