jak wygląda implant zęba 2022

Implanty zębowe – są już na tyle popularne i wpisują się w standardowe leczenie stomatologiczne, że każdy już o nich słyszał. Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, jak wygląda implant zębowy albo co konkretnie oznacza uzupełnienie braku zęba. Ten artykuł dostarczy potrzebne informacje, które rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące implantów zębowych.

​Implant zęba – co to jest?

Jak wygląda implant zęba – to jedno z pierwszych pytań, jakie pacjent zadaje dentyście, jeśli osoba z brakiem zęba rozważa uzupełnienie implantologiczne. Implant zęba to wbrew pozorom zaawansowana technologia, pomimo tego, że widoczna część wygląda dość niepozornie, jak mała śrubka.

W rzeczywistości implant zębowy składa się z trzech części. Patrząc od dołu, pierwsza jest śruba, którą umieszcza się w miejscu korzenia utraconego zęba. Następnym elementem implantu jest łącznik popularnie określany mianem śruby gojącej, a na samej górze znajduje się korona protetyczna, czyli część przypominająca do złudzenia ludzki ząb.

​Jak wygląda implant zęba w Implantis?

Dlaczego ktoś mógłby pytać o to, jak wygląda implant zęba, skoro każdy składa się z wyżej wymienionych elementów? Ponieważ są różne systemy i różni producenci implantów zębowych i z tego powodu każdy implant nieco różni się od pozostałych.

W Implantis można liczyć na wszczepienie implantu z serii Straumann® oraz DIO®. Zwracając uwagę na implanty Straumann®, można wyróżnić cztery typy implantów zębowych:

  • standardowe;
  • umożliwiające natychmiastową odbudowę po ekstrakcji zęba;
  • stosowane do uzupełnień luk z boku i z tyłu;
  • gwarantujące lepszą estetykę – gdy braki w uzębieniu znajdują się z przodu.

Z kolei implanty DIO® umożliwiają przeprowadzenie zabiegu implantologicznego z chirurgiczną precyzją, ponieważ do ich umieszczenia wykorzystuje się zaawansowany program komputerowy. W ten sposób znacznie zwiększa się procent przyjmowania implantów po przeprowadzonym zabiegu, a tym samym rośnie poziom zaufania do takiego leczenia braków w uzębieniu.

​Czy implant zęba jest ciałem obcym w dziąśle?

Można powiedzieć, że na początku owszem, organizm traktuje implant jak ciało obce, dlatego też potrzebny jest czas, by implant się przyjął i by rana się zagoiła. Zarazem jednak z czasem organizm zaczyna „traktować” implant jak naturalny element, co udaje się osiągnąć, gdy wraz z pojawieniem się implantu odbudowuje się kość. W ten sposób dolna część implantu skutecznie zastępuje utracony korzeń zęba, a górna, czyli korona, brak zęba.

Firmy zajmujące się wytwarzaniem implantów, cały czas rozwijają swoją ofertę, by ilość odrzuceń implantów z roku na rok malała. Dba się również o komfort pacjentów, dlatego tacy producenci jak Straumann® personalizują swoje implanty. Każdy z implantów Straumann® znajduje w związku z tym właściwe zastosowanie w jamie ustnej osoby cierpiącej na braki w uzębieniu.

​Jak wygląda implant zęba – uzupełnienie braku z tyłu i z przodu

Implanty zębowe różnią się między sobą wielkością, a także powierzchnią, jaką zajmują. W tym przypadku pytanie o to, jak wygląda implant zęba Straumann® jest uzasadnione. Wyróżnia się bowiem w tej chwili dwa rodzaje implantów tego producenta, które stosuje się w Implantis, czyli: SLA (z ang. Sand-blasted, Large-grit, Acid-etched) oraz SLAactive – udoskonalona wersja standardowego implantu o powierzchni SLA.

SLAactive to implant zaawansowany technologicznie, który wchodzi w rekację z dziąsłem, dzięki czemu odbudowa zachodzi szybciej i daje lepsze efekty. Wciąż jednak to SLA jest najlepiej i najbardziej udokumentowanym typem implantu marki Straumann®, co budzi zaufanie.

Implanty, które umieszcza się w miejscu braku zęba z tyłu i z boku różnią się od tych, wprowadzanych w przestrzeń, gdzie znajdują się luki zębów z przodu. Te pierwsze mają być przede wszystkim praktyczne i trwałe, natomiast te drugie gwarantować poczucie estetyki i komfortu. Najczęściej w tej drugiej grupie znaleźć można cieńsze implanty, na których można błyskawicznie przeprowadzić zabieg pełnej odbudowy implantologicznej, natychmiast po usunięciu lub utracie zęba.

Przeczytaj również: