Ortodonta Kraków

Ortodoncja – dobry sposób na
poprawę samopoczucia i uśmiechu

krzywe zęby, łuku zębowym, gabinet stomatologiczny, efekt leczenia, pomocą specjalnych klejów, mniej widoczne, odpowiednie metody

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

W klinice IMPLANTIS wykonujemy zabiegi leczenia stomatologicznego, w tym leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych. W ramach kompleksowego leczenia oferujemy innowacyjne i nowoczesne sposoby leczenia aparatami ortodontycznymi oparte na evidence based dentistry czyli stomatologii opartej na faktach i badaniach naukowych.

Ortodonta Kraków

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii specjalizującą się w leczeniu wad zgryzu. Z leczenia najczęściej się korzysta w przypadku potrzeby polepszenia wygląd oraz estetyki uśmiechu.

Leczenie ma też na celu przywrócenie właściwych funkcji, takich jak poprawa odgryzania i rozdrabniania kęsów pokarmowych, a także poprawę wymowy Pacjenta. Leczenie jest często stosowane, ponieważ korekta położenia zębów może ograniczyć ryzyko urazu i zredukować przeciążanie zębów. Leczenie często również poprawia funkcję żucia i ułatwia oczyszczanie zębów. Leczenie przeprowadzane jest zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

Przyczyny nieprawidłowego ustawienia zębów

  • Uwarunkowania genetyczne
  • Długotrwałe ssanie palca czy smoczka, niewłaściwe układania główki w okresie niemowlęcym, oddychanie przez usta
  • Jednoczesnego występowanie czynników środowiskowych i genetycznych
  • Wyżynanie się ósemek

Leczenie ortodontyczne dzieci

Duża część wad w uzębieniu powstaje w przeciągu pierwszych lat życia dziecka. Takie nieleczone wady ortodontyczne, stają się przyczyną wielu problemów w późniejszym wieku.

przedwczesna utrata zębów mlecznych, aparaty ortodontyczne, leczenia ortodontycznego, higienę jamy ustnej, rozpoczęciem leczenia, leczenia wad zgryzu, komfort pacjenta, aparatu stałego

Podczas pierwszej kontroli ortodontycznej dziecka lekarz ortodonta przeprowadza wywiad z opiekunem pacjenta i pacjentem oraz wykonuje badanie kliniczne stanu uzębienia i zgryzu.

Po takim badaniu ortodonta będzie mógł określić, czy dziecko wymaga wczesnego leczenia. Do tego typu leczenia kwalifikują między innymi: zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy, zgryz przewieszony, tyłozgryz, przodozgryz, stłoczenie zębów.

Wczesne leczenie ma na celu odpowiednie poprowadzenie będących w fazie wzrostu zębów i części kostnych twarzoczaszki.

Takie leczenie przygotowuje miejsce dla zębów stałych i często dzięki niemu można uniknąć ich usuwania w przyszłości.

Specjalistyczne leczenie ma na celu wyeliminowanie różnego typu dysproporcji i umożliwia poprawę rysów twarzy. Pewne wady zgryzu mogą być korygowane możliwie wcześnie, na przykład ze względów morfologicznych.

Niektóre wady zębowo zgryzowe, można korygować dopiero w wieku młodzieńczym. Decyzja co do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego musi zostać poprzedzona konsultacją opiekunów dziecka z lekarzem ortodontą.

Zapraszamy na konsultacje ortodontyczne dzieci od 10 roku życia.

Leczenie ortodontyczne młodzieży

Młodzież zazwyczaj chętnie poddaje się leczeniu wad zgryzu, ze względu na wysoką świadomość zdrowotną, a także przywiązywanie uwagi do własnego wyglądu. Z medycznego punktu widzenia wiek młodzieńczy jest odpowiedni do rozpoczęcia leczenia. Okres ten charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostowym oraz tym, że wyrzynają się wtedy zęby stałe.

Noszenie aparatu ortodontycznego jest modne i powszechnie aprobowane. Jest wyrazem dbania o swoje zdrowie i urodę. Proste zęby to nie tylko piękny estetyczny wygląd, ale również wspaniała ochrona przed rozwojem próchnicy i chorób przyzębia.

Rozpoczęcie leczenia u młodzieży, która nadal rośnie, daje przewidywalne efekty i pozwala uniknąć później trudnego oraz kosztownego leczenia.

zabieg polega, naszej klinice, licznych kursach, wady wymowy, długoletnie doświadczenie, skuteczne leczenie, zakończonym leczeniu, przeprowadzone leczenie, regularne wizyty kontrolne, jamie ustnej

Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych

Nie ma zasadniczo ustalonego przedziału wiekowego, w którym wykonuje się leczenie. Leczenie wykonane przez ortodontę może być skutecznie realizowane bez względu na wiek.

U osób dorosłych wykonujemy rehabilitację ortodontyczną w sytuacji obecnej i nieleczonej we wczesnej młodości wady zgryzu. Ortodoncja nierzadko stanowi też przygotowanie do leczenia implantologicznego i protetycznego.

Pacjentów dorosłych bardzo często inspiruje do wizyty w gabinecie ortodontycznym chęć poprawy swojego wyglądu i uśmiechu.

Prawidłowe ustawienie zębów powoduje, że wargi mają właściwą podporę. Wolniej dochodzi wówczas do pogłębiania się bruzd nosowo-wargowych i powstawania zmarszczek.

Leczenie ortodontyczne przywraca także właściwą czynność mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Po takiej rehabilitacji pacjenci finalnie cieszą się zdrowym i naturalnym uzębieniem przez długie lata.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Konsultacja ortodontyczna

Pierwszą wizytą jest zwykle wizyta diagnostyczna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad lekarski i badanie zewnątrz oraz wewnątrzustne. W trakcie tej wizyty ortodonta ustala, jakie są potrzeby pacjenta.

Ortodonta może dodatkowo wykonać zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne (badanie boczne czaszki). Podczas takiej wizyty wykonywane są również zdjęcia aparatem fotograficznym, skany 3D lub wyciski na modele diagnostyczne. Na podstawie zdobytych informacji i wykonanej dokumentacji lekarz ortodonta przygotowuje plan leczenia z kosztorysem.

Właściwe leczenie oraz retencja

Właściwe leczenie można podzielić na dwie fazy: aktywną i retencyjną.

Podczas fazy aktywnej, uzyskuje się prawidłowe ustawienie zębów. W fazie retencyjnej utrwalane jest nowe ustawienie zębów. Podczas fazy aktywnej przeprowadzane są wizyty kontrolne. Zależnie od rodzaju zastosowanego leczenia i aparatu odbywają się, w odstępach co 4-8 tygodni. Podczas takiej wizyty aparat jest aktywowany. Następuje to przez wymianę elementów ruchomych. Ruch ortodontyczny zębów wywołuje destabilizację tkanek otaczających, przez co po zdjęciu aparatu stałego zęby są pod wpływem naprężeń ze strony tkanek miękkich.

Faza retencyjna leczenia pozwala na reorganizację otaczających tkanek i ich adaptację do nowego ustawienia zębów. W fazie retencyjnej stosuje się zarówno aparaty ruchome jak stałe retainery.

Zdarza się, że po założeniu aparatu może pojawić lekki dyskomfort lub nawet dolegliwości bólowe. Czasami może pojawić się wrażliwość na ucisk lub umiarkowane zwiększenie ruchomości zębów. U pacjentów obserwuje się sporą zmienność, jeśli chodzi o odczuwanie bólu w trakcie leczenia. Przeciętnie dyskomfort może trwać 2-4 dni, a następnie ustępuje, do czasu kolejnej aktywacji aparatu. Na ogół dyskomfort bywa największy przy pierwszej aktywacji aparatu ortodontycznego. Tego typu dolegliwości najczęściej ustępują po zażyciu środka przeciwbólowego.

ortodoncja, pełen profesjonalizm, okres wzrostu dzieci, dobre samopoczucie, pacjentowi, diagnostyka, różnego rodzaju zaczepów, stomatologia całe, cennego czasu

Aparaty ortodontyczne – rodzaje

Podczas leczenia mogą być wykorzystane aparaty stałe lub ruchome.

Istnieje kilka typów aparatów ortodontycznych i tylko ortodonta jest w stanie ocenić, jakie aparat będzie odpowiedni w danym przypadku. Aparaty ortodontyczne są dedykowane dla osób w różnych grupach wiekowych, z różnymi wadami zgryzu.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparaty ruchome to takie, które mogą być wyjmowane z jamy ustnej samodzielnie przez pacjenta. Często są stosowane w leczeniu wad u dzieci i młodzieży, ale stają się też coraz popularniejsze u dorosłych. Wytwarzane są w laboratoriach protetycznych na modelach uzyskanych z pobranych wcześniej wycisków lub są drukowane bazując na zeskanowanym uzębieniu pacjenta.

Tradycyjny aparat ortodontyczny ruchomy jest projektowany indywidualnie do danej wady zgryzu. Składa się on z płyty akrylowej i czasami elementów metalowych, takich jak łuki, śruby, klamry. Czasami po leczeniu aparatami stałymi, mogą być zastosowane aparaty ruchome jako elementem leczenia retencyjnego. Ma to na celu utrwalenie osiągniętych efektów leczenia.

Niewidoczne nakładki ortodontyczne niewidoczny aparat U Smile lub Invisalign – jest to nowoczesna metoda leczenia, poprzez specjalistyczne przeźroczyste nakładki, które wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Podczas wizyty konsultacyjnej ortodonta wykonuje skan zębów, na podstawie którego opracowuje plan leczenia. Nakładki wykonane są z silikonu. Zdejmuje się je w trakcie jedzenia. Zaleca się jak najdłuższe noszenie nakładek w ciągu doby ( 22-24 godziny). Powinno się również w nich spać. Pacjent dostaje zestaw nakładek, które wymieniane są co około 7-14 dni. Pacjent powinien również regularnie stawiać się na wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego.

Aparat ortodontyczny stały – samoligaturujący, lingwalny, klasyczny

W leczeniu ortodontycznym bardzo skuteczne są aparaty stałe, które przymocowane zostają na czas leczenia do zębów na stałe. Nie ma możliwości ich zdejmowania przez pacjenta. Aparat stały stosuje się wówczas, kiedy pacjent posiada już wszystkie zęby stałe.

Aparaty stałe metalowe zbudowane są z różnego rodzaju zamków i pierścieni, które są klejone do zębów. Zamki są jednocześnie elementem mocującym dla łuków o różnej sprężystości. Łuki z kolei są źródłem siły działającej na zęby przez cały czas leczenia.

Aparat samoligaturujący

Jednym z rodzajów aparatów ortodontycznych, które pomogą prawidłowo skorygować zgryz oraz ustawienie zębów są aparaty samoligaturujące.

Co odróżnia je od pozostałych rodzajów aparatów ortodontycznych?

Przede wszystkim jest to brak konieczności zakładania tzw. ligatur, czyli gumeczek odpowiadających za utrzymywanie łuków aparatu na zamkach w każdym z zębów.

W zwykłym aparacie łuk aparatu utrzymywany jest za pomocą specjalnych klapek, które umieszczane są na zamkach.W przypadku aparatów ortodontycznych, posiadających ligatury, sprawiają one, że w momencie przemieszczania się łuku aparatu w zamkach, następuje silne tarcie. Efektem tego mogą być dolegliwości bólowe. Podczas leczenia aparatami samoligaturującymi się nie pojawia się żaden dyskomfort. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe dla Pacjenta.

Kolejną z zalet takiego rodzaju aparatu jest mniejsza częstotliwość wizyt u ortodonty prowadzącego leczenie. Dodatkowo w przypadku tego rodzaju aparatu ułatwione jest utrzymanie prawidłowej higieny.

Rozróżniamy dwa rodzaje aparatów samoligaturujących:
kosmetyczne oraz metalowe Aparaty kosmetyczne, aparaty estetyczne, to takie, które składają się z różnego typu zamków wykonanych z materiałów nierzucających się w oczy. Pacjenci, którym zależy na jak najbardziej estetycznym i komfortowym rozwiązaniu często decydują się na założenie aparatu, który spełni ich oczekiwania nie tylko pod względem przebiegu leczenia, ale także pod względem wizualnym.

Zamki w takich aparatach mogą być praktycznie całkiem niewidoczne. Tego typu zamki doskonale sprawują się u osób, którym szczególnie zależy na estetyce.

Wśród aparatów stałych estetycznych rozróżniamy dwa rodzaje: ceramiczny i szafirowy.

Aparat ceramiczny posiada zamki, które są wykonane z materiału ceramicznego dzięki czemu kolor zamków pozostaje w kolorze zębów.

W przypadku aparatu szafirowego materiał z jakiego został wykonany aparat jest całkowicie przeźroczysty.

Aparat lingwalny

Jest to nowoczesne, określane jako nietypowe rozwiązanie w ortodoncji dla pacjentów, którzy cenią sobie dyskrecję w leczeniu. Aparat lingwalny stanowi alternatywę dla pacjentów chcących podjąć leczenie ortodontyczne. Elementy aparatu umiejscowione są od strony języka, w związku z czym są całkowicie niewidoczne dla innych osób.

Aparat ten wykonywany jest indywidualnie, dostosowując go do potrzeb leczniczych pacjenta. Założenie aparatu odbywa się poprzez umiejscowienie elementów zamków do powierzchni zębów oraz założenie tak zwanego łuku, który łączy te wszystkie elementy. Dzięki działaniu łuku oraz jego sile dochodzi do prostowania się stłoczonych zębów.

Aparat metalowy (klasyczny)

Aparat ortodontyczny metalowy to aparat wykonany ze stali nierdzewnej. Metal ten nie wchodzi w reakcje z ludzkim organizmem, dlatego też nie powoduje żadnych alergii. Metalowe pierścienie nakładane są na zęby trzonowe. Elementy mocowane są do szkliwa specjalnym klejem. Metalowy drut, który pod siłą nacisku wyrównuje zęby to tzw. łuk aparatu mocowany do zamków, przesuwając je względem siebie lub obracając wokół własnej osi. Łuk ten utrzymywany jest w zamkach za pomocą ligatur. Aparat zalecany jest dla młodzieży i dorosłych do zębów stałych.

Kortykotomia wspomagająca ortodoncję

rodzaju wady, kolorze zęba, niezwykle ważne, idealnym rozwiązaniem, konsultację, specjalisty

Często zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego Kraków

Tak. Obecnie możemy zaproponować dla naszych Pacjentów niewidoczne aparaty ortodontyczne takie jak U Smile oraz Invisalign. Są to aparaty ortodontyczne przezroczyste, wyglądają jak niewidoczne nakładki na zęby.

Ortodonta Kraków , pomoc w leczeniu wad zgryzu

Umów wizytę do ortodonty

W gabinecie Implantis leczenie ortodontyczne przeprowadza dr Anna Sowińska

każdym wieku, szczególną uwagę, niewidoczne nakładki, leczenia ortodontycznego, aparatu stałego, przeprowadzone leczenie, każdego pacjenta, rozpoczęciem leczenia, ortodonta, skuteczne leczenie