Nitkowanie zębów – czemu warto je robić? Opinia stomatologa
Co warto wiedzieć na temat nitkowania zębów? Dlaczego warto systematycznie wykonywać tę czynność? Jak należy prawidłowo nitkować zęby? Poniżej przedstawiam ciekawe informacje.
Czym jest nitkowanie zębów?
Co wchodzi w skład odpowiedniej higieny jamy ustnej? Zawsze powtarzam moim pacjentom, że to nie tylko regularne szczotkowanie zębów (dobrze byłoby wykonywać tę czynność po każdym zjedzonym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości, to minimum dwa razy na dzień – w tym raz przed snem).
Tak samo nie można zapominać m.in. właśnie o nitkowaniu. Pamiętaj, że to niezbędna czynność, aby dokładnie poradzić sobie z osadem i resztkami jedzenia, które gromadzą się w przestrzeniach międzyzębowych. Niestety, samo szczotkowanie (nawet najdokładniejsze) tego nie gwarantuje…
Czym jest zaś omawiane dzisiaj nitkowanie? To wprowadzanie między zęby specjalnych nici dentystycznych. Prawidłowo wykonywana czynność (zaraz dowiesz się, jak trzeba tutaj działać krok po kroku) sprawia, że resztki jedzenia są efektywnie usuwane, a płytka nazębna nie przekształca się w groźny kamień nazębny…
Czy warto nitkować zęby? Poznaj korzyści
Nitkowanie jest tak naprawdę obowiązkowe. Dzięki systematycznie i odpowiednio wykonywanej tej czynności zadbasz nie tylko o zęby, ale też ogólnie o dobry stan zdrowia i właściwe samopoczucie.
Chciałbym podkreślić, że brak wykonywania nitkowania prowadzi m.in. do próchnicy. A to wiąże się np. z problemami estetycznymi (np. na zębach zaczynają pojawiać się białe plamki).
Z doświadczenia wiem, że przez to pacjenci rzadziej się uśmiechają i rozmawiają z innymi, ponieważ się tego wstydzą. A to negatywnie działa na pewność siebie, samoocenę, jak i na jakość codziennych kontaktów (np. z kolegami/koleżankami z pracy).
Próchnica powoduje też m.in. powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust, który też negatywnie wpływa na poruszone powyżej zagadnienia.
Trzeba także liczyć się z dyskomfortem pojawiającym się np. w czasie jedzenia zimnych produktów.
Zaawansowane zmiany przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, czemu towarzyszy m.in. nieprzyjemny ból.
Niestety, to nie wszystko. Chciałbym zaznaczyć, że nieleczona próchnica może wpływ na działanie wielu narządów np nerek.
Traktowanie „po macoszemu” nitkowania zębów przyczynia się też do powstawania stanów zapalnych dziąseł.
Chciałbym tutaj zwrócić uwagę też na inne aspekty. Jeśli masz np. próchnicę i kłopoty z dziąsłami, to musisz się podjąć leczenia. A to generuje straty pod kątem czasu i pieniędzy.
Uważam, że warto zatem poświęcić kilka minut każdego dnia na nitkowanie zębów, aby potem zaoszczędzić o wiele więcej czasu.
Nitkowanie jest też kluczowe już w trakcie toczącego się leczenia. Dzięki temu będzie ono efektywne, a Ty szybciej je zakończysz.
Jest tutaj jeszcze inna ważna zaleta, o której chciałbym wspomnieć. W czasie nitkowania zębów mamy więcej czasu, aby przyjrzeć się nie tylko im, ale też dziąsłom. Jeśli zaś zauważysz coś niepokojącego (np. białe plamki), to możesz w porę zareagować i wybrać się do swojego stomatologa. Im zaś wcześniej rozpoczęte leczenie, tym dla Ciebie lepiej!
Jak prawidłowo używać nici?
Nitkowanie zębów wcale nie jest takie trudne, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Zapoznaj się z krótką instrukcją, z której korzystają moi pacjenci.
Pierwszym krokiem jest umycie rąk. Nie zapominaj o tym, ponieważ będziesz wkładał palce do buzi. Potem urwij/odetnij trochę nici dentystycznej (wystarczy kawałek mający około 40 cm). Następnie zapleć ją na palce wskazujące lewej i prawej dłoni. Pomiędzy nimi powinien znajdować się napięty kawałek nici (o długości mniej więcej 4 cm).
Teraz czas przejść do właściwego nitkowania. Wsuń ostrożnie i spokojnie kawałek nici w przestrzeń pomiędzy dwoma sąsiadującymi zębami. Zacznij np. od żuchwy i lewej strony uzębienia.
Następnie dokładnie oczyść przestrzeń po każdej ze stron. Nie jest zatem tak, że wkładasz nić pomiędzy pierwszego i drugiego zęba, wyciągasz ją i gotowe. Trzeba bowiem ją wsunąć, a potem wyczyścić przestrzenie po jednej i drugiej stronie (używając do tego oczywiście nowego kawałka nici).
Nić dentystyczna powinna być zaś prowadzona pionowo – w trakcie wykonywania czyszczenia. Rozpocznij od strony dziąseł i kieruj się w górę (przy żuchwie) lub w dół (przy szczęce).
Jeśli zakończysz czyszczenie konkretnej przestrzeni (znajdującej się po stronie jednego z zębów), to musisz spokojnie wyciągnąć nić. Ten kawałek nie może być już więcej używany! Potem za pomocą palców przygotuj sobie nowy odcinek czystej nici (brudny fragment zwijaj zaś np. na palec wskazujący lewej dłoni) i zacznij czyścić przestrzeń po stronie drugiego z zębów itd. Tak należy postępować ze wszystkimi zębami w żuchwie i szczęce.
Następnie dokładnie wypłukaj usta letnią wodą.
Jeżeli nitkowanie wszystkich zębów już za Tobą, to należy wyrzucić zużytą nić. Nie są to bowiem produkty wielokrotnego użytku. Przestrzegam też przed wyrzucaniem ich bezpośrednio do ubikacji (aby nie doprowadzić do „zapchania” toalety).
Czego należy zaś unikać? Zawsze podpowiadam pacjentom, aby nie wykonywali oni ruchów piłujących. Często zaś osoby początkujące tak właśnie działają. Jeśli wcześniej nie nitkowałeś zębów, to bądź spokojny i cierpliwy. Ta czynność powinna być wykonywana bez pośpiechu, aby nie doprowadzić np. do niepotrzebnych krwawień z dziąseł.
Kiedy i jak często powinno się nitkować zęby?
Jestem zdania, że nitkowanie powinno odbywać się przed szczotkowaniem. Na skutek tego aktywne składniki pasty do zębów są w stanie efektywniej dotrzeć do przestrzeni pomiędzy zębami, co redukuje m.in. ryzyko próchnicy.
Badania przeprowadzone przez ekspertów dowiodły, że taka właśnie kolejność zwiększa skuteczność pod kątem usuwania zalegającej płytki nazębnej.
Jak często należy wykonywać to zadanie? Takie minimum to raz dziennie. Im częściej będziesz realizował nitkowanie, tym dla Ciebie lepiej (oczywiście zakładając stosowanie właściwej techniki itd.).
Wielu moich pacjentów pyta się, jak długo trwa nitkowanie. To zależy. Jeśli ktoś jest początkującym, to nitkowanie może mu sprawić drobne trudności na starcie, przez co cały proces nieco się wydłuży. Początkowo trwa to około kilkadziesiąt minut. Potem, jeśli nabierzesz już odpowiedniej wprawy, uporasz się z tym zadaniem w około 1-2 minut.
Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym: czy należy wykonywać? Jakie nici stosować?
W czasie noszenia aparatu usuwanie resztek jedzenia jest utrudnione. Tym bardziej trzeba zatem zadbać o dokładną, regularną higienę. Nie można ograniczać się tylko do szczotkowania – nitkowanie też jest piekielnie ważne.
Faktem jest jednak to, że osoby noszące aparat nie są w stanie stosować zwykłych nici. W tym przypadku trzeba zdecydować się na produkty specjalistyczne.
Np. polecane są produkty marki SUNSTAR GUM, które posiadają cienką i zarazem sztywną przewleczkę (w rezultacie można ją bez problemów wprowadzić pod aparat i rozpocząć dokładne czyszczenie).
Inne często zadawane pytania przez pacjentów kliniki IMPLANTIS
Co jeszcze warto przeczytać?
1. „Wykłady dla higienistek stomatologicznych. Anatomia, fizjologia, patologia narządu żucia” – Agnieszka Grucka
2. „Stomatologia zachowawcza Tom I i II” – Stanisław Potoczka
Przeczytaj również: