Leczenie próchnicy zębów
Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy Kraków
Profilaktyka próchnicy
Jakie są następstwa nieleczonej próchnicy zębów?
Nieleczona próchnica może powodować szereg dolegliwości:
Rozległa próchnica może też powodować szereg dolegliwości ogólnoustrojowych:
Profilaktyka i diagnostyka próchnicy
W klinice IMPLANTIS zalecamy naszym Pacjentom, aby co pół roku stawiali się na zabieg higienizacji, czuli usuwania kamienia i osadu z zębów wykonywany przez doświadczone higienistki oraz kontroli stanu jamy ustnej u stomatologa. Podczas tzw. przeglądu zębów dentysta diagnozuje wszelkie zmiany próchnicze na zębach, oraz zwraca uwagę na zdemineralizowane szkliwo.
Szybka diagnostyka i leczenie próchnicy maksymalnie oszczędza zęba. Nie trzeba wtedy leczyć zęba kanałowo czy w ostateczności go usuwać.
UWAGA: W klinice Implantis stosujemy wykrywacze próchnicy oraz często również mikroskop w celu perfekcyjnego oczyszczenia ubytku.
Skuteczne leczenie próchnicy bez bólu
Nasi dentyści leczą próchnicę korzystają z nowoczesnych materiałów do wypełnień, przebadanych pod kontem bezpieczeństwa dla zdrowia pacjentów. Wypełnienia wykonane z żywicy kompozytowej są estetyczne oraz bardzo trwałe.
Leczenie próchnicy w IMPLANTIS jest bezbolesne. Wypełnienia (tzw. plomby) są zakładane przy zastosowaniu znieczulenia. Korzystamy z tradycyjnych znieczuleń oraz ze znieczuleń komputerowych the WAND, gdzie nawet samo znieczulenie jest prawie nieodczuwalne.
Gdy próchnica jest rozległa dentyści korzystają ze specjalnych preparatów, które pomagają wykrywać próchnicę. Bardzo często też zabiegi wykonują w powiększeniu mikroskopowym. Serdecznie zachęcamy do odwiedzania naszej kliniki w celu ustalenia szczegółów profesjonalnej terapii.
Bezinwazyjne metody leczenia próchnicy
Jeżeli próchnica została zdiagnozowana przez dentystę na bardzo wczesnym etapie i dotyczy tylko szkliwa dentysta zaproponuje nieinwazyjne leczenie. Takimi bezinwazyjnymi metodami leczenia wczesnej próchnicy jest stosowanie specjalnych lakierów czy żeli zawierających fluor. Zapobiegają one dalszej demineralizacji szkliwa, przez co próchnica nie będzie mogła się dostać w głąb zęba i go niszczyć. Czasem nawet odwracają one procesy demineralizacji szkliwa. Na tym etapie bardzo ważna jest współpraca Pacjenta i stosowanie się do zaleceń dentysty.
Proces leczenia próchnicy
Niestety próchnica nie atakuje tylko szkliwa, ale jest o wiele bardziej inwazyjna i może zaatakować też zębinę. W takim przypadku dentysta usuwa ją, i brakującą część zęba uzupełnia wypełnieniem kompozytowym. Tego rodzaju wypełnienia przygotowuje się na miejscu w gabinecie po dobraniu zgodnie z wzornikiem kolorów odpowiedniego odcienia, idealnie pasującego do reszty zębów.
Wypełnienia kompozytowe trzeba co kilka lat wymieniać, ponieważ ulegają procesowi ścierania. Robi się to co kilka lub kilkanaście lat, w zależności od takiej potrzeby. Alternatywą do takiego wypełnienia są wypełnienia protetyczne typu ceramicznych Onlay i Inlay, które cechują się o wiele większą wytrzymałością.
Rodzaje wypełnień (tzw. plomb)
Wypełnienia amalgamatowe
Amalgamat był wykorzystywany przez ponad 100 lat do wypełniania ubytków. Amalgamat jest kombinacją metali elementarnych i może zawierać składniki rtęci, srebra, cyny, miedzi i innych metali. Ponieważ wypełnienia amalgamatowe są w kolorze srebrnym, nie są one dobrym pomysłem do stosowania w bardziej widocznych zębach w pobliżu przedniej części jamy ustnej. Jako że amalgamat zawiera rtęć, pojawiły się pytania dotyczące bezpieczeństwa jego stosowania.
W Unii Europejskiej w 2018 roku wprowadzono zakaz stosowania wypełnień amalgamatowych u dzieci i u kobiet w ciąży. W wielu krajach, np. Szwecji, Norwegii, Danii stosowanie wypełnień amalgamatowych jest zakazane.
W IMPLANTIS nie stosowaliśmy i nie stosujemy tego typu wypełnień. Ubytki zębów są leczymy za pomocą białych wypełnień z żywicy kompozytowej.
Specjalizujemy się natomiast w bezpiecznym usuwaniu wypełnień amalgamatowych i ich wymianie na białe wypełnienia kompozytowe.
Wypełnienia kompozytowe
Kompozyt jest materiałem w kolorze naturalnych zębów wykonanym ze szkła lub kwarcu i żywicy. Wypełnienia kompozytowe są trwałe. Kolor wypełnień kompozytowych można dopasować do koloru naturalnych zębów. Wypełnienia są wtedy zupełnie niewidoczne gołym okiem.
Wypełnienia glassionomerowe
Podobnie jak wypełnienia kompozytowe, wypełnienia te również są w kolorze naturalnych zębów. Wykonane są z akrylu i szkła i najczęściej służą do wypełniania ubytków na powierzchniach korzeni zębów.
Wypełnienia glassionomerowe nie są tak trwałe, jak wypełnienia kompozytowe, najlepiej je stosować w obszarach zębów, które nie są narażone na duże tarcie podczas żucia. Wypełnienia te są stosowane także jako uzupełnienie tymczasowe.
Uzupełnienia protetyczne (wykonywane w laboratorium protetycznym)
W niektórych przypadkach, wypełnienia kompozytowe wykonywane w gabinecie stomatologicznym mogą okazać się niewystarczające. Potrzebne jest wtedy wykonanie korony lub onlay/inlay kompozytowego (nakładka kompozytowa, która uzupełnia usuniętą część zęba lub ceramicznego). W celu wykonania takiego uzupełnienia protetycznego, zazwyczaj potrzebne są 2 wizyty. Uzupełnienia te mogą być wykonane z porcelany lub materiałów kompozytowych.
Jeśli posiadasz ubytki w zębach, porozmawiaj ze dentystą w IMPLANTIS o swoich preferencjach, a także o zaletach i wadach różnych opcji wypełnień. Po dokonaniu oceny ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej i Twoich preferencji dentysta pomoże Ci zdecydować, który rodzaj wypełnienia jest dla Ciebie najlepszy.