Ropień na dziąśle, leczenie ropnia zęba w Krakowie

leczenie ropnia zęba Kraków

Ropień na dziąśle, leczenie ropnia zęba

Leczenie ropnia zęba

Czym jest ropień zęba?

To stan ostrego zapalenia ropnego tkanek, które znajdują się wokół wierzchołka korzenia zęba. Ropień na dziąśle lub ropień zęba może być skutkiem występowania wielu zmian w obrębie jamy ustnej. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów w tym drugim obszarze, zaleca się wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym, która ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie konieczności przeprowadzenia specjalistycznego leczenia. Najczęstszym powodem powstawania ropnia o charakterze okołowierzchołkowym jest rozwijająca się próchnica głęboka, bakterie przedostające się do kieszeni przyzębia, jak również silne urazy zęba.

Ropień zęba – objawy

Pierwszym symptomem, który może wskazywać na ropną zmianę to uczucie pulsującego bólu promieniującego do ucha lub skroni. Pacjent odczuwa duży dyskomfort podczas nagryzania jedzenia, a na dziąśle pojawia się zaczerwienienie. Kolejnym etapem w infekcji są nasilone dolegliwości bólowe oraz nadwrażliwość na dotyk, możliwe jest także lekkie rozchwianie zęba. W końcowym stadium zwanym ropniem podśluzówkowym objawy bólowe nieznacznie ustępują, a w ich miejscu pojawia się obrzęk błony śluzowej. W przebiegu ropnia zęba może pojawić się opuchlizna policzka lub szczękościsk. Zdarza się również, że występuje nieprzyjemny zapach z ust i nadwrażliwość na gorące albo zimne napoje. Czasami ropień zęba wywołuje objawy ogólne, wśród których wyróżnia się złe samopoczucie, osłabienie oraz gorączkę.

Ropień zęba – powikłania

Ważne, by nie ignorować sygnałów wskazujących na zapalenie tkanek, które mogą trwać miesiącami lub latami. Nieleczony ropień zęba przedostaje się do krwiobiegu, skutkując groźnymi powikłaniami i stanami zapalnymi. Wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu. Powikłania oznaczają także uszkodzenia zębów, jak również kości otaczających zęby sąsiednie. Wykonanie zabiegu nacięcia ropnia w jamie ustnej zapobiega przemieszczaniu się wysięku ropnego do jego komory. Ewentualne zwlekanie z wizytą pogarsza jedynie sytuację. Proces zapalny może rozprzestrzeniać się drogą naczyń krwionośnych lub chłonnych do bardziej odległych narządów.

Na czym polega leczenie ropnia zęba?

Wizyta u dentysty pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości. Leczenie rozpoczyna się od zdiagnozowania zęba, w drugiej kolejności następuje jego otwarcie, którego celem jest odsączenie treści ropnej i wyciągnięcie chorej miazgi. Przeprowadzenie leczenia kanałowego odbywa się przy jednoczesnym wdrożeniu farmakologii – antybiotyku lub innych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dzięki nacięciu ropnia zęba lekarz może usunąć zainfekowany miąższ wewnątrzkanałowy znajdujący się w korzeniu. W skrajnych przypadkach zaleca się ekstrakcję lub resekcję chorego wierzchołka. Profilaktyka zapobiegania zmianom o charakterze ropnym obejmuje dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Wszystkie przypadki, takie jak ropień na dziąśle czy ropień zęba umożliwiają wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjenta nic nie boli.

Leczenie ropnia zęba – najczęściej zadawane pytania

Ropień zęba i przetoka zęba (na dziąśle) to dwa różne stany.

Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!