INLAY ONLAY raków
Rekonstrukcje zębów typu Inlay Onlay
DENTYSTA KRAKÓW
Estetyczne ceramiczne rekonstrukcje zębów typu Inlay Onlay
Zęby zniszczone przez próchnicę leczy się zwykle poprzez założenie wypełnienia z materiału kompozytowego ( tzw. plombę). Wypełnienia kompozytowe niestety wymagają po kilkuletnim okresie używania wymiany. Dzieje się tak, ponieważ materiał kompozytowy ulega cały czas procesowi polimeryzacji, przez co jego szczelność brzeżna po kilku latach jest gorsza niż na początku, a ząb narażony jest na próchnicę wtórną. Kompozytowe wypełnienia są podatne na przebarwienia, co oznacza, że ich kolor jego kolor nie jest do końca stabilny. Dodatkowo współczynnik ścieralności wypełnień kompozytowych jest dużo niższy niż naturalnych zębów, co powoduje ciągle ścieranie się tych wypełnień o zęby przeciwstawne.
Alternatywą dla wypełnienia kompozytowego jest inlay pełnoceramiczny lub onlay (w zależności od rozległości ubytku, jaki rekonstruuje, onlay jest rozleglejszy większy niż inlay).
Przed wykonaniem inlay lub onlay w w centrum stomatologicznym IMPLANTIS w Krakowie ząb zostaje odpowiednio opracowany, a następnie lekarz dentysta pobiera wyciski, które posłużą do stworzenia modelu gipsowego, na którym w laboratorium protetycznym zostanie wykonany inlay pełnoceramiczny lub onlay pełnoceramiczny. Dzięki wypełnieniom typu inlay / onlay możemy powstrzymać procesy ścierania siekaczy, stabilizując zgryz na odpowiedniej wysokości, a wysoka estetyka pozostaje na lata bez zmian. Inlay wykonywany jest z ceramiki wprasowywanej do wcześniej przygotowywanej formy i przy użyciu specjalistycznego pieca, co zapewnia jednorodną strukturę, bardzo wytrzymałą i stabilną. Inlay mocowany jest do zęba za pomocą odpowiednich cementów, niezmieniających przezierności i koloru zęba. Inlay często jest nie do odróżnienia od naturalnych zębów.
Onlay/inlay porcelanowy i ceramiczny – kiedy stosować daną metodę wypełniania
Inlay oraz onlay porcelanowy lub ceramiczny to dwa rodzaje wkładów koronowych, stosowanych zamiennie, w zależności od skali koniecznych do przeprowadzenia prac protetycznych. Pierwszy z nich wykorzystywany jest w przypadku mniejszych ubytków, obejmujących wyłącznie powierzchnię żującą danego zęba (bez guzków). Wkłady koronowe typu onlay z kolei wykonywane są wtedy, gdy zniszczenie zęba jest rozleglejsze i rozciąga się także na jego guzki.
Inlay/onlay kompozytowy czy ceramiczny?
Jeśli chodzi o podział ze względu na użyte materiały, zarówno plomba onlay, jak i inlay może zostać wytworzona na bazie porcelany stomatologicznej lub kompozytu, czyli tego samego surowca, który stosuje się przy tradycyjnym wypełnianiu ubytków w zębach.
Inlay i onlay porcelanowy odznacza się wysoką estetyką, w związku z czym materiał wykorzystywany jest przede wszystkim do odtwarzania zębów widocznych podczas uśmiechu. Inlay oraz onlay kompozytowy natomiast dobrze sprawdza się przy uzupełnianiu ubytków w zębach znajdujących się w głębi jamy ustnej, szczególnie tych uszkodzonych na skutek zgrzytania lub posiadających nierówną powierzchnię.
Plomba onlay oraz inlay – zalety
Wkłady koronowe to jedno z najlepszych obecnie rozwiązań, służących do wypełniania ubytków w zębach. Mimo swojego pozornego podobieństwa, metoda ta znacząco różni się od tradycyjnych plomb stomatologicznych. Do najważniejszych atutów, którymi odznacza się onlay/inlay kompozytowy oraz porcelanowy zaliczyć należy przede wszystkim:
Liczba wizyt
Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie inlay obejmuje zwykle dwa spotkania:
Wskazania do wykonania uzupełnień INLAY / ONLAY
Uzupełnienia tego typu mają szerokie zastosowanie w leczeniu: