Bonding zębów w Krakowie

Projektowanie zębów

Bonding zębów Kraków

Wysokoestetyczna i precyzyjna odbudowa zębów

Bonding zębów jest innowacyjnym zabiegiem stomatologicznym. Polega on na nałożeniu na zęba bardzo cienkiej warstwy specjalnej żywicy kompozytowej aby skorygować jego kształt lub kolor. Zabieg bondingu jest minimalnie inwazyjny.

Bonding Kraków jest bardzo popularny wśród Pacjentów borykających się z takim problemami, jak przebarwione, ukruszone, złamane zęby. Ze względu na swoją stosunkowo niską cenę i czas wykonania, bonding jest rozwiązaniem wybieranym przez wielu Pacjentów.

Prace protetyczne wykonywane we współpracy z technikiem dentystycznym zazwyczaj wymagają kilku wizyt. Natomiast bonding zębów jest zazwyczaj wykonywany przez dentystę w trakcie jednej lub maksymalnie dwóch wizyt. Ponadto precyzyjnie i poprawnie wykonany bonding nie ingeruje w szkliwo zębów.

W klinice IMPLANTIS specjalizujemy się w bardzo estetycznych pracach z zakresu stomatologii estetycznej, w tym bondingu. Wyszkoleni dentyści oraz najnowszej generacji sprzęt dają naszym Pacjentom pewność uzyskania satysfakcjonującego efektu finalnego.

zęby przed i po bondingu
Bonding zębów

Czym jest bonding zębów?

Procedura stomatologiczna nazywana bondingiem jest zabiegiem z dziedziny stomatologii estetycznej. Polega ona na wykorzystaniu specjalnej żywicy kompozytowej. Kompozyt posiada wiele barw, poziomów jasności i stopni nasycenia koloru. Materiał ten w rękach dobrego stomatologa potrafi idealnie dopasować się do naturalnych zębów Pacjenta.

bonding zębów Kraków klinika Implantis
Bonding zębów 8

Bonding zębów pomaga rozwiązać problem pęknięć, przebarwień, niechcianych plamek czy też niewielkich uszkodzeń mechanicznych zębów. Po wykonaniu tego w miarę krótkiego zabiegu Pacjent może się cieszyć pięknym, zdrowym i naturalnym uśmiechem.

Żywica kompozytowa wykorzystywana w trakcie zabiegu jest poddawana następnie obróbce. Lekarz dentysta może go w dowolny sposób ukształtować. Dzięki temu jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku ukruszonych czy też pękniętych zębów. Po nałożeniu kompozytu na zęby zostaje on dokładnie wypolerowany, tak aby nie odróżniał się od pozostałych naturalnych zębów.

Aby lekarz dentysta mógł jak najlepiej wykonać zabieg, potrzebne jest całkowite zrozumienie pomiędzy nim a Pacjentem. Podczas pierwszej wizyty Pacjent przedstawia swoje oczekiwania i wizje na temat planowanego leczenia. Zachęcamy naszych Pacjentów, aby mogli zobrazować jakich efektów oczekują. Można przynieść na wizytę zdjęcia znalezione w internecie, czy też prasie. Dzięki temu lekarz dentysta będzie mógł łatwiej zrozumieć i wyobrazić sobie oczekiwania estetyczne i potrzeby Pacjenta.

Bonding zębów jest bezbolesnym zabiegiem. Nie trzeba się go obawiać. Przeważnie podczas wizyty nie ma konieczności stosowania znieczulenia, dzięki czemu Pacjent czuje się komfortowo.

Oczywiście znieczulenie zawsze jest dostępne. Szczególnie dla Pacjentów ze zwiększoną nadwrażliwością zębów bądź też w przypadku Pacjentów cierpiących na dentofobię. Przed zabiegiem jest to ustalane z dentystą. Znieczulenie może zostać również podane podczas zabiegu.

Zazwyczaj podczas pierwszej wizyty stomatolog stomatolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Przygotowuje plan leczenia oraz dobiera odpowiedni kolor kompozytu. Zabieg może zostać zaplanowany na ten sam dzień. Czasami, gdy bonding będzie wykonywany na wielu zębach pacjent umawia oddzielny, dogodny dla niego termin.

Należy pamiętać, że wybrany odcień zostanie na zębach poddanych procedurze bondingu przez wiele lat. Wskazane jest też wykonanie dopasowania koloru wybranej żywicy w świetle dziennym.

etapy bondingu zębów
Bonding zębów 9

Wskazania do bondingu zębów

Ukruszone zęby są często wynikiem urazu np. podczas jazdy rowerem. W takiej sytuacji Pacjent powinien reagować szybko. Należy umówić wizytę u stomatologa. Dzięki temu szybko odzyska ładny uśmiech, ale przede wszystkim ząb zostanie zabezpieczony i nie ulegnie dalszym uszkodzeniom. Podobna sytuacja dotyczy przebarwień na zębach. Należy zdiagnozować ich powstanie a następnie dentysta wybierze najlepszą i najmniej inwazyjną metodę aby skorygować estetykę przebarwionych zębów.

  • Zęby po leczeniu ortodontycznym

Zdarza się czasami, że zęby po leczeniu ortodontycznym, pomimo tego że są w łuku mają niepasujący do siebie kształt. Wtedy można za pomocą bondingu delikatnie go skorygować.

  • Zgrzytanie zębami

Pacjenci, którzy cierpią na mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębów (bruksizm), czego wynikiem są starcia i pęknięcia zębów. W takich przypadkach, po zabiegu pacjenci otrzymują też szynę relaksacyjną, która zapobiega dalszym uszkodzeniom zębów.

  • Diastemy i szpary między zębami

Zabieg stomatologiczny nazywany bondingiem zębów jest optymalnym sposobem na zamaskowanie nieestetycznych szpar i luk międzyzębowych poprzez ich zamknięcie kompozytem.

Przeciwwskazania do wykonania bondingu

Najważnieszymi przeciwskazaniami do bondingu są:

  • Uczulenie na kompozyt

Bonding zębów nie może być wykonywany, jeżeli Pacjent jest uczulony na którykolwiek składnik żywicy kompozytowej.

  • Niewyleczone stany zapalne

Zapalenie dziąseł, recesje dziąseł, choroby przyzębia są przeciwwskazaniem do zabiegu bondingu. Przed przystąpieniem do zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej zalecane jest wyleczenie stanów zapalnych.

  • Infekcje miazgi zębów, które muszą być wcześniej wyleczone endodontycznie
  • Bardzo duże starcie albo złamanie wymagające innego typu odbudowy
  • Duża wada ortodontyczna

W takiej sytuacji dentysta zaleca Pacjentowi wykonanie leczenia ortodontycznego. Jest ton wtedy zabiegiem wysoce nietrwałym gdyż istnieje duże ryzyko utracenia wykonanej odbudowy kompozytowej. Po zakończonym leczeniu ortodontycznym można odbudować starcia, które powstały na skutek stłoczenia zębów.

Etapy wykonywania bondingu zębów

Bonding Kraków wykonuje się w kilku etapach.

W pierwszej kolejności powinna zostać przygotowana powierzchnia zębów. Lekarz dentysta używa środka kondyncjonującego, który skutecznie oczyszcza powierzchnię zęba w celu uzyskania optymalnej adhezji chemicznej.

Gdy na przygotowany odpowiednio ząb zostanie nałożony kompozyt, lekarz dentysta dokładnie formuje i wygładza jej kształt. Następnie materiał jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Na skutek tego procesu kompozyt łączy się trwale z powierzchnią zębów. Ten sposób połączenia nazywany jest połączeniem adhezyjnym.

Po polimeryzacji stomatolog wykonuje drobne korekty i poleruje materiał, na powierzchni zębów, tak aby pasował do pozostałych naturalnych zębów.

Zwykle czas, jaki zajmuje wykonanie bondingu w obszarze 1 zęba, waha się od 20 do 45min. Czas, w jakim zostanie wykonana ta procedura, zależy od wielu czynników. Są nimi między innymi ilość zębów przeznaczonych do bonding Kraków oraz stan ich powierzchni i starcie.

zabieg bondingu
Bonding zębów 10

Dentyści pracujący w klinice IMPLANTIS wykonują zabieg bondingu w powiększeniu, co zapewnia maksymalną precyzję wykonania. Bonding Kraków opinie – efekt zabiegów w 100% spełnia oczekiwania naszych Pacjentów o czym świadczą ich opinie.

Bonding zębów – zalety

  • Szybkość

Często podczas jednej lub dwóch wizyt u dentysty możliwe jest przeprowadzenie metamorfozy uśmiechu.

  • Cena

Cena bonding Kraków cena jest niższa od ceny licówek czy koron, jest to rozwiązanie ekonomiczne dla wielu z pacjentów.

  • Bezbolesność

Minimalna ingerencja w strukturę zęba powoduje, że nie ma konieczności wykonywania znieczuleń do bondingu.

  • Minimalna inwazyjność

Podczas bondingu zębów, tylko minimalnie albo w ogóle nie ingeruje się w szkliwo zęba.

  • Estetyka

Zazwyczaj osiąga się bardzo zadowalające efekty estetyczne, które pacjent docenia zaraz po zejściu z fotela.

Bonding zębów Kraków – wady

  • Odporność materiału

Kompozyt używany do procedury bodningu zębów jest materiałem podatnym na czynniki panujące w jamie ustnej. Pomimo swojej dużej wytrzymałości nie jest on także tak twardy, jak porcelana. Trzeba liczyć się z tym, że może on się ukruszyć, a żywica może ulec degradacji. Ukruszenie materiału kompozytowego wiąże się z dodatkową wizytą w gabinecie stomatologicznym.

  • Podatność na działanie kwasów i zasad

Żywica kompozytowa podatna jest na ph śliny, może absorbować barwniki, a na jej powierzchni mogą powstawać osady i przebarwienia; z tego względu potrzebne są cykliczne przeglądy stomatologiczne (raz na 6 miesięcy) oraz profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego. Zabiegi te wykonuje wykwalifikowana higienistka stomatologiczna.

protetyka stomatologiczna
Bonding zębów 11

Zalecenia po zabiegu bondingu Kraków

Po zabiegu bondingu należy:

  • unikać palenia tytoniu
  • unikać napojów oraz jedzenia, które intensywnie barwią szkliwo
  • w niektórych przypadkach dentysta może zalecić stosowanie „białej diety”
  • unikać gryzienia twardych materii np. skorupek orzechów
  • unikać obgryzania paznokci
  • na stałe zachować nienaganną higienę jamy ustnej, żeby należy szczotkować min. 2 razy dziennie
  • na stałe używać nici stomatologicznej do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
  • regularnie przeglądy dentystyczne połączone z profesjonalną higienizacją jamy ustnej

Często zadawane pytania dotyczące bondingu zębów

Bonding zębów to zabieg polegający na nałożeniu na zęby cienkiej warstwy specjalistycznej żywicy, co pozwala odbudować kolor lub kształt. Bonding nie jest zabiegiem silnie inwazyjnym.

Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!