na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne zębów, bo tak prawidłowo nazywa się leczenie kanałowe to metoda leczenia, która może pomóc nam wyleczyć poważnie zniszczone przez próchnicę zęby, jednocześnie uchraniając nas przed ich usunięciem. Mimo wiele osób obawia się, że zabieg będzie bolesny i chce go uniknąć. Czy słusznie? Okazuje się, że nie do końca a nasz strach wynika przede wszystkim z braku wiedzy na temat tego, jak wygląda. Pora więc rozwiać obecne wciąż mity i odpowiedzieć jak wygląda leczenie kanałowe i co oferuje nam nowoczesna stomatologia.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia czym właściwie jest leczenie kanałowe. Mówiąc najprościej, jest to metoda leczenia zębów mocno zniszczonych przez próchnicę, w przypadku których pojawiło się zapalenie miazgi lub jej martwica. Zabieg polega na dogłębnym oczyszczeniu i dezynfekcji kanałów zębowych, a więc przestrzeni, w której znajdują się włókna zębowe. Po usunięciu miazgi z kanałów ząb przestaje odczuwać bodźce, wciąż jednak może pozwolić nam normalnie funkcjonować np. spożywać posiłki. Co więcej, odpowiednia higiena jamy ustnej daje nam gwarancję, że ząb posłuży nam jeszcze przez długi czas, dzięki czemu nie musimy przejmować się negatywnymi konsekwencjami ekstrakcji zęba takimi jak rozszerzenie się przestrzeni międzyzębowej, zanik dziąsła czy tkanki kostnej.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Każdy, kto choć raz przeżył nagły ból zęba wie doskonale jak dokuczliwy potrafi być dla pacjenta. Spowodowany jest on stanem zapalnym o ostrym charakterze. Te zaś wywołany jest najczęściej bardzo zaawansowaną próchnicą, która doprowadza do tego, że zakażona bakteriami zostaje miazga zęba, która (jak warto pamiętać) składa się z komórek nerwowych. To właśnie dlatego pacjent odczuwa tak silne dolegliwości bólowe.

Co więcej, zakażenie miazgi zęba może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji i komplikacji, wśród których wymienić możemy między innymi martwicę miazgi, zgorzel, powstawanie ropni czy zapalenia okołokostnej. Jest to poważne zagrożenie, któremu należy zapobiegać. Możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wspomniana wyżej ekstrakcja zęba. Drugim właśnie leczenie endodontyczne zębów.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że leczenie kanałowe nie zawsze jest wynikiem zaawansowanej próchnicy, która mogła się rozwinąć, przez nasze zaniedbania. Do zakażenia miazgi zębowych możemy również dojść w przypadku zębów, które były wielokrotnie leczone – rozwiercano je i zakładano nowe wypełnienia. Każde taki zabieg osłabia ząb, przez co może on stać się bardziej podatny na zakażenia.
Czasem zdarza się również tak, że do stanu zapalnego dochodzi w wyniku urazu mechanicznego np. pęknięcia zęba lub jego złamania. W takiej sytuacji miazga również staje się odsłonięta, co umożliwia bakteriom wtargnięcie do jej wnętrza. Wszystkie te przyczyny należy traktować, jako wskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie kanałowe?

Jak wspominaliśmy, wiele osób obawia się tego, że leczenie kanałowe jest bolesne i chce go uniknąć. Tymczasem lekarze przekonują, że często jest ona lepszym rozwiązaniem niż usunięcie zęba. Przede wszystkim, choć również jest dość inwazyjną metodą leczenia proces rekonwalesencji ma bez wątpienia krótszy przebieg. Nie musimy również obawiać się poważnych powikłań – występują one znacznie rzadziej niż w przypadku ekstrakcji i stanowią jedynie incydentalne przypadki.

To jednak nie wszystko. Leczenie kanałowe to po prostu forma ratunku dla zęba, dzięki któremu możemy zachować go na dłużej. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również ortodontycznych. Unikamy powikłań, zanikających dziąseł oraz tkanki kostnej, a także zachowujemy prawidłowy zgryz i jego funkcjonalność.

Na czym polega leczenie kanałowe — krok po kroku

Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli do tego, jak właściwie wygląda leczenie kanałowe zęba. Po zauważeniu wskazań do jego przeprowadzenia oraz wykonaniu diagnostyki obrazowej lekarz oczyszcza ząb ze zmienionej przez próchnicę tkanki oraz odsłania kanały zębowe. Do niedawna wiązało się to z koniecznością rozwiercenia zęba aż do kanałów. Obecnie dzięki specjalistycznym narzędziom stomatolog może zachować znacznie więcej zdrowej tkanki zęba.

Po odsłonięciu miazgi zębowej kanały są z niej dokładnie czyszczone. To ważne, aby infekcja nie rozwinęła się ponownie a ząb był pozbawiony czucia. Muszą być udrożnione na całej ich długości. Kolejny krok to odkażenie kanałów zębowych oraz ich osuszenie. Gdy kanały pozbawione są zainfekowanej tkanki zapełnia się je odpowiednim, biozgodnym wypełnieniem oraz zakłada światłoutwardzalną plombę zabezpieczającą ząb i odwzorować jego kształt i funkcję.

Zdjęcie RTG. przed leczeniem kanałowym?

Co bardzo ważne, zanim nastąpi czyszczenie kanałów zęba niezbędne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Najczęściej w gabinetach wykorzystuje się w tym celu badanie rentgenowskie. Dlaczego jest konieczne? Odpowiedź jest prosta. Aby leczenie kanałowe rzeczywiście pomogło i pozwoliło nam na uratowanie zęba lekarz musi dokładnie znać położenie kanałów, kąty pod jakimi są rozmieszczone co daje większą pewność, że zostaną prawidłowo oczyszczone.

Co więcej, zdjęcie RTG. pozwala lekarzowi również ocenić rozległość zmian chorobowych oraz zasięg infekcji. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego dobrania dawki znieczulenia miejscowego. Od wykonanego zdjęcia zależy więc również samopoczucie pacjenta w trakcie leczenia.

Na szczęście, w dzisiejszych czasach gabinety przeprowadzają diagnostykę komputerową a wynik badania jest od razu dostępny na monitorze. Pacjent nie musi więc czekać na otrzymanie pomocy co w przypadku zapalenia miazgi zębowej ma ogromne znaczenie dla jego komfortu.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Mit mówiący o tym, że leczenie kanałowe jest bolesna sprawia, że część osób nie chce skorzystać z tej formy ratunku dla zęba. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Czasy, kiedy metoda ta rzeczywiście wiązała się z dyskomfortem dla pacjenta dawno już minęły. Obecnie mamy znacznie większą wiedzę na temat metod znieczulania miejscowego i stosujemy skuteczne środki, które sprawiają, że podczas leczenia pacjent nie odczuwa bólu. Czyszczenie kanałów zęba moze jedynie wywoływac nieprzyjemne uczucie pocierania czy rozpierania jednak zupełnie nie boli.
Co więcej, równiez po wykonanym leczeniu większość osób nie skarży się na ból lub jest on słaby i szybko przemija.

Leczenie kanałowe, czyli czyszczenie kanałów zęba w czasie jednej wizyty? To możliwe!

Dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjenta lepiej jest, aby leczenie kanałowe zakończone było podczas jednego zabiegu. Niestety do niedawna często pojawiała się konieczność pozostawienia tzw. „zatrucia” czyli środka, który miał leczyć infekcję w kanałach, a następnie ponowne przeprowadzenie procedury. Dzięki diagnostyce obrazowej na coraz wyższym poziomie, a także skutecznej dezynfekcji coraz częściej nie jest to już konieczne a pacjent może cieszyć się zakończonym leczeniem już po jednej wizycie.