Czym jest wizyta adaptacyjna u stomatologa? O czym powinni pamiętać rodzice, aby odpowiednio przygotować dziecko na to wydarzenie? W jaki sposób przebiega pierwsza wizyta pociechy u dentysty? Jak często należy chodzić z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego celem odbycia wizyty adaptacyjnej dziecka?
Co to jest adaptacyjna wizyta u dentysty? Dlaczego ma tak duże znaczenie?
Statystyki pokazują, że wiele osób boi się stomatologa. Chodzi m.in. o dorosłych… Jeśli zaś w tym gronie ich nie brakuje, to nie może dziwić, że bardzo dużo dzieci ma podobne lęki i obawy.
Twoja pociecha panicznie boi się lekarzy? W związku z tym nie planujesz (przynajmniej na razie) wizyty u dentysty? Tego zagadnienia nie można jednak bagatelizować. A termin pierwszej wizyty nie powinien być odkładany „w nieskończoność”.
Pamiętaj, aby nie czekać z nią aż do momentu wystąpienia problemów (np. próchnica zębów itp. ). Kluczowa jest wcześniejsza wizyta adaptacyjna! Po to, by dziecko mogło przyzwyczaić się do danego miejsca, personelu, gabinetu dentystycznego i przede wszystkim samego stomatologa (w dalszej części tekstu opisuję, jak to wszystko przebiega w praktyce).
Jeśli rodzic wybierze się zaś z dzieckiem do dentysty, kiedy pociecha będzie już miała jakieś problemy, to negatywne emocje zostaną spotęgowane! Dlaczego? Dzieci zazwyczaj boją się chodzić do stomatologów (jeśli nigdy wcześniej nie miały z nimi styczności). To dla nich duży stres. A bolące zęby itp. powodują, że negatywne odczucia są jeszcze silniejsze.
Jeśli zatem stomatolog miałby za zadanie podjąć się leczenia, to najlepiej, aby odbyło się to na jednej z kolejnych wizyt, a nie pierwszej! Rodzice powinni zatem zadbać o to, aby pociecha była, chociaż w pewnym stopniu przyzwyczajona do konkretnego gabinetu dentystycznego. Wówczas będzie się zdecydowanie mniej bała (albo wcale), co ułatwi też pracę lekarzowi.
Chcesz odpowiednio zadbać o zdrowie pociechy? Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta? Mniej więcej około 6. miesiąca życia dziecka (kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne). Wielu fachowców jest jednak zdania, że jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, to ewentualnie można poczekać np. do momentu, aż pociecha będzie miała roczek. Oczywiście, każdy przypadek jest inny. Jeżeli rodzice zauważą zatem w jamie ustnej, że dzieje się coś niepokojącego, to należy niezwłocznie udać się do stomatologa!
Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?
Na tym polu bardzo dużo zależy od rodziców. Dorośli muszą m.in. wybrać profesjonalny gabinet stomatologiczny (w czasie selekcji kieruj się nie tylko lokalizacją i cenami, ale przede wszystkim doświadczeniem w aspekcie pracy z małymi pociechami i opiniami od innych rodziców).
Co jeszcze jest ważne? Rodzice muszą przygotować pociechy na premierową wizytę. Jak? Jeśli dziecko ma już pierwsze ząbki, to należy je oczywiście codziennie czyścić itd. W ten sposób syn/córka powoli zaczną przyzwyczajać się do tego, że mama/tata coś robią w ich buzi. To istotne, ponieważ później (w czasie wizyty u dentysty) nie będzie to dla nich zupełnie coś nowego, jak np. stomatolog zechce zaglądnąć do środka jamy ustnej itd.
Bardzo istotne są też rozmowy (szczególnie w przypadku nieco starszych pociech). Należy wytłumaczyć dzieciom, że wizyta u dentysty jest naprawdę ważna. Oczywiście, używając odpowiednich słów i porównań.
Np. możesz powiedzieć, że dentysta jest jak bardzo dobra postać z bajki, która zawsze jest miła i pomocna itd. Użyj porównania, że wizyty u stomatologa są potrzebne, aby pociecha nie chorowała, nie miała problemów z ząbkami, dziąsłami i np. mogła się bezproblemowo bawić. Stosuj takie argumenty, które trafią do dziecka.
Warto też pokazywać na swoim przykładzie, że wizyty u dentysty są pomocne i fajne (np. po powrocie od lekarza rodzic powinien uśmiechać się i tym samym pokazywać, że nie ma się czego bać – taką „taktykę” można zastosować w przypadku nieco starszych pociech).
Należy także opisać dziecku, jak mniej więcej będzie wyglądała wizyta u specjalisty. Nie możesz jednak używać zbyt drastycznych określeń (takich, jak np. wiercenie).
Pomocne są też bajki np. takie jak „Świnka Peppa U Dentysty”.
Jak przebiega pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?
Nowoczesna stomatologia dąży nie tylko do tego, aby leczyć efektywnie i szybko. Ważne jest też to, aby Pacjenci nie odczuwali dyskomfortu (albo żeby był on jak najmniejszy).
Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Dlatego nowoczesny lekarz dentysta robi wszystko, aby np. niemowlę czuło się jak najbardziej komfortowo.
Jak w skrócie przebiega wizyta adaptacyjna?
Na początku personel (np. chodzi o recepcjonistkę) z uśmiechem na twarzy wita małego Pacjenta. Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne! Jak przebiega sama wizyta? Lekarz stomatolog dąży do tego, aby maluch go polubił. Nie rozpoczyna zatem od razu od wykonywania swojej pracy. W przypadku niemowlaków zaczyna się z nimi bawić. Jeśli zaś chodzi o starsze pociechy, to nawiązuje z nimi rozmowę i pyta np. o imię, wiek itd.
Stomatolog nie zapomina także o rodzicach i przeprowadza z nimi wywiad medyczny (nie zapomnij zatem m.in. o dokumentacji).
Co dzieje się dalej? Lekarz pokazuje dziecku sprzęty i akcesoria, których będzie używał (np. lusterko). Po to, aby pociecha się do nich, chociaż troszkę przyzwyczaiła. Jak przebiega samo sprawdzenie stanu zębów, dziąseł itd.? To zależy od metod pracy konkretnego lekarza. Często mali Pacjenci siedzą wygodnie na kolanach u jednego z rodziców. A dentysta powoli i spokojnie rozpoczyna wykonywanie pracy…
Jeśli maluch zaczyna krzyczeć, denerwować się itp. to lekarz przerywa i daje dziecku dojść do siebie. Potem podejmuje kolejną próbę. Nic nie jest robione na siłę! W końcu chodzi o to, aby pociecha miała pozytywne wspomnienia z tej pierwszej wizyty! By zaś umilić dziecku ten czas, można mu włączyć jego ulubioną bajkę/piosenkę.
Sprawdzenie stanu jamy ustnej zostało zakończone? Kluczowe jest to, aby pochwalić dziecko, że było tak dzielne. Najlepiej, aby zrobił to lekarz i rodzice (np. w drodze do domu). Często są też wręczane (w gabinecie stomatologicznym) drobne upominki (np. naklejki). Takie „sztuczki” są skuteczne i sprawiają, że pociecha jest potem znacznie bardziej chętna na kolejną wizytę.
Dentysta (po zakończonej pracy) opowiada zaś rodzicom, czy jest ok, czy niestety nie. W tej drugiej sytuacji zaproponuje odpowiednie kroki, aby wszystko wróciło do normy.
W czasie pierwszej wizyty warto spytać się też np. o to, czy przeprowadzana do tej pory higiena jamy ustnej jest właściwa i co ewentualnie można zmienić.
Na samym końcu można umówić kolejną wizytę adaptacyjną (jeśli np. dziecko wciąż się jeszcze bardzo boi) lub już zwykłą.
Jak często dziecko powinno odwiedzać dentystę po pierwszej wizycie?
Aby odpowiednio zadbać o zdrowie jamy ustnej pociechy, konieczna jest systematyczność. Jak często należy zatem chodzić na wizyty kontrolne? Minimum co pół roku.
Chyba że lekarz zaleci inaczej (np. na podstawie tego, co udało mu się ustalić w czasie premierowego spotkania). Wówczas kolejna wizyta może być już niezbędna np. już za kilka tygodni.
Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS
Co jeszcze warto przeczytać?
1. „Zajączek u dentysty” – P. Kosiniak-Kamysz
Przeczytaj również:
Nasz ekspert:
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej. Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.