wpływ osteoporozy na leczenie zębów

Wpływ osteoporozy na leczenie zębów

Co to jest osteoporoza? Poznaj przyczyny, czynniki ryzyka i objawy tej choroby. Czy osteoporoza wpływa na nasze zęby? Jak działać tutaj profilaktycznie? Czym zaś cechuje się leczenie tego schorzenia?

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości (niekiedy określana w literaturze medycznej też jako zrzeszotnienie kości). Osoby mające ten problem zdrowotny borykają się ze stopniowym zanikiem tkanki kostnej. Niestety, ma to określone konsekwencje. Obniżenie gęstości kości i osłabienie ich struktury skutkuje dużo większą podatnością na rozmaite urazy i złamania.

Wyodrębniamy osteoporozę pierwotną (zdecydowanie najpowszechniejsza) i wtórną. Przypadki z pierwszej grupy są związane z procesem starzenia się. Osteoporoza wtórna jest natomiast powodowana np. przez przyjmowanie niektórych leków i pewne choroby (jak np. nadczynność tarczycy).

Aby rozpoznać tę chorobę i w razie czego sprawdzić rozwój osteoporozy, wykonuje się densytometrię (jest to nieinwazyjne i zarazem bezbolesne badanie gęstości kości). Szczególnie tym zagadnieniem powinny zainteresować się osoby z grupy ryzyka.

Osteoporoza – przyczyny i czynniki ryzyka

To schorzenie najczęściej występuje w przypadku osób starszych. Przede wszystkim chodzi o kobiety po menopauzie, co wynika z niedoboru estrogenu. Osteoporoza dotyka również seniorów. Warto zaznaczyć, że z wiekiem maleje gęstość kości u kobiet i mężczyzn (zaczyna się to już w czwartej dekadzie życia). Im zatem ktoś starszy, tym niestety wzrasta ryzyko zachorowania… Na osteoporozę mogą cierpieć nawet młodzież i dzieci (chodzi o typ wtórny), chociaż zdarza się to relatywnie rzadko.

Nie można zapominać o czynnikach genetycznych. Jeśli np. Twoja babcia i mama mają takie kłopoty, to niestety jest większe ryzyko wystąpienia osteoporozy także w Twoim przypadku. Bardzo ważna jest tutaj odpowiednia dieta. Nie powinno w niej brakować produktów zawierających wapń i witaminę D. Niedobory na tej płaszczyźnie zwiększają ryzyko zachorowania na osteoporozę. Wraz z wiekiem wchłanianie wapnia jest zaś utrudnione, co jeszcze bardziej komplikuje to zagadnienie.

Przyczyn tego schorzenia należy również szukać w następstwie niektórych chorób (chodzi m.in. o kłopoty z tarczycą). Także przyjmowanie pewnych medykamentów zwiększa ryzyko występowania osteoporozy (są to m.in. glikokortykoidy).

Z osteoporozą bardziej muszą liczyć się osoby, które są mało aktywne fizycznie i stosują używki (im większa częstość spożywania alkoholu, palenia papierosów i picia kawy, tym gorzej).

Osteoporoza – objawy tej choroby są poważne

Symptomy osteoporozy są różne i zależą od wielu aspektów. Nierzadko pacjenci – w trakcie wywiadu medycznego – skarżą się na dolegliwości bólowe, które mogą być związane z dużym obciążeniem osłabionego szkieletu.

„Znakiem rozpoznawczym” osteoporozy są coraz częstsze złamania (nawet zwykły upadek może skończyć się tym właśnie problemem). Najczęściej te kłopoty pojawiają się w obrębie kręgosłupa piersiowego (mówimy wówczas o złamaniach kompresyjnych). Często narażone na złamanie jest m.in. przedramię.

W wyniku osteoporozy zmienia się sylwetka. Można zaobserwować obniżenie wzrostu i to, że pacjenci bardzo często są przygarbieni. Czynnikiem alarmującym jest także dość szybka utrata wagi.

Czy osteoporoza ma wpływ na zęby?

Niestety, opisywane schorzenie oddziałuje również na to zagadnienie. W wyniku osteoporozy osłabieniu ulegają struktury kości szczęki i żuchwy. Przez to są one bardziej podatne na złamania. Ma to negatywny wpływ na zęby. Dlaczego? Zęby, które do tej pory były mocno osadzone w zębodołach, zaczynają się chwiać, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadania…

Zanik tkanki kostnej powoduje, że nie można od razu wszczepić implantów (w przypadku pacjentów mających luki w uzębieniu). Wtedy trzeba wdrożyć leczenie dwuetapowe. Pierwszym z nich jest wykonanie zabiegów mających na celu odtworzenie struktur kostnych (chodzi np. o sinus lift i augmentację kości). Dopiero później następuje wstawienie implantów (zazwyczaj w formie śrub z tytanu) i ostateczna odbudowa, która jest realizowana po zakończeniu procesu osteointegracji.

Bardzo ważne jest zatem to, by regularnie chodzić do dentysty. Profesjonalny lekarz stomatolog – sprawdzając, co dzieje się w jamie ustnej – może ocenić, czy pacjent ma osteoporozę. Bardzo przydatne są tutaj m.in. zdjęcia pantomograficzne.

Profilaktyka i leczenie osteoporozy

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Należy zatem nie tylko systematycznie chodzić na wizyty do dentysty (aby lekarz sprawdził, czy wszystko jest ok). Konieczna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej (mycie zębów minimum dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznych itd.).

Istotna jest właściwa dieta (bogata w wapń i witaminę D) oraz w razie czego suplementacja. Nie można zapominać o częstej ekspozycji na słońce (najlepiej to połączyć z rozmaitymi aktywnościami fizycznymi, które będą dopasowane do wieku).

Jeśli pacjent ma zdiagnozowaną osteoporozę, to poza powyższymi czynnikami ważne jest to, aby myć zęby szczoteczką z miękkim włosiem. Jakie leki są zaś stosowane? To najczęściej bisfosfoniany (przed rozpoczęciem kuracji należy wykonać kompleksowe leczenie stomatologiczne) lub denosumab. Przyjmowanie tych leków jest niestety przeciwwskazaniem do zabiegów implantacji. Warto zatem stosować się do profilaktyki i uniknąć osteoporozy , by tym samym nie być w grupie osób u których nie możliwe jest wykonanie zabiegów implantologicznych.

Warto też uczęszczać na rehabilitację, zrezygnować z alkoholu, palenia papierosów oraz picia kawy.

Nasz ekspert:

Avatar of Tomasz Bobek
Lekarz dentysta w  | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.