W kwestii leczenia zębów mamy wiele do powiedzenia

Dentysta Tomasz Bobek, klinika Implantis w Krakowie

Nowoczesne, nawigowane komputerowo, ekonomiczne implanty zębów

Blog dentysta Kraków
Posiadamy 5 mikroskopów pod którymi skutecznie leczymy zęby
Mikroskop stomatologiczny Implantis
Leczenie kanałowe Kraków

Więcej pytań napisz do nas

Dentysta Kraków

Korony porcelanowe

Ósemki zatrzymane

22 października, 2019

Specjaliści od profesjonalnego leczenia zębów, Klinika Implantis w Krakowie

Ósemki zatrzymane

Ósemki czyli zęby mądrości, trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17 i 25 rokiem życia. Rosną od razu w całości lub pojawia się ich cześć , czyli wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, przez co są przyczyną mnogich powikłań i problemów. Ósemki zatrzymane są głównie następstwem niedostatecznej ilości kości w szczęce lub w żuchwie.

Każde zatrzymane zęby w tym ósemki mogą powodować problemy ustawienia pozostałych zębów w łuku w tym problemy ortodontyczne. Bardzo często są sytuacje , że zęby mądrości stłaczają pozostałe zęby w łuku , powodując w następstwie zaburzenie zwarcia, a zlokalizowane w sąsiedztwie korzeni sąsiedniego zęba powodują ich przemieszczenie a nawet czasem resorpcję.

Ósemki zatrzymane – powikłania

Zatrzymanym ósemkom mogą też towarzyszyć powracające stany zapalne dziąseł oraz pojawianie się torbieli zębopochodnych. W skrajnych przypadkach zatrzymane ósemki mogą sprzyjać powstawaniu ropowic oraz inicjować proces zapalny kości szczęki.

Innym obserwowanym powikłaniem zatrzymanych zębów mądrości są mocne samoistne, często długotrwałe bóle głowy połączone z złym samopoczuciem , którym towarzyszy obrzęk dziąsła i przygryzanie policzków. Ból – często opisywany przez pacjentów jako pulsujący lub tętniący – może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni, uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Ważne i sprawdzone jest to iż , ekstrakcja powodującej problem bólowy zatrzymanej ósemki najczęściej skutkuje całkowitym ustąpieniem ataków bólowych.

Ektopowe zatrzymane ósemki

W medycznej literaturze można znaleźć opis jeszcze jednego, rzadko występującego powikłania, którym są tzw. zatrzymane zęby ektopowe. Ektopia jest patologią wyrzynania się zębów, polegającą na ich lokalizacji w strukturach anatomicznych, w których fizjologicznie zęby normalnie nie występują. Polega na tym, że zatrzymane zęby mądrości mogą migrować do odległych narządów, np. zatoki szczękowej, przegrody nosowej, podniebienia, jamy nosowej, okolicy podoczodołowej, a nawet tkanek miękkich twarzy, przy czym wywołują trudne do zdiagnozowania dolegliwości bólowe i nawracające zapalenia.

Interesujące jest to, że są się rzadkie sytuacje zatrzymanych zębów umiejscowionych w tak odległych od jamy ustnej miejscach, jak kość ogonowa, śródpiersie, przestrzeń zaotrzewnowa, jajniki, jądra, okolica krzyżowa. Takie zatrzymane ósemki ektopowe rozpoznaje się najczęściej w przypadku pojawienia się bólu, zapaleń lub przypadkowo na zdjęciach RTG wykonanych przy okazji diagnozowania innych zaburzeń.


dentysta Tomasz Bobek

Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek zajmuje się implantologią od 2000r. Należy do ICOI oraz DGOI, PSI, PTE. Od 2006 roku przynależał do General Dental Council w Londynie. W 2011 uczestniczył Curriculum of Oral Implantology. Zajmuje się stomatologią cyfrową, protetyką i nowoczesnym leczeniem kanałowym zębów. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących treści na blogu lub na stronie implantis.krakow.pl prosimy o kontakt z gabinetem Implantis bądź bezpośrednio z autorem pisząc na adres: office@implantis.krakow.pl