W kwestii leczenia zębów mamy wiele do powiedzenia

Dentysta-Tomasz-Bobek

Nowoczesne, nawigowane komputerowo, ekonomiczne implanty zębów

Blog dentysta Kraków
Posiadamy 5 mikroskopów pod którymi skutecznie leczymy zęby
Leczenie kanałowe Kraków

Więcej pytań napisz do nas

Dentysta Kraków

Korony porcelanowe

Leczenie chorób dziąseł

15 listopada, 2020

Leczenie chorób przyzębia – zapalenie dziąseł, paradontoza

Choroba przyzębia powstaje w wyniku zakażenia tkanek odpowiedzialnych za utrzymywanie zębów na miejscu. Zazwyczaj spowodowany jest to nieprawidłowymi nawykami dotyczącycmi szczotkowania zębów oraz nitkowania. W wyniku zaniechania prawidłowej higieny na płytce nazębnej osadza się lepka warstwa bakterii. W przypadku postępującego zapalenia dziąseł możliwe jest występowanie dolegliwości związanych z bolesnymi i krwawiącycmi dziąsłami, czy też problemy z przeżuwaniem pokarmu, a nawet utrata zębów.

Co powoduje zapalenie dziąseł?

W naszej jamie ustnej znajdują się bakterie, które wraz ze śluzem oraz innymi cząsteczkami nieustannie tworzą na naszych zębach lepką, pozbawioną koloru „płytkę”. Nitkowanie oraz regularne szczotkowanie zębów pomagają usunąć płytkę nazębną. Nieusuwalna płytka nazębna może twardnieć i tworzyć „kamień nazębny”, którego szczotkowanie nie usuwa. Kamień nazębny można usunąć tylko po profesjonalnym czyszczeniu przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Istnieje wiele czynników ryzyka chorób dziąseł, ale najważniejszym jest palenie. Palenie może również zmniejszyć skuteczność leczenia chorób dziąseł. Inne czynniki ryzyka obejmują cukrzycę; zmiany hormonalne u dziewcząt i kobiet; cukrzyca; leki zmniejszające przepływ śliny; niektóre choroby, takie jak AIDS i leki; i podatność genetyczna.

Objawy choroby dziąseł obejmują:

  • nieustający, nieświeży oddech,
  • zaczerwieniowe dziąsła,
  • opchlizna dziąseł oraz nadmierna wrażliwość
  • krwawiące dziąsła
  • niekomfortowe przeżuwanie pokarmów wywołujące dyskomfort
  • uczucie „luźnych” zębów,
  • cofające się dziąsła, odsłaniające za bardzo zęby.

Periodontolodzy są ekspertami w diagnostyce i leczeniu chorób dziąseł. Głównym celem leczenia jest opanowanie infekcji. Rodzaj leczenia będzie różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby dziąseł. Każdy rodzaj leczenia wymaga od pacjenta dobrej codziennej higieny jamy ustnej w domu oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami stomatologa. Periodontolog może również zasugerować zmianę pewnych zachowań, takich jak rzucenie palenia, jako sposób na poprawę wyników leczenia.

W jaki sposób wyleczyć zapalenie dziąseł?

Periodontolog w zależności od zaawansowania choroby może zalecić:

  • zabieg higienizacji – dokładne czyszczenie (skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja) wykonywane regularnie może pomóc w zniwelowaniu choroby przyzębia. Profesjonalne czyszczenie pomaga w usuwaniu płytki nazębnej oraz kamienia.
  • root planing – wykonywany jest w celu głębokiego, poddziąsłowego oczyszczenia osadu oraz kamienia. Wykonywany jest przez lekarza periodontologa w przypadku bardziej zaawansowanego problemu zapalenia dziąseł. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Zabiegi chirurgiczne

Jeśli masz zaawansowane zapalenie przyzębia i dochodzi do zaniku kości należy mówić o paradontozie. Leczenie może wymagać operacji dentystycznej, takiej jak:

  • Operacja płata (tzw. redukcja kieszonek). Twój periodontolog wykonuje niewielkie nacięcia w dziąśle, dzięki czemu fragment tkanki dziąseł można obniżyć, odsłaniając korzenie w celu skuteczniejszego łuszczenia i planowania korzeni. Ponieważ zapalenie przyzębia często powoduje utratę tkanki kostnej, przed ponownym zszyciem dziąseł można ponownie wyprofilować leżącą pod nią kość. Po wygojeniu łatwiej jest wyczyścić ten obszar oraz zadbać o utrzymanie się zdrowej tkanki dziąseł.
  • Przeszczepy tkanek miękkich. Kiedy tracisz tkankę dziąseł, linia dziąseł cofa się. Możliwe, że będzie konieczne wzmocnienie części uszkodzonej tkanki miękkiej. Zazwyczaj wykonuje się to dzięki usunięciu niewielkiej ilości tkanki z podniebienia lub użycie tkanki z innego źródła i przeszczepienie jej do wskazanego miejsca. Może to pomóc zmniejszyć dalszą recesję dziąseł, zakryć odsłonięte korzenie i nadać zębom bardziej estetyczny kształ oraz wygląd
  • Przeszczep kości. Zabieg ten jest wykonywany, gdy paradontoza zniszczyła kość otaczającą korzeń zęba. Przeszczep może składać się z małych fragmentów własnej kości lub kości może być syntetyczna. Przeszczep kości pomaga zapobiegać utracie zębów, utrzymując go na miejscu. Służy również jako filar do odrastania naturalnej kości.
  • Sterowana regeneracja tkanek. Pozwala to na odbudowę kości zniszczonej przez bakterie. W jednym podejściu periodontolog umieszcza specjalny kawałek materiału pomiędzy istniejącą kością a zębem. Materiał zapobiega przedostawaniu się niechcianej tkanki do obszaru gojenia, umożliwiając zamiast tego odrastanie kości.

Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek zajmuje się implantologią od 2000r. Należy do ICOI oraz DGOI, PSI, PTE. Od 2006 roku przynależał do General Dental Council w Londynie. W 2011 uczestniczył Curriculum of Oral Implantology. Zajmuje się stomatologią cyfrową, protetyką i nowoczesnym leczeniem kanałowym zębów. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących treści na blogu lub na stronie implantis.krakow.pl prosimy o kontakt z gabinetem Implantis bądź bezpośrednio z autorem pisząc na adres: office@implantis.krakow.pl