Jak dbać o implanty zębowe?

Jak dbać o implanty zębowe

Braki w uzębieniu wymagają podjęcia odpowiednich kroków przez pacjentów. Coraz więcej osób odwiedza gabinety stomatologiczne, gdzie są im proponowane implanty. Dlaczego jest to tak rekomendowane rozwiązanie? Jak trzeba zadbać o implant zaraz po zabiegu? O czym należy pamiętać w kolejnych tygodniach, miesiącach i latach? Chcesz, by implantacja przebiegła pomyślnie? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy do poniższego poradnika.

Implant zębowy: poznaj najważniejsze zalety!

Sporo osób pozwala wszczepić sobie implanty. Braki w uzębieniu nie tylko fatalnie wpływają na kwestie estetyczne. To przekłada się na pewność siebie pod kątem życia prywatnego oraz zawodowego. Do tego dochodzą kłopoty z wyraźnym mówieniem, czy trawieniem (w końcu luki w szczęce sprawiają, że pokarm nie może być dokładnie przeżuty). Braki w uzębieniu powodują, że zdrowe zęby mają więcej obowiązków do wykonania (np. w czasie gryzienia), przez co potem są bardziej narażone na uszkodzenia i choroby. Dodatkowo dochodzi do zanikania tkanki kostnej (tam, gdzie znajduje się luka). Z kolei sąsiadujące zęby zaczynają się przesuwać w tym kierunku. Przez to nie są one oczywiście na swoich odpowiednich miejscach. 

Implanty pozwalają poradzić sobie z tymi kłopotami. Takie elementy m.in. bardzo naturalnie wyglądają. Trudno zatem odróżnić, czy ktoś ma prawdziwego zęba czy jednak implant. Ponadto są one bardzo wygodne i zapewniają komfort w czasie realizowania istotnych zadań. Takich, jak mówienie, czy przeżuwanie pokarmów. Proces przystosowania się do nowej sytuacji przebiega bardzo szybko. Implanty są też bardzo uniwersalne. Warto dodać, że zabiegi wszczepiania mogą być wykonywane w dowolnym miejscu szczęki. Poza tym niezależnie od skali ubytków. Co ważne, implanty nie wymagają szlifowania sąsiadujących zębów, by np. wykonać most protetyczny. Dzięki temu rozwiązaniu – w miejscu dawnej luki – nie będzie zanikała tkanka kostna.

Jak dbać o implanty bezpośrednio po zabiegu? 

Implanty są określane jako solidne i wytrzymałe. Z tego rozwiązania stomatologicznego możesz korzystać przez bardzo długie lata. Musisz jednak stosować się do zaleceń swojego lekarza. Bardzo ważna jest m.in. pielęgnacja implantów w początkowym okresie po zabiegu. W ciągu pierwszych 24 godzin nie wolno płukać jamy ustnej żadnymi sklepowymi płynami. Wiele osób zastanawia się, czy np. obrzęk sugeruje stan zapalny. Na szczęście jest to naturalny objaw, który powinien niedługo ustąpić. Aby szybciej sobie z nim poradzić, warto stosować okłady z lodu. Implantologia jest nowoczesna i bezpieczna, aczkolwiek sporo zależy tutaj również od samych pacjentów. M.in. nie wolno podrażniać miejsc wszczepów, które były poddane zabiegowi. Nie można ich dotykać (rękami, czy szczoteczką), a także nie powinno się spać na boku.

Jeśli chodzi o jedzenie, to początkowo implanty wymagają przestrzegania kilku aspektów. Zaleca się, by przez około dwie godziny od zabiegu nic nie jeść. Przez kolejne dwa dni należy zaś unikać gorących napojów (tak samo, jak gazowanych) i posiłków. Jeśli coś spożywasz, to rób to spokojnie i powoli. Nagłe, gwałtowne ruchy nie są wskazane. W pierwszych dniach zaleca się, aby nie otwierać zbyt szeroko buzi. Eksperci rekomendują też, by powstrzymać się od pikantnych dań, które mogą podrażniać miejsca poddane zabiegom. Co jeszcze jest ważne? Brak przeżuwania po stronie, po której był wszczepiony implant. Przez około tydzień od daty zabiegu pacjent nie może pić alkoholu oraz palić wyrobów tytoniowych. Nie wolno także ćwiczyć na siłowni. Najlepiej zrobić sobie minimum dwa tygodnie przerwy. Warto na kilkanaście dni odpuścić sobie też wizyty na basenie, saunie, czy solarium.

Regularna higiena jamy ustnej to podstawa 

Implanty mają na celu zastąpić naturalne zęby. Co ważne, trzeba o nie dbać tak samo dokładnie. Bardzo ważne jest to, by myć uzębienie po każdym posiłku. W pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu szczególnie rekomendowana jest szczoteczka z miękkim włosiem (jeszcze przed zdjęciem szwów). Należy też regularnie płukać buzię przy pomocy letniej wody i dobrej jakości płynów mających właściwości antybakteryjne. Z czasem pacjent będzie odczuwał coraz mniejszy dyskomfort. Około dziesięć dni od zabiegu są usuwane szwy. Później regularna higiena także jest kluczowa! Po to, by proces integracji implantu z kością przebiegał bez żadnych zakłóceń. Ma to spore znaczenie pod kątem całego leczenia, jak i późniejszej wygody oraz zadowolenia ze strony pacjenta.

Jak jeszcze dbać o implanty stomatologiczne? Aspekt dotyczący prawidłowej higieny jamy ustnej jest tak samo ważny już po osadzeniu koron. Należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, chociaż oczywiście zaleca się wykonywanie tego zadania po każdym posiłku. Istotne jest również to, by nie zaniedbywać czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Warto zatem „zaprzyjaźnić się” z nicią dentystyczną. Dobrze byłoby używać tych akcesoriów stomatologicznych minimum dwa razy na dzień. Zamiast szczoteczki do zębów (lub jako urządzenie pomocnicze) możesz stosować irygator. Watro dodać, że to nowoczesny sprzęt do płukania jamy ustnej. Wykorzystuje się tutaj silny strumień wody (można to oczywiście samodzielnie regulować), który jest kierowany między zęby i dziąsła. Dzięki temu można zadbać o higienę przez skuteczne usunięcie resztek jedzenia, płytki bakteryjnej i nagromadzonych bakterii.

Pacjent musi pamiętać o wizytach kontrolnych u stomatologa 

Jak już wiesz, trzeba codziennie dbać o implanty. Nawet najlepsze produkty z tej kategorii nie są wszczepiane raz na zawsze. W celu posiadania odpowiedniego zdrowia jamy ustnej, należy przestrzegać wizyt kontrolnych i korzystać z odpowiednich usług stomatologicznych. Najpierw należy zgłosić się na usunięcie szwów. Potem trzeba pokazywać się fachowcowi tak często, jak Cię o to poprosi. Każdy przypadek jest indywidualny. Później wizyty będą już o wiele rzadsze. Dobrze byłoby jednak wybrać się do swojego lekarza minimum raz na pół roku kalendarzowego. Fachowiec w czasie takich wizyt nie tylko będzie sprawdzał to, czy implanty na pewno dobrze się przyjęły. Weryfikowany jest także aktualny zgryz, stan kości i dziąseł. Dodatkowo usuwany jest kamień nazębny. Ten bezbolesny zabieg jest wykonywany przez doktora lub higienistkę.

Dlaczego należy troszczyć się o implanty zębowe? 

Niepowodzenia leczenia implantologicznego zdarzają się rzadko. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce można je podzielić na „wczesne” (mają one miejsce zazwyczaj w przeciągu około trzech, czterech miesięcy od wszczepienia). Są zaś powodowane przez brak zajścia odpowiedniego procesu osteointegracji. „Późne” niepowodzenia pojawiają się już po osteointegracji. Na skutek m.in. nieprawidłowej higieny. O to zagadnienie trzeba troszczyć się jednak na każdym etapie. Faktem jest, że implanty są m.in. odporne na próchnicę, a także zapalenie miazgi. Dodatkowo nie ulegają one demineralizacji. To jednak nie oznacza, że nie należy o nie dbać. Wręcz przeciwnie! Brak odpowiedniej higieny plus nieprzychodzenie na wizyty do stomatologa itp. mogą sprawić, że pojawi się stan zapalny, co wydłuży proces integracji implantu z kością… albo spowodują, że te elementy w ogóle nie zostaną przyjęte przez organizm.

dentysta Tomasz Bobek

Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

ikona znany lekarz

Przeczytaj również: