Jakie implanty zębów wybrać? Ranking implantów zębowych 2023

jakie implanty zębów wybrać ranking

Jeśli wybór implantów nie budzi zastrzeżeń, pozostaje jeszcze kwestia ustalenia które implanty najlepiej uzupełnią braki w uzębieniu. Pomocny jest zatem wykaz tych rozwiązań implantologicznych, dzięki którym bezpiecznie odbuduje się utracony, piękny uśmiech. Ranking implantów to najlepszy sposób, by w krótkim wykazie zorientować się, jakie zabiegi implantologiczne są najbardziej wskazane.

1.   Implanty cyrkonowe – najchętniej wybierane i najczęściej polecane

Czy zastanawiasz się nad tym, jakie implanty zębów wybrać? Czy zadajesz sobie pytanie, które implanty stomatologiczne byłyby dla Ciebie najdogodniejsze? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę odbudowę opierającą się na cyrkonowych śrubach. Dlaczego? Ponieważ nie powoduje żadnych skutków ubocznych, które mogłyby się przyczynić do odrzucenia implantu przez Twój organizm. Cyrkon jest kompatybilny z tkankami, więc miejsce wszczepienia jest dla implantów cyrkonowych idealnym środowiskiem.

Ponadto implanty wykonane z cyrkonu są też wyjątkowo trwałe i o wiele mniejsze niż te wykonane z innego materiału. Z drugiej strony najwyższy poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantują, ma też swoją cenę. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie implanty zębów wybrać, by nie zapłacić za dużo, cyrkonowe śruby mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Implanty cyrkonowe są bowiem najdroższą opcją w tej chwili.

Warto jednak pamiętać, że powodzenie zabiegu implantologicznego jest sprawą niezwykle ważną, zarówno pod względem estetycznym, jak i zdrowotnym. Implantów nie wprowadza się także codziennie, a niezależnie od rodzaju zabiegu tego typu, trzeba jednak przygotować się na duże wydatki. Zabiegi implantologiczne z reguły nie należą do najtańszych, a jeśli zainwestuje się w dobre implanty, można cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata. Nie powinny bowiem pojawić się żadne komplikacje, jeśli tylko stosujesz się do zaleceń stomatologa. 

2.   Implanty tytanowe – idealne dla tych, którzy nie są uczuleni

Na implanty cyrkonowe bardzo często decydują się osoby, które mają alergię na tytan. Natomiast osoby nieborykające się z takimi problemami, mogą z powodzeniem zdecydować się na implanty tytanowe. Są o wiele tańsze od cyrkonowych, a można dzięki nim cieszyć się równie zadowalającymi efektami. W dodatku oferta implantów tytanowych jest na tyle bogata, że nie jedna osoba może zastanawiać się, jakie implanty zębów wybrać.

Wystarczy wziąć pod uwagę propozycję dowolnego producenta implantów, by przekonać się, że proponuje cały system implantów zamiast pojedynczej, uniwersalnej śruby do wszystkich zastosowań. Odbudowa na implantach tytanowych nie powinna budzić zastrzeżeń, o ile wykonuje się ją w certyfikowanej placówce medycznej, zatrudniającej wykwalifikowanych implantologów.

Na implanty z tytanu najczęściej decydują się te osoby, które chciałyby uzupełnić co najmniej kilka braków w uzębieniu. Bogata paleta rozwiązań dotycząca dostosowania zabiegów implantologicznych do takich osób sprawia, że często udaje się zastąpić luki koronami opartymi na implantach wykonanych z tytanu.

3.   Implanty jednofazowe – szybka odbudowa zapewnia natychmiastowy efekt

Chcąc zorientować się, jakie implanty zębów wybrać, zauważysz, że wymienia się w rankingach nie tylko implanty pod względem materiału, z jakiego są wykonane. Nierzadko uwzględnia się w nich także rodzaj zabiegu, jaki można przeprowadzić, gdy weźmie się pod uwagę określony system odbudowy oparty na implantach.

Najczęściej, jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, decyduje się na ekspresową odbudowę braków w uzębieniu. Do popularnych zabiegów można więc zaliczyć wprowadzenie implantu zaraz po ekstrakcji zęba, czy po jego utracie. Na takie rozwiązanie szczególnie często decydują się osoby, które straciły swoje zęby z przodu. Chcą w ten sposób jak najszybciej ukryć nieestetyczny defekt. Powodzenie zabiegu sprawia, że pacjent odzyskuje pewność siebie i nie musi się krępować m.in. pozowaniem do zdjęć, czy szerokim uśmiechem.

4.   Implanty dwufazowe – często zalecane, ale niechętnie wybierane

Na ostatnim miejscu w rankingu plasują się implanty, które pozwalają na odbudowę podczas dwuetapowego leczenia implantologicznego. Polega ono na tym, że pacjent, gdy już ma wszczepiony implant, czeka, by rana po zabiegu się zagoiła oraz by implant się przyjął. Dopiero wtedy można odsłonić szyjkę, na którą mocuje się koronę lub most protetyczny, co następuje najwcześniej po trzech miesiącach od wprowadzenia implantu.

Pomimo tego, że odbudowa podczas takiego zabiegu trwa znacznie dłużej, jest o wiele pewniejsza i bezpieczniejsza od jednofazowych „szybkich” implantów. Dzieje się tak, ponieważ implant jest mocno osadzony w jamie ustnej. Odbudowę protetyczną na takim implancie mocuje się dopiero w momencie, gdy stomatolog ma stuprocentową pewność, że rana się wygoiła, a śruba się zrosła z kością. Efekt jest taki, że obciążenie nie jest na tyle duże, by pacjent musiał rezygnować ze swojej dotychczasowej diety, bogatej m.in. w świeże warzywa i owoce.

​Ranking – jakiej firmy implanty wybrać ?

Na koniec musisz pamiętać, że ranking implantów jest tylko wskazówką dla Ciebie. Nie można opierać na nim dalszego leczenia implantologicznego, ponieważ przeważnie to dentysta ostatecznie zdecyduje, jakie implanty zębów wybrać. Każdy przypadek jest inny, a do tego dochodzi jeszcze historia przebytych i aktualnych chorób, czy sposób, w jaki zęby stykają się ze sobą, a także z brakiem po uzębieniu.

Pacjenci najczęściej chcieliby, aby zabieg implantologiczny był możliwie jak najmniej inwazyjny i jak najmniej ingerował w kości szczeki. Niestety nieraz okazuje się, że nie da się wszczepić implantu bez wcześniejszego leczenia przygotowawczego, które pozwoli np. uporać się z próchnicą, czy innym rodzajem infekcji dziąseł i przyzębia.

Wielu pacjentów również „trzyma się za portfel”, gdy musi wybrać jakiś rodzaj implantów oraz koron, czy mostów, by uzupełnić luki w swoim uśmiechu. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza jeśli tych braków w uzębieniu jest kilka i pacjent chciałby, aby udało się je zamaskować jak najszybciej. Trzeba jednak pamiętać również o swoim zdrowiu i bezpieczeństwu, jakie zapewnia wybrane leczenie implantologiczne. Nie można zapominać, że żaden zabieg tak naprawdę nie daje stuprocentowej skuteczności, niemniej są takie implanty, które przyjmują się np. w dziewięćdziesięciu ośmiu przypadkach na sto. Żaden nawet najlepszy implant w 100% implant nie zastąpi naturalnej tkanki zęba.

​Jakie implanty zębowe wybrać – czy pacjent może zdecydować?

Na rynku konkuruje około dwustu producentów implantów stomatologicznych. Oczywiście leczenie implantologiczne przeprowadza się po wcześniejszej konsultacji stomatologa z  pacjentem. Lekarz chciałby wiedzieć, jakie są priorytety dla osoby, która chciałby mieć wszczepiony implant. Może więc zaproponować m.in. implanty najtańsze, które dłużej się goją, albo implanty droższe, dzięki którym uda się uzyskać ładny efekt pod względem estetycznym.

Ostatecznie to pacjent musi zdecydować, czy i kiedy chciałby poddać się leczeniu implantologicznemu, o ile nie ma wyraźnych przeciwwskazań. Placówki dentystyczne zapewniające leczenie z zastosowaniem implantów coraz częściej proponują dogodne rozwiązania także pod względem finansowym. Stomatolog również wolałby, aby wybór tego czy innego systemu odbudowy na implantach wynikał z innych przyczyn, niż oszczędności pieniężne.

dentysta Tomasz Bobek

Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

ikona znany lekarz

Przeczytaj również: