Leczenie Kanałowe pod mikroskopem
Profesjonalne leczenie kanałowe zęba umożliwia uratowanie zainfekowanego zęba

Kontakt
Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie zębów
W IMPLANTIS specjalizujemy się z przeprowadzaniu leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem. Doświadczeni stomatolodzy dokładają wszelkich starań aby zabiegi były wykonywane sprawnie (zazwyczaj w czasie jednej wizyty) a zarazem niezwykle dokładnie, co zapewnia dużą skuteczność leczenia.
Leczenie zębów pod mikroskopem
Leczenie endodontyczne
W IMPLANTIS specjalizujemy się w leczeniu pod mikroskopem kanałów korzeniowych zębów. Czym są kanały korzeniowe? Jest to przestrzeń wewnętrzna zęba wypełniona tkankami miękkimi, zwanymi miazgą. Dlaczego odczuwamy ból zębów ? W skład wnętrza miazgi wchodzą m.in. naczynia krwionośne oraz nerwy. Jeśli miazga zostanie uszkodzona bądź też zainfekowana – wtedy pojawia się ból. Może się to wydarzyć z powodu urazu, próchnicy lub zaawansowanej choroby dziąseł.
Jeśli wnętrza twoich kanałów zębowych są zainfekowane, trafiłeś pod dobry adres. Nasi dentyści zalecają leczenie kanałowe pod mikroskopem w klinice IMPLANTIS, celem uratowania zęba. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych, który polega na usunięciu zainfekowanej tkanki miazgi w celu złagodzenia bólu oraz aby zapobiec powstaniu ropnia. Kolejnym etapem leczenia jest oczyszczenie i wypełnienie kanałów korzeniowych oraz odpowiednia rekonstrukcja.
Wskazania do leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem:
- Silny ból podczas przeżuwania lub nacisku
- Utrzymująca się nadwrażliwość na ciepłe/zimne posiłki/napoje
- Ciemne przebarwienie zęba
- Tkliwość okolicznych dziąseł
Etapy mikroskopowego leczenia kanałowego
Konsultacje oraz rzetelna ocena diagnostyczna to początkowy, niezbędny etap w procesie podejmowania decyzji klinicznych. Umożliwia ona prawidłową diagnozę endodontyczną. Jako że, zainfekowana miazga w wielu przypadkach powoduje patologiczne zmiany w tkankach otaczających zęby, diagnostyka obejmuje również ocenę stanu tych tkanek. Rozpoznanie przeprowadzane jest na podstawie zbiorczej analizy, oceny opisu stanu pacjenta, obserwacji klinicznych i wyników badań. Uzupełnieniem tych informacji jest badanie kliniczne oraz badanie radiologiczne zębów i kości wyrostka zębodołowego.
Standardową procedurą wykonywaną podczas pierwszej wizyty jest badanie wewnątrzustne oraz wykonanie mikrotomografii komputerowej 3D (CBCT). Trójwymiarowy obraz pozwala uzyskać bardzo precyzyjny przekrój korzenia. Dzięki temu stomatolog może z łatwością wykryć wszelakie anomalie, a samo już leczenie przebiega sprawnie. Skuteczność przeprowadzonych zabiegów jest bardzo wysoka.
W trakcie wizyty Pacjent informowany jest o ilości kanałów w zębie oraz otrzymuje plan leczenia zawierający kosztorys. Zazwyczaj kły i siekacze (nasze przednie zęby) mają tylko jeden kanał. Standardowym jest posiadanie dwóch i więcej kanałów przez przedtrzonowce oraz trzonowce.
Zabieg leczenia kanałowego w IMPLANTIS często może być przeprowadzony w trakcie jednej lub dwóch wizyt.
Lekarz dentysta po podaniu znieczulenia nasiękowego lub znieczulenia przewodowego, osłania ząb za pomocą koferdamu (gumy ochronnej zakładanej z klamrą w celu osłonięcia pozostałych tkanek) w celu odizolowania zęba i utrzymania go w czystości przez cały czas trwania zabiegu. Kolejno doświadczony lekarz w powiększeniu mikroskopu wykonuje otwór w koronie zęba, aby specjalistycznymi narzędziami oczyścić zainfekowaną miazgę oraz aby ukształtować odpowiednią przestrzeń do wypełnienia kanałów. W IMPLANTIS stosujemy najnowocześniejsze systemy dedykowane do leczenia endodontycznego zębów.
Po oczyszczeniu i ukształtowaniu przestrzeni, endodonta wykorzystując mikroskop wypełnia kanały korzeniowe biokompatybilnym materiałem zwanym gutaperką. Gutaperkę nakłada się na klej adhezyjny, aby zapewnić całkowite ich uszczelnienie. W większości przypadków w celu zamknięcia otworu umieszcza się tymczasowe wypełnienie. Tymczasowe wypełnienie zostanie usunięte przez dentystę przed odbudową zęba. Leczenie kanałowe zęby kończy się kontrolnym zdjęciem punktowym (RVG).

Niezwykle ważnym elementem leczenia kanałowego jest zabieg polegający na odbudowie zęba. Po przeprowadzonym leczeniu kanałowym jest on bardzo słaby oraz odwodniony i powinien zostać odpowiednio wzmocniony. W przeciwnym wypadku może ulec złamaniu.
Zazwyczaj po tego typu leczeniu do zęba wklejane są wkłady z włókna szklanego, czego następstwem jest wykonanie korony porcelanowej. Zdarza się także, że ząb jest odbudowywany za pomocą wypełnienia kompozytowego lub nakładu kompozytowego (onlay kompozytowy).
Wkłady z włókna szklanego
Mają one kształt sztyftu, który wprowadza się do kanałów w zębie. Dzięki nim wzmocnienie i zabezpieczenie zęba np. przed pęknięciem, jest bardzo skutecznym zabiegiem. Jest to również zabieg wykonywany w powiększeniu mikroskopu zabiegowego.
Każdy przypadek jest inny, u niektórych Pacjentów wkłady mogą zostać wklejone od razu po zakończonym leczeniu kanałowym, a u innych wskazane jest wzmocnienie następuje po 3-4 miesiącach. Zależy to od stopnia zaawansowania infekcji w zębie. O tym kiedy twój ząb powinien zostać wzmocniony poinformuje Cię twój lekarz prowadzący.
Korony porcelanowe po wykonanym leczeniu kanałowym zęba
Skuteczne leczenie kanałowe zęba leczy go z próchnicy, ale także osłabia. Przeleczony kanałowo ząb staje się podatny na złamanie (w sytuacji braku wykonania odbudowy protetycznej). Wykonanie korony porcelanowej przez lekarza zapobiega dalszym uszkodzeniom zęba i przywraca Pacjentowi, piękny, zdrowy uśmiech. Stomatolodzy w Centrum Stomatologicznym IMPLANTIS wiedzą, jak przywrócić zębom naturalny wygląd, funkcję i siłę.
Korona może być pełnoceramiczna lub na podbudowie metalowej. W IMPLANTIS wykonujemy zarówno wyciski metodą tradycyjną jak i przy użyciu skanera, tzw. wyciski cyfrowe, które są o wiele bardziej komfortowe dla Pacjenta.

Usuwanie złamanego narzędzia z zęba Kraków
W poradni IMPLANTIS doświadczeni stomatolodzy potrafią sprostać nawet takiemu wyzwaniu jak wyjęcie złamanego narzędzia, które pozostało w zębie.
Złamanie narzędzia podczas leczenia może prowadzić do poważnych powikłań oraz niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia leczenia. W przypadku pęknięcia pilnika w kanale jego ominięcie lub usunięcie może być trudne, a długoterminowe rokowanie zęba może być zagrożone.
W IMPLANTIS ednodonci dokładają wszelkich starań, aby usunąć fragment złamanego narzędzia, a następnie odpowiednio oczyścić i wypełnić powtórnie kanał. Zwykle odpowiednio przeprowadzone powtórne leczenie endodontyczne chroni ząb przed usunięciem.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem tzw. trudnych przypadków
Leczenie kanałów zębów Kraków
W IMPLANTIS wykwalifikowani specjaliści podejmują się różnego rodzaju problematycznych przypadków leczenia endodontycznego. Do skomplikowanych przypadków zaliczyć możemy m.in. przetokę zębową czy też duże zmiany okołowierzchołkowe.
Przetoka zębowa może być spowodowana urazem, nagromadzeniem bakterii pokarmowych lub być wynikiem wady wrodzonej. Zwykle powoduje ona infekcję, która może rozprzestrzenić się do kości lub miazgi. Mało prawdopodobnym jest więc aby przetoka samoistnie się zagoiła i zniknęła. Do jej wyleczenia niezbędna jest profesjonalna opieka stomatologiczna. Najbardziej popularnym objawem pojawienia się przetoki zębowej jest niewielki guzek wypełniony ropą, który zlokalizowany jest tuż nad zębem na dziąśle.
Powtórne leczenie kanałowe
Przypadek kliniczny 1
Wyjęcie złamanego narzędzia kanałowego zostało wykonane w powiększeniu mikroskopu zabiegowego w stomatologii IMPLANTIS w Krakowie.

Fragment narzędzia endodontycznego w kanale korzenia

Wyjęte narzędzie z kanału korzeniowego (fragment pilnika) – rzeczywisty rozmiar to ok. 3mm,

Lekarz endodonta wyjął z kanału załamany pilnik – na zdjęciu widoczny pusty kanał mezjalny
Przypadek kliniczny 2
Endodonta usunął odłamany fragment pilnika z wierzchołka kła. Zabieg wykonany w powiększeniu mikroskopowym w stomatologii IMPLANTIS.

Złamane narzędzie Hedstroem w prawym górnym kle.

Ten sam ząb po usunięciu złamanego narzędzia kanałowego. Zabieg przeprowadzono w powiększeniu mikroskopu.

Ten sam ząb po wyjęciu załamanego narzędzia kanałowego i wypełnieniu kanału korzeniowego oraz po wzmocnieniu za pomocą sztyftu z włókna szklanego.
Przypadek kliniczny 3
Wykonane w przeszłości leczenie bez mikroskopu. Niespodziewanie pacjent zaczął odczuwać ból i pojawił się obrzęk. Na dziąśle wystąpił obrzęk, a z kieszonki dziąsłowej zaczęła wydobywać się ropa. W wyniku przewlekłej infekcji w kanałach zębów 5 i 6 doszło do rozwinięcia się przewlekłego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych – Periodontitis periapicalis chronica purulenta.

Dolny drugi lewy przedtrzonowiec okazał się zębem 1 kanałowym, a numer sześć zębem 4 kanałowym. Wtórne leczenie kanałowe w powiększeniu mikroskopu oraz zastosowanie odpowiednich procedur w połączeniu wykorzystaniem specjalnego sprzętu pozwoliło zredukować liczbę bakterii w kanałach korzeniowych do minimum. Organizm pacjenta w sytuacji braku bakterii sam zaczął się naprawiać i ubytek w kości zaczął znikać (zdjęcie poniżej). Ratowanie zęba powiodło się – uratowane zostały dwie sztuki.

Przypadek kliniczny 4
Innym przykładem wygranej walki o ratowanie zęba jest wtórne leczenie kanałowe zęba 46, który został w przeszłości pokryty koroną po przebytym wcześniej endodoncji.

RVG pokazuje czarną plamę wokół korzenia, która jest zmianą okołowierzchołkową – infekcją przewlekłą.

Stan zaraz po zakończeniu wtórnego leczenia kanałowego tego zęba.

Po 3 miesiącach od endodoncji organizm w dużym stopniu zwalczył infekcję wokół korzenia zęba 46.

Często zadawane pytania dotyczące leczenia kanałowego
leczenie kanałowe kraków
Umów wizytę do endodonty
W gabinecie Implantis leczenie endodontyczne przeprowadza dr Aleksandra Sobczuk
