naturalny kolor zębów

Odkąd pamiętasz, kolor Twoich zębów pozostawiał dużo do życzenia? Regularnie dbasz o higienę jamy ustnej? Chodzisz też systematycznie do dentysty i poddajesz się rozmaitym zabiegom higienizacyjnym? Wciąż jednak Twój uśmiech nie jest śnieżnobiały? Bardzo duże znaczenie ma tutaj naturalny kolor zębów. Od czego on zależy? Co zrobić, aby zęby były zaś nie tylko zdrowe, ale też białe? 

Co determinuje naturalny kolor zębów?

Pamiętasz czasy np. szkoły podstawowej? Większość Twoich kolegów/koleżanek miała białe ząbki? A Ty niestety nie? I tak zostało do dzisiaj? Jeśli pod kątem higieny jamy ustnej, systematycznych wizyt u dentysty itd. wszystko jest ok, to warto zwrócić uwagę na inne zagadnienia…

Okazuje się, że naturalny kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie – wynika bowiem z barwy zębiny (to tkanka znajdująca się pod szkliwem). Co jest tutaj bardzo istotne? Kolor zębiny jest nieco inny w przypadku każdego człowieka.

Czy czynniki zewnętrzne mają wpływ na kolor zębów?

Tak. Naturalna barwa uzębienia to jedno. Z biegiem lat kolor stałych zębów może się też negatywnie zmieniać pod wpływem działania rozmaitych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jakich? Zastanawiasz się bowiem, z czego wynika np. barwa żółta Twojego uzębienia?

Np. wpływ na to zagadnienie ma to, co na co dzień jemy i pijemy. Z problemem nieestetycznych przebarwień itp. często borykają się osoby, które chętnie sięgają po takie napoje, jak kawa, herbata i czerwone wino. Co jeszcze ma tutaj znaczenie w tym temacie? Kolorowe napoje gazowane, energetyki, czy inny alkohol.

Co dodatkowo może powodować przebarwienia, przez które estetyka uśmiechu jest zaburzona? Okazuje się, że są to nawet owoce. Szczególnie chodzi o jagody, borówki amerykańskie, porzeczki czarne itd.

Przebarwienia są również powodowane np. przez ketchupy, różne sosy (m.in. sojowy), curry, kurkumę, sproszkowaną czerwoną paprykę itd.

Oczywiście, z niektórych z wyżej wymienionych produktów należy zrezygnować raz na zawsze (np. z energetyków). To, że np. owoce barwią zęby, nie oznacza, że należy je odrzucić (w dalszej części tekstu opiszę, jak należy sobie tutaj radzić).

Na co dzień palisz papierosy? Są one nie tylko bardzo niezdrowe. Dodatkowo wpływają też negatywnie na barwę zębów. Niektórzy palacze, kiedy się o tym dowiadują, są bardziej skłonni rozstać się ze swoim nałogiem.

Niestety, wiele osób zapomina o bardzo ważnej kwestii. Jest nią regularna, dokładna higiena jamy ustnej. Jeśli nie zadbasz należycie o to zagadnienie, to musisz liczyć się z tym, że kolor Twoich zębów będzie daleki od idealnego. A dodatkowo będziesz mieć rozmaite kłopoty (chodzi np. o próchnicę), co przyczynia się do straty czasu, pieniędzy i nerwów. 

Niestety, na stan uzębienia wpływ mają również niektóre choroby i przyjmowane medykamenty.

Warto też wspomnieć o zmianach występujących w strukturach zębów. Chodzi m.in. o ścieranie szkliwa, czy o odkładanie się ciemniejszej zębiny wtórnej wewnątrz zębów.

Jak osiągnąć idealnie biały uśmiech?

Wiesz już, od czego zależy kolor zębów. Co trzeba zaś zrobić, aby uzyskać satysfakcjonujący odcień bieli?

Na początek należy wyeliminować rozmaite przyczyny, na które masz wpływ! Koniecznie zadbaj o systematyczną, dokładną higienę jamy ustnej. Myj dokładnie zęby (najlepiej po każdym posiłku, a minimum 2 razy dziennie) i nie zapominaj o języku.

Warto stosować nie tylko dobrą szczoteczkę i pastę, ale też nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, płyny do płukania buzi, czy irygatory. Dzięki temu ryzyko takiego problemu, jak np. próchnica zębów, będzie mniejsze. Dodatkowo zadbasz o lepszy kolor uzębienia. 

Jeśli często pijesz kawę, to możesz to robić przez słomkę. Po zjedzeniu owoców nie myj zaś od razu zębów, tylko dokładnie wypłucz usta wodą i chwilę odczekaj  np. 20 min, zanim wyszczotkujesz zęby (produkty zawierające kwasy owocowe zmiękczają bowiem szkliwo). Najlepiej jest najpierw przepłukać buzię wodą, a dopiero potem umyć zęby. 

Jak już wiesz, na zęby człowieka wpływają niektóre choroby i przyjmowane medykamenty. Warto być zatem pod opieką dobrego lekarza od danej przypadłości. 

Nie zapominaj o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym (minimum raz na 6 miesięcy, chyba że zalecenia doktora będą inne). Chodzi nie tylko o to, aby na bieżąco sprawdzać stan zębów. Dodatkowo stomatolog podpowie Ci, jak powinna być fachowo przeprowadzana higiena jamy ustnej, doradzi stosowne akcesoria itd. 

Podjęcie tych kroków za bardzo nie pomogło? Na szczęście współczesna stomatologia daje Pacjentom dużo możliwości. Jeśli chcesz mieć białe zęby, to możesz zdecydować się np. na profesjonalne wybielanie laserowe w gabinecie dentystycznym. Będzie ono nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne. 

W końcu dobry lekarz najpierw wszystko sprawdza i analizuje. A potem proponuje Pacjentowi optymalne rozwiązania. 

Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS

Przede wszystkim konieczna jest dokładna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty. Poza tym zrezygnuj z używek (np. z papierosów), a kawę pij przez słomkę itd. Jeśli to nie pomoże, to warto zdecydować się na profesjonalne i bezpieczne wybielanie w gabinecie dentystycznym.

Zazwyczaj nie. Sporo zależy tutaj m.in. od ich jakości, sposobu stosowania oraz skali problemu. Dodatkowo takie produkty mogą spowodować wiele efektów ubocznych (np. uszkodzenie szkliwa). Jeśli zatem chcesz skutecznie wybielić zęby, to zgłoś się do swojego stomatologa.

Co jeszcze warto przeczytać?

1. „Profesjonalne wybielanie zębów” – L. Wagner

2. „Vademecum Perfekcyjnej Higienistki” – J. Bartoszuk, K. Kopciewicz-Kozicka 

Przeczytaj również:

Nasz ekspert:

Avatar of Tomasz Bobek
Lekarz dentysta w  | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.