szybkie wyrywanie zęba mlecznego

Wypadanie zębów mlecznych to naturalny proces, przez który przechodzi każde dziecko. Nie powinien więc kojarzyć się z traumą, czy bólem. Tymczasem jednak czasem usunięcie zęba jest konieczne, ponieważ przeszkadza on maluchowi i powoduje dyskomfort. Czy wyrywanie zębów powinno odbywać się u dentysty? Czy możemy samodzielnie usunąć ząb wykorzystując domowe sposoby? Kiedy to zrobić? Odpowiedzi na te i inne pytania na temat mleczaków znajdziesz w naszym artykule.

Wypadanie zębów ma miejsce w okolicach 6-11 roku życia dziecka. Przebiega stopniowo, początkowo wypadają zęby pierwsze górne i dolne siekacze, następnie dziecko traci kły, na samym zaś końcu zęby trzonowe.

Zęby mleczne wypadają samoistnie co spowodowane jest stopniową resorpcją czyli zanikaniem ich korzeni. Dlatego też w większości przypadków jest to proces całkowicie bezbolesny, nie ma również dużego krwawienia. Co ważne, zęby stałe nie pojawiają się od razu i ich wyrżnięcie się jest procesem, który może trwać nawet kilka miesięcy. Mimo to bardzo ważne jest obserwowanie jamy ustnej dziecka. Jeśli przez kilka miesięcy nie pojawia się choćby widoczny kawałek zęba stałego – należy udać się do stomatologa.

Kiedy należy zdecydować się na usunięcie zęba mlecznego?

Stomatolodzy są zgodni. Zęby mleczne wypadają najczęściej samoistnie i nie należy pośpieszać naturalnego procesu przez samodzielne próby wyrywania zębów, które jeszcze mocno trzymają się w zębodole z powodu tego, że zaczęły lekko się chwać. Zazwyczaj pomaga się dziecku w przypadku gdy ząb mleczny bardzo się rusza a mimo to nadal trzyma się dziąsła. Do usunięcia zęba może dojść również w przypadku gdy uniemożliwia on dziecku spożywanie pokarmów lub powoduje ból. Ząb usuwamy również, jeśli widzimy, że naprawdę utrzymuje się jedynie przyczepione do wiotkiego dziąsła i istnieje ryzyko, że dziecko zadławi się nim podczas snu lub intensywnej zabawy. Zainfekowane, niepoddające się leczeniu zęby mleczne również się usuwa.

Metody samodzielnego usuwania zębów mlecznych.

Chyba każdy z nas zna sposoby usuwania zębów w domu. Wśród nich flagowym przykładem jest przywiązywanie nitki do zęba i klamki. Niestety, wiele z tych metod jest niebezpieczna, nieskuteczna i może spowodować u dziecka niepotrzebny stres i ból. Co więcej, wykorzystanie nitki i bardzo dużej siły może doprowadzić nawet do uszkodzenia zalążka stałego zęba. Lepiej więc unikać tak kreatywnych metod na usuniecie zęba. Tym bardziej, że nie są one potrzebne.

O wiele lepszym rozwiązaniem na to, by wyrwać ząb dziecku jest skorzystanie z jałowej gazy, przez którą chwytamy ząb, a następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć go do dołu (jeśli wyrywamy ząb górny) lub do góry (w przypadku zębów w dolnej szczęce). Pamiętajmy, że podczas procesu usunięcia nie powinniśmy używać bardzo dużej siły, wykręcać zęba czy też wyrywać go pod kątem. Możemy bowiem w ten sposób uszkodzić tkanki dziąseł. Właściwie najlepiej w takiej sytuacji zgłosić się do stomatologa.

Jakich błędów nie popełniać podczas usuwania mleczaków?

Wyrwanie zęba mlecznego nie musi być trudne, jednak nawet w tym z pozoru prostym procesie możemy popełnić kilka błędów, które mogą mieć przykre konsekwencje dla dziecka. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że zanim przystąpimy do usunięcia zęba musimy przygotować dziecko na to, co będzie się działo. Nie powinno robić się tego z zaskoczenia.

Ogromne znaczenie ma higiena – nie tylko jamy ustnej, ale również naszych rąk oraz ewentualnych przedmiotów (np. wspomniana wyżej gaza musi być jałowa). W przeciwnym razie wyrwanie zęba może wiązać się z rozwojem infekcji.

Kolejnym często popełnianym błędem, którego należy się wystrzegać jest zaniedbanie higieny po usunięciu zęba. Dziecko może obawiać się mycia, jednak powinniśmy pamiętać, że jest ono niezbędne, aby uchronić pozostałe mleczaki przed rozwojem próchnicy. Wystarczy jedynie zadbać o miękką szczoteczkę dla dzieci i delikatnie czyścić mleczaki poza ranką po usunięciu.

Co zrobić po wyrwaniu zęba?

W przypadku dzieci wyrywanie zębów mlecznych zazwyczaj nie powoduje dużego krwawienia i przebiega praktycznie bezboleśnie. Niemniej jednak, może zdarzyć się, że mleczak będzie mocno połączony z tkanką dziąsła i dojdzie do krwawienia. W takiej sytuacji warto wykorzystać jałową gazę. Zwijamy ją w tampon, który umieszczamy w miejscu po wyrwanym ząbku. Dziecko powinno zacisnąć go szczęką. Najlepiej trzymać go w jamie ustnej przez ok. pół godziny. Możesz również zastosować chłodny okład, który jest niezwykle skuteczny w łagodzeniu bólu.

Wyrywanie zęba mlecznego – kiedy pomoże stomatolog?

Wiele osób zastanawia się, czy usuwanie mleczaków powinno się przeprowadzać u dentysty. Obawiają się, że samodzielne wyrywanie zęba może wyrządzić dziecku krzywdę. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście, regularne wizyty kilkuletnich dzieci u stomatologa są konieczne, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy jednak wypadanie mleczaków nie jest wskazaniem, aby z każdym zębem udawać się do dentysty.

Specjalista może okazać się jednak konieczny, jeśli dziecko cierpi z powodu bólu spowodowanego nienaturalnie położonym ząbkiem, ząb utrudnia mu codzienne funkcjonowanie lub też, gdy na zębie znajdują się ogniska próchnicy. Warto więc pamiętać o tym, że jeśli się niepokoimy wizyta u stomatologa zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowując, jeśli chcemy wyrwać mleczaka u naszego malucha możemy zrobić to samodzielnie. Warto jednak odpowiednio przygotować się do tego zabiegu oraz wykorzystać informacje, które znajdziemy choćby w treści tego artykułu.