leczenie próchnicy zębów Kraków

Leczenie próchnicy zębów

Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy Kraków

Jakie są następstwa nieleczonej próchnicy zębów?

Nieleczona próchnica może powodować szereg dolegliwości:

 • Nieestetyczne plamki na zębach.
 • Nieprzyjemny zapach z ust.
 • Nieprzyjemny zapach z ust.
 • Ból zęba – często promieniujący do ucha
 • Nadwrażliwość zęba na ciepło i zimno.
 • Obumarcie zęba.

Rozległa próchnica może też powodować szereg dolegliwości ogólnoustrojowych:

 • Sepsa
 • Cukrzyca
 • Ból stawów
 • Problemy z zatokami
 • Zapalenie migdałków
 • Schorzenia nerek
 • Stany depresyjne

Profilaktyka i diagnostyka próchnicy

W klinice IMPLANTIS zalecamy naszym Pacjentom, aby co pół roku stawiali się na zabieg higienizacji, czuli usuwania kamienia i osadu z zębów wykonywany przez doświadczone higienistki oraz kontroli stanu jamy ustnej u stomatologa. Podczas tzw. przeglądu zębów dentysta diagnozuje wszelkie zmiany próchnicze na zębach, oraz zwraca uwagę na zdemineralizowane szkliwo.

Szybka diagnostyka i leczenie próchnicy maksymalnie oszczędza zęba. Nie trzeba wtedy leczyć zęba kanałowo czy w ostateczności go usuwać.

UWAGA: W klinice Implantis stosujemy wykrywacze próchnicy oraz często również mikroskop w celu perfekcyjnego oczyszczenia ubytku.

wymiana amalgamatu

Skuteczne leczenie próchnicy bez bólu

Nasi dentyści leczą próchnicę korzystają z nowoczesnych materiałów do wypełnień, przebadanych pod kontem bezpieczeństwa dla zdrowia pacjentów. Wypełnienia wykonane z żywicy kompozytowej są estetyczne oraz bardzo trwałe.

Leczenie próchnicy w IMPLANTIS jest bezbolesne. Wypełnienia (tzw. plomby) są zakładane przy zastosowaniu znieczulenia. Korzystamy z tradycyjnych znieczuleń oraz ze znieczuleń komputerowych the WAND, gdzie nawet samo znieczulenie jest prawie nieodczuwalne.

Gdy próchnica jest rozległa dentyści korzystają ze specjalnych preparatów, które pomagają wykrywać próchnicę. Bardzo często też zabiegi wykonują w powiększeniu mikroskopowym. Serdecznie zachęcamy do odwiedzania naszej kliniki w celu ustalenia szczegółów profesjonalnej terapii.

Bezinwazyjne metody leczenia próchnicy

Jeżeli próchnica została zdiagnozowana przez dentystę na bardzo wczesnym etapie i dotyczy tylko szkliwa dentysta zaproponuje nieinwazyjne leczenie. Takimi bezinwazyjnymi metodami leczenia wczesnej próchnicy jest stosowanie specjalnych lakierów czy żeli zawierających fluor. Zapobiegają one dalszej demineralizacji szkliwa, przez co próchnica nie będzie mogła się dostać w głąb zęba i go niszczyć. Czasem nawet odwracają one procesy demineralizacji szkliwa. Na tym etapie bardzo ważna jest współpraca Pacjenta i stosowanie się do zaleceń dentysty.

Proces leczenia próchnicy

Niestety próchnica nie atakuje tylko szkliwa, ale jest o wiele bardziej inwazyjna i może zaatakować też zębinę. W takim przypadku dentysta usuwa ją, i brakującą część zęba uzupełnia wypełnieniem kompozytowym. Tego rodzaju wypełnienia przygotowuje się na miejscu w gabinecie po dobraniu zgodnie z wzornikiem kolorów odpowiedniego odcienia, idealnie pasującego do reszty zębów.

Wypełnienia kompozytowe trzeba co kilka lat wymieniać, ponieważ ulegają procesowi ścierania. Robi się to co kilka lub kilkanaście lat, w zależności od takiej potrzeby. Alternatywą do takiego wypełnienia są wypełnienia protetyczne typu  ceramicznych Onlay i Inlay, które cechują się o wiele większą wytrzymałością.

Rodzaje wypełnień (tzw. plomb)

Wypełnienia amalgamatowe

Amalgamat był wykorzystywany przez ponad 100 lat do wypełniania ubytków. Amalgamat jest kombinacją metali elementarnych i może zawierać składniki rtęci, srebra, cyny, miedzi i innych metali. Ponieważ wypełnienia amalgamatowe są w kolorze srebrnym, nie są one dobrym pomysłem do stosowania w bardziej widocznych zębach w pobliżu przedniej części jamy ustnej. Jako że amalgamat zawiera rtęć, pojawiły się pytania dotyczące bezpieczeństwa jego stosowania.

W Unii Europejskiej w 2018 roku wprowadzono zakaz stosowania wypełnień amalgamatowych u dzieci i u kobiet w ciąży. W wielu krajach, np. Szwecji, Norwegii, Danii stosowanie wypełnień amalgamatowych jest zakazane.

W IMPLANTIS nie stosowaliśmy i nie stosujemy tego typu wypełnień. Ubytki zębów są leczymy za pomocą białych wypełnień z żywicy kompozytowej.

Specjalizujemy się natomiast w bezpiecznym usuwaniu wypełnień amalgamatowych i ich wymianie na białe wypełnienia kompozytowe.

Wypełnienia kompozytowe

Kompozyt jest materiałem w kolorze naturalnych zębów wykonanym ze szkła lub kwarcu i żywicy. Wypełnienia kompozytowe są trwałe. Kolor wypełnień kompozytowych można dopasować do koloru naturalnych zębów. Wypełnienia są wtedy zupełnie niewidoczne gołym okiem.

Wypełnienia glassionomerowe

Podobnie jak wypełnienia kompozytowe, wypełnienia te  również są w kolorze naturalnych zębów. Wykonane są z akrylu i szkła i najczęściej służą do wypełniania ubytków na powierzchniach korzeni zębów.

Wypełnienia glassionomerowe nie są tak trwałe, jak wypełnienia kompozytowe, najlepiej je stosować w obszarach zębów, które nie są narażone na duże tarcie podczas żucia. Wypełnienia te są stosowane także jako uzupełnienie tymczasowe.

Uzupełnienia protetyczne (wykonywane w laboratorium protetycznym)

W niektórych przypadkach, wypełnienia kompozytowe wykonywane w gabinecie stomatologicznym mogą okazać się niewystarczające. Potrzebne jest wtedy wykonanie korony lub onlay/inlay kompozytowego (nakładka kompozytowa, która uzupełnia usuniętą część zęba lub ceramicznego). W celu wykonania takiego uzupełnienia protetycznego, zazwyczaj potrzebne są 2 wizyty. Uzupełnienia te mogą być wykonane z porcelany lub materiałów kompozytowych.

Jeśli posiadasz ubytki w zębach, porozmawiaj ze dentystą w IMPLANTIS o swoich preferencjach, a także o zaletach i wadach różnych opcji wypełnień. Po dokonaniu oceny ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej i Twoich preferencji dentysta pomoże Ci zdecydować, który rodzaj wypełnienia jest dla Ciebie najlepszy.

Leczenie próchnicy – najczęściej zadawane pytania dotyczące próchnicy

W przypadku wystąpienia nagłego bólu zęba najlepiej jak najszybciej udać się na wizytę do dentysty. Zdiagnozuje on problem, uśmierzy ból i wyleczy próchnicę w zębie.

Jeśli nie mamy możliwości uzyskać pomocy w szybkim czasie można zastosować kilka domowych sposobów, które mogą przynieść chwilową ulgę.

 • Okładanie policzka lodem owiniętym w serwetkę – w przypadku bólu i obrzęku.
 • Olejek goździkowy – nasączonym olejkiem wacikiem należy pocierać dziąsło wokół bolącego zęba.
 • Można zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Regularne wizyty u lekarza dentysty pomagają wykryć próchnicę we wczesnym jej stadium. Wtedy wystarczy przeprowadzić leczenie zachowawcze czyli w potocznym języku wykonać plombę. Nieleczona próchnica może skutkować koniecznością leczenia kanałowego, a nawet koniecznością ekstrakcji zęba.

Nie ma możliwości jednoznacznego określenia jak szybko będzie postępować próchnica. U każdej osoby jest to kwestia bardzo indywidulana i zależy od wielu czynników, np. anatomii zęba, indywidualnej podatności tkanek, higieny jamy ustnej, diety etc.

Próchnica powstaje na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Dieta każdego człowieka jest bardzo zróżnicowana i bogata w kwasy, na które szkliwo naszych zębów jest bardzo podatne. Resztki jedzenia i bakterie, które pozostały na zębach (w momencie nieprawidłowego i o nieodpowiedniej częstotliwości czyszczenia zębów szczoteczką, bądź przestrzeni międzyzębowych) produkują kwasy, które wgłębiają się w szkliwo i powodują ubytki próchnicowe.

Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!

poznaj nas lepiej

Zobacz nasze kanały social media w serwisach