Jak dbać o zęby mleczne? Kiedy wypadają zęby mleczne?

Kiedy zaczynają pojawiać się mleczaki? Jak one rosną? O czym muszą pamiętać rodzice, aby prawidłowo dbać o ząbki swoich małych pociech? Kiedy zęby mleczne zaczynają zaś wypadać?

W jaki sposób rosną zęby mleczne? Kiedy to następuje?

Dzieci rodzą się bez żadnego uzębienia. Potem jednak zaczynają pojawiać się mleczaki. Ma to miejsce przeważnie około 6. miesiąca życia. Zarówno dla dzieci, jak i rodziców, to spory stres, ponieważ maluchy przez to m.in. częściej budzą się w nocy… i płaczą.

Co ciekawe, pociechy mają w sumie 20 zębów (pod kątem uzębienia mlecznego) – dokładnie po 10 w żuchwie i szczęce.

Z czego dokładnie składa się to uzębienie?

  • 8 siekaczy (4 górne i 4 dolne)
  • 8 trzonowców (4 górne i 4 dolne)
  • 4 kły (2 górne i 2 dolne)

Co ciekawe, zawiązki zębów mlecznych kształtują się już około… 7. tygodnia życia płodowego. Jeśli chodzi o ich rozwój, to można wyszczególnić trzy fazy: fazę przederupcyjną (dotyczy ona wewnątrzkostnego wzrostu i przesuwania się zęba), fazę erupcyjną (przecinanie błony śluzowej) i fazę poerupcyjną (chodzi o nadkostny wzrost i funkcjonowanie zębów).

W jakiej kolejności pojawiają się zęby w jamie ustnej dziecka? Na początku wychodzą dolne i górne jedynki – dzieje się to mniej więcej od 6. do 12. miesiąca życia pociechy. Później uzębienie dziecka jest bogatsze o dwójki, czwórki i trójki. Ostatnie zęby to piątki (dolne i górne drugie trzonowce) – zaczynają pojawiać się one w okresie od mniej więcej 25. do 33. miesiąca życia.

Oczywiście, dokładny czas pojawienia się mleczaków to kwestia indywidualna. Spore znaczenie mają tutaj m.in. genetyka, czy ogólny rozwój malucha.

Jak dbać o zęby mleczne?

Nie chcesz, aby Twoje dzieci miały do czynienia z takim kłopotem, jak próchnica zębów? W takim razie należy dbać o ich uzębienie od początku, czyli od momentu, kiedy pojawią się pierwsze zęby. 

Kiedy pociecha jest malutka, to rodzice muszą bezwzględnie sami czyścić jej ząbki.  Takie czyszczenie małych ząbków przeprowadza się wilgotnym gazikiem nawiniętym na palec rodzica (bez pasty). Jak dziecko podrośnie i będzie mogło już wykonywać tę czynność, to dorośli i tak powinni (przynajmniej na samym początku) nadzorować ten proces. Aby pociechy wiedziały, co należy dokładnie robić, z jaką częstotliwością, przy użyciu których akcesoriów itd.

Jeśli możesz, to staraj się szczotkować zęby dziecka po każdym posiłku. A minimum 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Jak długo? Co najmniej 2. minuty. Dobrze byłoby, aby przed szczotkowaniem pociecha przepłukała buzię, a potem wypluła wodę. 

Bardzo ważna jest nie tylko odpowiednia szczoteczka do zębów dla dzieci i pasta, ale też jej ilość. Co jest tutaj rekomendowane? Ilość pasty do zębów powinna być adekwatna do wieku pociechy. Jeśli dziecko ma np. mniej niż 3 lata, to możesz jednorazowo nakładać ilość odpowiadającą „ziarenku ryżu”. W przypadku starszych właściwe będzie „ziarenko grochu”. 

Istotna jest też sama technika. Do około 2. roku życia (zanim pojawią się zęby trzonowe) należy wykonywać ruchy okrężne szczoteczką. Potem szoruj powierzchnię poszczególnych zębów. Stosuj ruchy okrężne do czyszczenia powierzchni policzkowych i wargowych zębów. Z kolei ruchy wymiatające przydadzą się do poradzenia sobie z powierzchniami językowymi. Nie zapominaj też o niciach dentystycznych, które są pomocne pod kątem dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Jednocześnie należy pomyśleć o wizycie adaptacyjnej u stomatologa. Po to, aby pociecha przyzwyczaiła się do danego gabinetu, stosowanych narzędzi, akcesoriów, a przede wszystkim do dentysty (warto wybierać ekspertów, którzy mają doświadczenie w pracy z maluchami).

Taka pierwsza wizyta powinna odbyć się około 6. miesiąca życia (jak się nic nie dzieje, to można ewentualnie poczekać kilka miesięcy, aż pociecha skończy 1. rok życia). Nie warto jednak z tym zbyt długo zwlekać, aby nie doszło np. do próchnicy.

Zazwyczaj pierwsza wizyta adaptacyjna ma na celu przede wszystkim przyzwyczajenie małego Pacjenta do dentysty, gabinetu itd. Ekspert będzie mógł sprawdzić zęby i dziąsła, natomiast nic nie jest robione na siłę. Po to, aby mali Pacjenci mieli jak najlepsze wspomnienia z tej premierowej wizyty…

Jeśli zaś rodzice będą zbyt długo zwlekać z wizytą adaptacyjną i w międzyczasie pojawi się próchnica, to wówczas niestety „zafundują” dziecku spory stres…

W czasie spotkania z dentystą można też dowiedzieć się nieco więcej np. na temat prawidłowej higieny jamy ustnej i właściwych, codziennych praktyk. Potem należy regularnie chodzić na kolejne wizyty. Jeśli nie dzieje się nic złego i lekarz nie zaleci inaczej, to można to robić co około pół roku.

Kiedy zaczynają wypadać zęby mleczne?

Zastanawiasz się, kiedy rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe? Rodzice często nad tym rozmyślają… Nierzadko sprawdzają np. w sieci, kiedy ich pociechy będą mieć pierwsze zęby stałe.

Warto wiedzieć, że stałe zęby nie pojawiają się oczywiście wszystkie od razu, tylko w konkretnej kolejności. Należy być zatem cierpliwym.

Kiedy mogą zaś wypaść pierwsze mleczaki? Około 6. roku życia. Ten proces trwa mniej więcej przez 7 kolejnych lat. 

Należy dodać, że dorosła osoba powinna mieć zaś od 28. do 32. zębów. 

Ciekawostką jest to, że najczęściej pierwszymi zębami stałymi są dolne szóstki – pierwsze stałe trzonowce. 

Czy wypadanie zębów może mieć wpływ na rozwój dziecka?

Nowoczesna stomatologia proponuje rozmaite rozwiązania, aby zęby człowieka (dorosłego) były jak najzdrowsze. O to zagadnienie trzeba też jednak dbać na własną rękę – najlepiej już od samego początku. Dlatego właśnie tak duże znaczenie ma postawa rodziców i ich odpowiedzialne podejście. Pamiętaj, że od stanu mleczaków zależy potem „forma” zębów stałych (m.in. pod kątem próchnicy). 

Należy też dbać o to, aby proces wymiany zębów następował właściwie i w odpowiednim czasie. Chodzi o zredukowanie ryzyka np.: wad zgryzu. Ten proces ma też wpływ m.in. na optymalny rozwój narządu mowy, swobodne przyjmowanie pokarmów i żucie, czy estetykę twarzy itp. 

Liczy się nie tylko obserwacja, ale też regularne wizyty stomatologiczne. 

Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS

Około 6. miesiąca życia dziecka. Jest to jednak kwestia indywidualna. 

Od około 6. do 13. roku życia. 

Należy to robić minimum 2 razy dziennie. 

Co jeszcze warto przeczytać? 

1. „Jama ustna dziecka bez tajemnic” –  A. Wal-Adamczak, K. Emerich, M. Sobczak

2. „Zdrowe zęby. Opowieść o pięknym uśmiechu” – K. Wasiluk 

Przeczytaj także: