Ortodonta Kraków, dla dorosłych i dzieci, leczenie wad zgryzu.

ortodonta Kraków, invisalign Kraków, gabinet stomatologiczny, asymetria twarzy, gabinet ortodontyczny, wady zgryzu, aparat stały

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

Leczenie ortodontyczne dzieci w Krakowie, ortodonta Kraków

Duża część wad w uzębieniu powstaje w przeciągu pierwszych lat życia dziecka. Takie nieleczone wady ortodontyczne, stają się przyczyną wielu problemów w późniejszym wieku.

invisalign Kraków, konsultacja ortodontyczna, wad zgryzu, aparat stały, aparat w odpowiednim czasie

Podczas pierwszej kontroli ortodontycznej dziecka lekarz ortodonta przeprowadza wywiad z opiekunem pacjenta i pacjentem oraz wykonuje badanie kliniczne stanu uzębienia i zgryzu.

Po takim badaniu ortodonta będzie mógł określić, czy dziecko wymaga wczesnego leczenia. Do tego typu leczenia kwalifikują między innymi: zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy, zgryz przewieszony, tyłozgryz, przodozgryz, stłoczenie zębów.

Wczesne leczenie ma na celu odpowiednie poprowadzenie będących w fazie wzrostu zębów i części kostnych twarzoczaszki.

Takie leczenie przygotowuje miejsce dla zębów stałych i często dzięki niemu można uniknąć ich usuwania w przyszłości.

Konsultacja ortodontyczna i specjalistyczne leczenie ma na celu wyeliminowanie różnego typu dysproporcji i umożliwia poprawę rysów twarzy. Pewne wady zgryzu mogą być korygowane możliwie wcześnie, na przykład ze względów morfologicznych.

Niektóre wady zębowo zgryzowe, można korygować dopiero w wieku młodzieńczym. Decyzja co do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego musi zostać poprzedzona konsultacją opiekunów dziecka z lekarzem ortodontą.

Zapraszamy na konsultacje ortodontyczne dzieci od 10 roku życia.

invisalign Kraków, wad zgryzu, aparat stały, proste zęby,leczenie wad zgryzu założenie aparatu ortodontycznego, wysokiej jakości

Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych, ortodonta Kraków

Nie ma zasadniczo ustalonego przedziału wiekowego, w którym wykonuje się leczenie. Leczenie wykonane przez ortodontę może być skutecznie realizowane bez względu na wiek.

U osób dorosłych wykonujemy rehabilitację ortodontyczną w sytuacji obecnej i nieleczonej we wczesnej młodości wady zgryzu. Ortodoncja często poprzedza u dorosłych leczenia implantami i przygotowuje zęby do leczenia protetycznego koronami, mostami i licówkami.

Pacjentów dorosłych bardzo często inspiruje do wizyty w gabinecie ortodontycznym chęć poprawy swojego wyglądu i uśmiechu.

Prawidłowe ustawienie zębów powoduje, że wargi mają właściwą podporę. Wolniej dochodzi wówczas do pogłębiania się bruzd nosowo-wargowych i powstawania zmarszczek.

Leczenie ortodontyczne przywraca także właściwą czynność mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Po takiej rehabilitacji pacjenci finalnie cieszą się zdrowym i naturalnym uzębieniem przez długie lata. Ortodonta Kraków konsultacja.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Konsultacja ortodontyczna

Pierwszą wizytą jest zwykle wizyta diagnostyczna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad lekarski i badanie zewnątrz oraz wewnątrzustne. W trakcie tej wizyty ortodonta ustala, jakie są potrzeby pacjenta.

Ortodonta może dodatkowo zalecić wykonanie zdjęć RTG, OPG oraz cefalometrycznego (badanie boczne czaszki). Podczas takiej wizyty wykonywane są również zdjęcia aparatem fotograficznym, skany 3D lub wyciski na modele diagnostyczne. Na podstawie zdobytych informacji i wykonanej dokumentacji lekarz ortodonta przygotowuje plan leczenia z kosztorysem.

Właściwe leczenie można podzielić na dwie fazy: aktywną i retencyjną.

Podczas fazy aktywnej, uzyskuje się prawidłowe ustawienie zębów. W fazie retencyjnej utrwalane jest nowe ustawienie zębów. Podczas fazy aktywnej przeprowadzane są wizyty kontrolne. Zależnie od rodzaju zastosowanego leczenia i aparatu odbywają się, w odstępach co 4-8 tygodni. Podczas takiej wizyty aparat jest aktywowany. Następuje to przez wymianę elementów ruchomych. Ruch ortodontyczny zębów wywołuje destabilizację tkanek otaczających, przez co po zdjęciu aparatu stałego zęby są pod wpływem naprężeń ze strony tkanek miękkich.

Faza retencyjna leczenia pozwala na reorganizację otaczających tkanek i ich adaptację do nowego ustawienia zębów. W fazie retencyjnej stosuje się zarówno aparaty ruchome jak stałe retainery.

Zdarza się, że po założeniu aparatu może pojawić lekki dyskomfort lub nawet dolegliwości bólowe. Czasami może pojawić się wrażliwość na ucisk lub umiarkowane zwiększenie ruchomości zębów. U pacjentów obserwuje się sporą zmienność, jeśli chodzi o odczuwanie bólu w trakcie leczenia. Przeciętnie dyskomfort może trwać 2-4 dni, a następnie ustępuje, do czasu kolejnej aktywacji aparatu. Na ogół dyskomfort bywa największy przy pierwszej aktywacji aparatu ortodontycznego. Tego typu dolegliwości najczęściej ustępują po zażyciu środka przeciwbólowego.

Aparaty ortodontyczne – podstawowe rodzaje

Podczas leczenia mogą być wykorzystane aparaty stałe lub ruchome.

Istnieje kilka typów aparatów i tylko ortodonta jest w stanie ocenić, jakie aparat będzie odpowiedni w danym przypadku. Aparaty ortodontyczne są dedykowane dla osób w różnych grupach wiekowych, z różnymi wadami zgryzu.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparaty ruchome to takie, które mogą być wyjmowane z jamy ustnej samodzielnie przez pacjenta. Często są stosowane w leczeniu wad u dzieci i młodzieży, ale stają się też coraz popularniejsze u dorosłych. Wytwarzane są w laboratoriach protetycznych na modelach uzyskanych z pobranych wcześniej wycisków lub są drukowane bazując na zeskanowanym uzębieniu pacjenta.

Tradycyjny aparat ortodontyczny ruchomy jest projektowany indywidualnie do danej wady zgryzu. Składa się on z płyty akrylowej i czasami elementów metalowych, takich jak łuki, śruby, klamry. Czasami po leczeniu aparatami stałymi, mogą być zastosowane aparaty ruchome jako elementem leczenia retencyjnego. Ma to na celu utrwalenie osiągniętych efektów leczenia.

Niewidoczne nakładki ortodontyczne niewidoczny aparat Invisalign – jest to nowoczesna metoda leczenia, poprzez specjalistyczne przeźroczyste nakładki, które wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Podczas wizyty konsultacyjnej ortodonta wykonuje skan zębów, na podstawie którego opracowuje plan leczenia. Nakładki wykonane są z silikonu. Zdejmuje się je w trakcie jedzenia. Zaleca się jak najdłuższe noszenie nakładek w ciągu doby ( 22-24 godziny). Powinno się również w nich spać. Pacjent dostaje zestaw nakładek, które wymieniane są co około 7-14 dni. Pacjent powinien również regularnie stawiać się na wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego.

Aparat Ivisalign

aparat Invisalign, godziny otwarcia, leczenie ortodontyczne, dzieci, zęby mleczne, krzywe zęby, proste zęby, wady wymowy, dobre samopoczucie

Niewidoczne nakładki Invisalign to świetna alternatywa dla klasycznych stałych aparatów ortodontycznych. Produkowane są z przezroczystego tworzywa SmartTrack, przez co są prawie niewidoczne. Dodatkową ich zaletą jest to, że można je samemu wyjąć np przed posiłkiem, czy przed ważnym meetingiem. Sukces leczenia tymi aparatami związany jest między innymi z tym że je nosić 22 godziny na dobę. W aparatach Invisalign można bez obaw spać, a także uprawiać sport. Często leczenie za pomocą Invisalign może trwać krócej niż w przypadku tradycyjnego aparatu stałego.

Bezpieczne podczas leczenia

Przygotowane są z biokompatybilnych certyfikowanych przez towarzystwa stomatologczne, tworzyw najwyższej klasy. Nie wywołują żadnych uczuleń.

Higieniczne

Łatwo i dyskretnie można je zdjąć przed posiłkiem oraz w celu dokładnego wyszczotkowania zębów. Powyższa cecha umożliwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej podczas leczenia.

Niewidoczne z zewnątrz

Aparaty transparentne są całkowicie przezroczyste. Gładka powierzchnia nakładek i ich dokładne spasowanie do indywidualnej linii dziąseł sprawiają, że są prawie niewidoczne i nikt ich nie zauważy.

Komfortowe w użytkowaniu

W przypadku aparatów transparentnych nie trzeba stosować „miękkiej diety”. Można jeść co się chce. Aparaty transparentne ograniczają do minimum problemy z wymową i dykcją oraz nie wywołują efektu seplenienia.

Aparat ortodontyczny stały – samoligaturujący, lingwalny, klasyczny

W leczeniu ortodontycznym bardzo skuteczne są aparaty stałe, które przymocowane zostają na czas leczenia do zębów na stałe. Nie ma możliwości ich zdejmowania przez pacjenta. Aparat stały stosuje się wówczas, kiedy pacjent posiada już wszystkie zęby stałe.

Aparaty stałe metalowe zbudowane są z różnego rodzaju zamków i pierścieni, które są klejone do zębów. Zamki są jednocześnie elementem mocującym dla łuków o różnej sprężystości. Łuki z kolei są źródłem siły działającej na zęby przez cały czas leczenia.

Aparat samoligaturujący

Jednym z rodzajów aparatów ortodontycznych, które pomogą prawidłowo skorygować zgryz oraz ustawienie zębów są aparaty samoligaturujące.

Co odróżnia je od pozostałych rodzajów aparatów ortodontycznych?

Przede wszystkim jest to brak konieczności zakładania tzw. ligatur, czyli gumeczek odpowiadających za utrzymywanie łuków aparatu na zamkach w każdym z zębów.

W zwykłym aparacie łuk aparatu utrzymywany jest za pomocą specjalnych klapek, które umieszczane są na zamkach.W przypadku aparatów posiadających ligatury, sprawiają one, że w momencie przemieszczania się łuku aparatu w zamkach, następuje silne tarcie. Efektem tego mogą być dolegliwości bólowe. Podczas leczenia aparatami samoligaturującymi się nie pojawia się żaden dyskomfort. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe dla Pacjenta.

Kolejną z zalet takiego rodzaju aparatu jest mniejsza częstotliwość wizyt u ortodonty prowadzącego leczenie. Dodatkowo w przypadku tego rodzaju aparatu ułatwione jest utrzymanie prawidłowej higieny.

Rozróżniamy dwa rodzaje aparatów samoligaturujących:
kosmetyczne oraz metalowe aparaty kosmetyczne.

Aparaty estetyczne, to takie, które składają się z różnego typu zamków wykonanych z materiałów nierzucających się w oczy. Pacjenci, którym zależy na jak najbardziej estetycznym i komfortowym rozwiązaniu często decydują się na założenie aparatu, który spełni ich oczekiwania nie tylko pod względem przebiegu leczenia, ale także pod względem wizualnym.

Zamki w takich aparatach mogą być praktycznie całkiem niewidoczne. Tego typu zamki doskonale sprawują się u osób, którym szczególnie zależy na estetyce.

Wśród aparatów stałych estetycznych rozróżniamy dwa rodzaje: ceramiczny i szafirowy.

Aparat ceramiczny posiada zamki, które są wykonane z materiału ceramicznego dzięki czemu kolor zamków pozostaje w kolorze zębów.

W przypadku aparatu szafirowego materiał z jakiego został wykonany aparat jest całkowicie przeźroczysty.

Aparat lingwalny

Jest to nowoczesne, określane jako nietypowe rozwiązanie w ortodoncji dla pacjentów, którzy cenią sobie dyskrecję w leczeniu. Aparat lingwalny stanowi alternatywę dla pacjentów chcących podjąć leczenie ortodontyczne. Elementy aparatu umiejscowione są od strony języka, w związku z czym są całkowicie niewidoczne dla innych osób.

Aparat ten wykonywany jest indywidualnie, dostosowując go do potrzeb leczniczych pacjenta. Założenie aparatu odbywa się poprzez umiejscowienie elementów zamków do powierzchni zębów oraz założenie tak zwanego łuku, który łączy te wszystkie elementy. Dzięki działaniu łuku oraz jego sile dochodzi do prostowania się stłoczonych zębów.

Aparat metalowy (klasyczny)

Aparat ortodontyczny metalowy jest wykonany ze stali nierdzewnej. Metal ten nie wchodzi w reakcje z ludzkim organizmem, dlatego też nie powoduje żadnych alergii. Metalowe pierścienie nakładane są na zęby trzonowe. Elementy mocowane są do szkliwa specjalnym klejem. Metalowy drut, który pod siłą nacisku wyrównuje zęby to tzw. łuk aparatu mocowany do zamków, przesuwając je względem siebie lub obracając wokół własnej osi. Łuk ten utrzymywany jest w zamkach za pomocą ligatur. Aparat zalecany jest dla młodzieży i dorosłych do zębów stałych.

Kortykotomia wspomagająca ortodoncję

Nasz gabinet wyposażony jest w Piezosurgery przez co jest gotowy do zaawansowanych zabiegów chirurgicznych takich jak kortykotomia. Zabieg kortykotomii przed ortodontycznej ułatwia lekarzowi ortodoncie przesunięcie zębów położonych w zbitej, twardej kości. Kortykotomia powoduje przejściowe i odwracalne rozmiękczenie tej takiej kości. Dzięki tej procedurze można wielokrotnie wykonać przesunięcia zębów, które w ogóle nie byłyby możliwe.

ortodonta Kraków, invisalign Kraków, proste zęby, piękny uśmiech, leczenie wad zgryzu założenie aparatu ortodontycznego

Często zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego Kraków

Tak, można.

Zobacz efekty przed i po leczeniu stomatologicznym:

Ortodoncja , pomoc w ortodontycznej korekcie wad zgryzu

Ortodonci w Krakowie,umów wizytę do ortodonty

W gabinecie Implantis leczenie ortodontyczne i konsultację ortodontyczną przeprowadza dr Anna Sowińska. Implantis Stomatologia.

Lekarz stomatolog Anna Sowińska, proste zęby, piękny uśmiech, leczenie wad zgryzu założenie aparatu ortodontycznego