jak wzmocnić zęby, wskazówki stomatologa

Jak wzmocnić kruche zęby? 6 porad od stomatologa

Masz kruche zęby? Chcesz je wzmocnić? Co trzeba zrobić, aby do tego doprowadzić? Zapoznaj się z kilkoma skutecznymi poradami, dzięki którym wzmocnisz swoje uzębienie!

Kruche zęby? Konieczna jest systematyczna higiena jamy ustnej

Pamiętaj, że osłabione uzębienie może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych… Jeśli nie chcesz mieć takich kłopotów, to obowiązkowa jest dokładna i regularna higiena jamy ustnej. To również ważne zagadnienie, jeżeli np. masz już próchnicę (ubytek) i chcesz, aby jej leczenie – w gabinecie stomatologicznym – było efektywne i jak najszybciej się zakończyło itd.

Na czym polega optymalna higiena? Zęby najlepiej szczotkować po każdym posiłku, czyli nawet 4-5 razy dziennie! Jeśli nie masz takiej możliwości – np. w swojej pracy – to zatroszcz się, aby je myć co najmniej 2 razy na dzień (rano i przed pójściem spać). W pracy natomiast możesz dokładnie wypłukać jamę ustną letnią wodą po każdym posiłku lub soku owocowym.

Ważna jest technika szczotkowania zębów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak robić to prawidłowo, to możesz np. zapytać się o to swojego dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Zapraszam też do naszego artykułu.

Jak długo myć zęby? Pacjenci często zadają mi to pytanie. Rekomenduje się, aby jednorazowo wykonywać to zadanie przez około 3 minuty. W tym czasie skoncentruj się na jak najdokładniejszym wyszczotkowaniu swojego uzębienia. 

Sama szczoteczka i pasta do zębów (warto stosować odpowiedniej jakości akcesoria i produkty) to za mało. Aby dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe (gdzie dostaje się jedzenie), należy też systematycznie stosować nici dentystyczne (najlepiej przed każdym szczotkowaniem zębów, absolutnym minimum jest raz dziennie). 

Sporo osób zapomina o języku, a to błąd. W ramach optymalnej higieny buzi trzeba zatem minimum raz na dzień go czyścić (najlepiej za pomocą innej szczoteczki, czyli nie tej, której używasz do zębów). 

Warto też używać szczoteczek międzyzębowych i rozważyć zakup pomocnego, skutecznego i efektywnego irygatora. 

Nie zapominaj o odpowiedniej jakości płynie do płukania buzi (bez dodatku alkoholu). Należy go stosować dwa razy dziennie. 

Słabe zęby: systematycznie odwiedzaj gabinet stomatologiczny 

W tym momencie żaden ząb Cię nie boli? To super. Jednocześnie to nie oznacza, że z Twoim uzębieniem jest na 100% wszystko w porządku. Jeśli zaś pojawia się ból, to kłopoty są już zazwyczaj bardziej zaawansowane.

Dlatego należy systematycznie chodzić do swojego lekarza. Profesjonalny stomatolog nie tylko przeprowadzi wywiad medyczny, ale przede wszystkim zweryfikuje stan Twojego uzębienia. 

Na skutek tego oceni, czy wszystko jest ok, czy jednak trzeba rozpocząć leczenie. Pamiętaj, że im szybciej zostaną zidentyfikowane ewentualne kłopoty z zębami, tym dla Ciebie lepiej. 

Jak często powinien być odwiedzany dentysta? Minimum raz na pół roku kalendarzowego. Chyba, że Twój lekarz zależy Ci częstsze wizyty – w takim razie warto na nie chodzić, aby nie narazić swojego zdrowia na szwank.  Chciałbym podkreślić, że próchnica prowadzi nie tylko do problemów z zębami, ale negatywnie wpływa na różne obszary funkcjonowania organizmu!

Jak zadbać o zdrowie zębów? Regularne wizyty u higienistki też są ważne

Minimum raz na pięć – sześć miesięcy warto poddać się także zabiegom higienizacyjnym (chodzi np. o skaling i piaskowanie), aby kamień nazębny został efektywnie usunięty. 

Wzmocnienie zębów a fluoryzacja: dlaczego dentysta rekomenduje takie zabiegi? 

W czasie powyższych zabiegów higienistki stomatologiczne realizują też polerowanie uzębienia i nakładają fluor. Dlaczego to istotne? W efekcie można wzmocnić zęby i m.in. skuteczniej chronić je przed groźną próchnicą… 

Jak to możliwe? Fluor to substancja, która wzmacnia szkliwo i tworzy odpowiednią ochronę właśnie przed próchnicą. 

Dodatkowo warto stosować odpowiedniej klasy pasty do zębów z zawartością fluoru. Jeśli nie wiesz, co dokładnie wybrać, to skontaktuj się w tej sprawie np. ze swoim dentystą. 

Używanie odpowiedniej pasty plus regularne wizyty (w czasie których będzie wykonywana m.in. fluoryzacja) bardzo dobrze oddziałują zaś na stan uzębienia.

Inne sposoby na wzmocnienie zębów: ważna jest właściwa dieta! 

To, co na co dzień pijesz i jesz, ma wpływ nie tylko na Twój wygląd, metabolizm, czy samopoczucie. Jest też ważne pod kątem stanu uzębienia.

Niestety, powszechna jest próchnica, która rozwija się na skutek kwasów produkowanych przez bakterie znajdujące się w buzi. O czym jeszcze warto wiedzieć? Bakterie powodują zakwaszenie środowiska jamy ustnej i biorą udział w tworzeniu się płytki nazębnej (potem przekształca się ona w kamień). Pożywką dla nich są zaś głównie cukry. 

Pamiętaj, że np. cukier spożywczy przyczynia się do powstawania próchnicy. Z kolei kawa (czarna lub zawierająca mleko) i herbata, czy zioła  prowadzą do nieestetycznych przebarwień itd. 

Jaki napój nie jest tutaj na pewno wskazany? Jeśli lubisz smak produktów gazowanych lub energetyków, to niestety warto z nich zrezygnować, aby mieć zdrowsze zęby. Tak samo szkodliwe są m.in. słodycze, chipsy itp. 

Uważaj też na alkohol. Inna używka, którą należy wyeliminować ze swojego życia to palenie papierosów. 

Chcesz mieć na starość zdrowe zęby i dziąsła? Nie masz zamiaru męczyć się z takimi kłopotami, jak chociażby próchnica, czy nadwrażliwość? W takim razie należy już teraz wprowadzić odpowiednie nawyki do swojego życia. 

Jeśli chodzi o płyny, to polecam niegazowaną wodę mineralną (warto ją pić systematycznie, aby utrzymać właściwy poziom nawilżenia).

Na co dzień warto spożywać produkty bogate m.in. w wapń, fosfor i magnez. Ważna jest też np. witamina D – w tym przypadku należy zadbać nie tylko o stosowne menu (zawierające m.in. dużo tłustych ryb), ale też o właściwy suplement diety. 

Nie zapominaj o zdrowych owocach i warzywach. 

Do płukania ust możesz stosować odpowiednie zioła (to np. rumianek, szałwia) mające właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. 

Zdrowe zęby: tego na co dzień nie rób!

Wiele osób wciąż jeszcze używa zębów nie do tego, do czego one tak naprawdę służą. O co tutaj chodzi? Jeśli chcesz zadbać o właściwe zdrowie zębów, to nie gryź np. długopisów, ołówków itd. 

Czasami pacjenci opowiadają mi, że np. trzymają w zębach – przez moment – klucze, jeśli w danej chwili nie mają „wolnej ręki”, a chcą jak najszybciej wejść do domu/mieszkania. Taki nawyk też powinien być wyeliminowany. 

Stanowczo odradzam również otwieranie przy pomocy zębów butelek z piwem itp. 

Inne często zadawane pytania przez pacjentów kliniki IMPLANTIS

To m.in. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, rozmaite choroby, zła dieta, stosowanie używek i urazy. 

To zależy od dyscypliny. Jeśli uprawiasz sport bezkontaktowy (np. tenis ziemny), to nie jest to wymagane. Jeżeli jednak boksujesz, grasz w kosza itp. to wówczas warto się nad tym zastanowić. Taki ochraniacz na zęby jest bowiem bardzo przydatny. 

Mleczaki zaczynają pojawiać się około 6. miesiąca życia (dokładny czas zależy m.in. od takich czynników, jak np. genetyka i ogólny rozwój malucha). Pamiętaj o tym, aby dbać o zęby mleczne pociechy od samego początku (należy je myć minimum 2 razy dziennie). Nie zapominaj też o wizycie adaptacyjnej u stomatologa. 

Co jeszcze warto przeczytać?

1. „Sztuka mycia zębów” – A. Walczak

2. „Zdrowe zęby. Opowieść o pięknym uśmiechu” – K. Wasiluk 

Przeczytaj również: