paski wybielające zęby

Coraz więcej osób chce mieć białe zęby. Czy warto jednak je wybielać? Dlaczego należy uważać na paski wybielające? Sprawdź, czy są one efektywne i przede wszystkim bezpieczne. 

Czy warto wybielać zęby? 

Nie lubisz patrzeć na swoje zęby znajdujące się w środku jamy ustnej? Bardzo Ci doskwiera, że są one żółte? Przez to wstydzisz się uśmiechać, a nawet rozmawiać z innymi? Z doświadczenia wiem, że wiele osób ma takie właśnie kłopoty… 

Żyjemy w czasach, w których obowiązują konkretne kanony piękna. Jeśli chodzi o uśmiech, to jest on śnieżnobiały, a zęby proste. Wiele osób (oglądając telewizję, widząc reklamy, czy przeglądając zdjęcia influencerów w social mediach itd.), zaczyna popadać przez to w kompleksy. 

Nieposiadanie białego uśmiechu może prowadzić do braku pewności siebie i niskiej samooceny. A to oznacza kłopoty w życiu prywatnym (np. chodzi o trudności w nawiązywaniu nowych relacji) i zawodowym (np. lęk przed wystąpieniami publicznymi). 

Pytanie „czy wybielać zęby” jest zatem zasadne. Jeśli masz np. żółte uzębienie i kompleksy z tego tytułu, to warto zastanowić się (wspólnie ze swoim dentystą), jaka ewentualnie metoda będzie najlepsza. Zaraz dowiesz się, dlaczego nie powinno się tutaj działać wyłącznie samodzielnie. 

Jaka jest skuteczność pasków wybielających?

Te produkty (określane też jako „whitening strips”) są bardzo popularne. Można je kupić nie tylko stacjonarnie (np. w aptekach i drogeriach), ale też przez internet. Zazwyczaj wysyłka jest realizowana bardzo szybko, a potem można już zacząć stosować paski wybielające do zębów.

Czy jednak warto? Na początek zajmę się kwestią dotyczącą samej efektywności, a potem przeanalizuję, czy te produkty są bezpieczne. 

Jeśli chcesz stosować paski, to najpierw i tak odwiedź profesjonalny gabinet. Dlaczego? Pamiętaj, że kolor uzębienia to kwestia uwarunkowana genetycznie, ponieważ zależy ona od koloru zębiny. Dodatkowo na barwę wpływają rozmaite czynniki wewnętrzne i zewnętrzne (np. spożywane na co dzień pokarmy). 

Dobrze byłoby zatem ustalić ze stomatologiem przede wszystkim czynniki, z powodu których powstały/powstają przebarwienia. W końcu efektywność procesu wybielania jest zależna najbardziej od tego zagadnienia. 

Czasami może okazać się tak, że np. niesatysfakcjonujący kolor uzębienia jest pochodną ciemniejszego odcienia zębiny. Wówczas zwykłe paski wybielające nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Bardzo dużo zależy zatem od skali problemu. Jeśli jest on zaawansowany, to standardowe paski nie mają większego sensu. Na szczęście dobry dentysta może doradzić inne metody, które okażą się w danym przypadku optymalne (np. wybielanie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym). 

Niestety, wiele osób chce zająć się wybielaniem zębów zupełnie na własną rękę. Kupują zatem pierwsze z brzegu produkty. Np. na rynku nie brakuje asortymentu z Chin. Niestety, takie paski nie są zbyt efektywne, a dodatkowo mogą prowadzić do kłopotów zdrowotnych

Co zatem zrobić, aby móc liczyć na jakiekolwiek rezultaty? Jeśli chcesz zastosować paski wybielające, to musisz:

  • kupować produkty tylko od znanych producentów 
  • stosować paski wybielające zgodnie z zaleceniami (np. codziennie – przez 14 dni – przez pół godziny. Tego typu paski są jednorazowe i należy je wyrzucić po każdym użyciu)
  • co jakiś czas powtarzać zabieg wybielania zębów (np. co około 6 miesięcy)

Nawet jak się do tego zastosujesz, to efekt i tak może być mało satysfakcjonujący. Warto zaznaczyć, że stężenie substancji wybielających (nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru) jest tutaj dość niskie i nie ma co oczekiwać oszałamiających rezultatów. 

Paki do wybielania zębów – na co uważać? 

Dodatkowo należy liczyć się z pewnymi komplikacjami. Nie występują one u każdego, ale i tak warto być ostrożnym (szczególnie planując zamówienie pasków od mało znanych producentów). 

Z czym trzeba się liczyć? Na szwank jest narażone szkliwo, które może być bezpowrotnie uszkodzone. Pacjenci często obserwują też krwawiące dziąsła i narzekają na większą nadwrażliwość itd. Jeśli masz takie problemy, to należy jak najszybciej przerwać stosowanie pasków i zgłosić się do stomatologa. 

Innym minusem jest to, że zęby mogą być nierównomiernie wybielone, co też jest niekorzystne. 

Co zrobić, aby mieć bielszy uśmiech? 

Chcesz uzyskać jak najlepszy rezultat? Konieczna jest wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Dentysta wszystko sprawdzi i zaproponuje odpowiednią metodę. Polecanym rozwiązaniem jest np. wybielanie zębów lampą i ultradźwiękami, które daje bardzo dobre efekty i jest bezpieczne. 

Dodatkowo dobry stomatolog doradzi, jaka pasta wybielająca będzie najlepsza i co robić, aby higiena jamy ustnej była właściwa. Istotne jest również to, co na co dzień jemy i pijemy (np. przebarwienia są wynikiem częstego picia kawy). 

Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS

Przed ewentualnym zakupem i zastosowaniem takich produktów warto skontaktować się ze swoim dentystą! W końcu pasków nie można stosować m.in. w przypadku zębów z próchnicą.

Niezależnie od zastosowanej metody warto m.in. stosować „białą dietę” w okresie zaleconym przez dentystę. Czyli w tym czasie należy jeść wyłącznie białe produkty (np. ser, jogurty itp.).

Co jeszcze warto przeczytać? 

1. „Wybielanie zębów żywych” – L. Wagner, K. Małkiewicz 

2. „Technika wybielania w stomatologii odtwórczej” – S. D. Sachdeva, N. Gupta 

Przeczytaj również:

Nasz ekspert:

Avatar of Tomasz Bobek
Lekarz dentysta w  | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.