Rekonstrukcje zębów typu Inlay Onlay

INLAY ONLAY raków

Rekonstrukcje zębów typu Inlay Onlay

Estetyczne ceramiczne rekonstrukcje zębów typu Inlay Onlay

Zęby zniszczone przez próchnicę leczy się zwykle poprzez założenie wypełnienia z materiału kompozytowego ( tzw. plombę). Wypełnienia kompozytowe niestety wymagają po kilkuletnim okresie używania wymiany. Dzieje się tak, ponieważ materiał kompozytowy ulega cały czas procesowi polimeryzacji, przez co jego szczelność brzeżna po kilku latach jest gorsza niż na początku, a ząb narażony jest na próchnicę wtórną. Kompozytowe wypełnienia są podatne na przebarwienia, co oznacza, że ich kolor jego kolor nie jest do końca stabilny. Dodatkowo współczynnik ścieralności wypełnień kompozytowych jest dużo niższy niż naturalnych zębów, co powoduje ciągle ścieranie się tych wypełnień o zęby przeciwstawne.

Alternatywą dla wypełnienia kompozytowego jest inlay pełnoceramiczny lub onlay (w zależności od rozległości ubytku, jaki rekonstruuje, onlay jest rozleglejszy większy niż inlay).
Przed wykonaniem inlay lub onlay w w centrum stomatologicznym IMPLANTIS w Krakowie ząb zostaje odpowiednio opracowany, a następnie lekarz dentysta pobiera wyciski, które posłużą do stworzenia modelu gipsowego, na którym w laboratorium protetycznym zostanie wykonany inlay pełnoceramiczny lub onlay pełnoceramiczny. Dzięki wypełnieniom typu inlay / onlay możemy powstrzymać procesy ścierania siekaczy, stabilizując zgryz na odpowiedniej wysokości, a wysoka estetyka pozostaje na lata bez zmian. Inlay wykonywany jest z ceramiki wprasowywanej do wcześniej przygotowywanej formy i przy użyciu specjalistycznego pieca, co zapewnia jednorodną strukturę, bardzo wytrzymałą i stabilną. Inlay mocowany jest do zęba za pomocą odpowiednich cementów, niezmieniających przezierności i koloru zęba. Inlay często jest nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

zęby przed i po leczeniu Inlay Onlay

Onlay/inlay porcelanowy i ceramiczny – kiedy stosować daną metodę wypełniania

Inlay oraz onlay porcelanowy lub ceramiczny to dwa rodzaje wkładów koronowych, stosowanych zamiennie, w zależności od skali koniecznych do przeprowadzenia prac protetycznych. Pierwszy z nich wykorzystywany jest w przypadku mniejszych ubytków, obejmujących wyłącznie powierzchnię żującą danego zęba (bez guzków). Wkłady koronowe typu onlay z kolei wykonywane są wtedy, gdy zniszczenie zęba jest rozleglejsze i rozciąga się także na jego guzki.

Inlay/onlay kompozytowy czy ceramiczny?

Jeśli chodzi o podział ze względu na użyte materiały, zarówno plomba onlay, jak i inlay może zostać wytworzona na bazie porcelany stomatologicznej lub kompozytu, czyli tego samego surowca, który stosuje się przy tradycyjnym wypełnianiu ubytków w zębach.
Inlay i onlay porcelanowy odznacza się wysoką estetyką, w związku z czym materiał wykorzystywany jest przede wszystkim do odtwarzania zębów widocznych podczas uśmiechu. Inlay oraz onlay kompozytowy natomiast dobrze sprawdza się przy uzupełnianiu ubytków w zębach znajdujących się w głębi jamy ustnej, szczególnie tych uszkodzonych na skutek zgrzytania lub posiadających nierówną powierzchnię.

Plomba onlay oraz inlay – zalety

Wkłady koronowe to jedno z najlepszych obecnie rozwiązań, służących do wypełniania ubytków w zębach. Mimo swojego pozornego podobieństwa, metoda ta znacząco różni się od tradycyjnych plomb stomatologicznych. Do najważniejszych atutów, którymi odznacza się onlay/inlay kompozytowy oraz porcelanowy zaliczyć należy przede wszystkim:

  • doskonały stopień odwzorowania kształtu anatomicznego uzębienia, uwzględniający wszelkie naturalnie występujące zagłębienia, bruzdki oraz guzki, a także idealnie dopasowujący się do zębów przeciwstawnych i sąsiadujących – zarówno onlay, jak i inlay kompozytowy czy porcelanowy wykonywany jest na bazie wycisku (a nie warstwowo),
  • o wiele większą twardość wypełnień niż w przypadku ich konwencjonalnych odpowiedników, a co za tym idzie również istotnie zredukowane ryzyko nawrotu próchnicy,
  • wzmocnioną ochronę przed ścieraniem się,
  • wysoką estetykę – profesjonalnie wykonany onlay lub inlay porcelanowy pod względem wizualnym nie różni się praktycznie niczym od pozostałych zębów.

Liczba wizyt

Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie inlay obejmuje zwykle dwa spotkania:

  • pierwsza wizyta u dentysty przeznaczona jest na opracowanie ubytku oraz pobranie wycisków,
  • druga wizyta u dentysty związana jest z osadzeniem w zębie uzupełnienia i kończy się kontrolą w zwarciu i artykulacji.

Wskazania do wykonania uzupełnień INLAY / ONLAY

Uzupełnienia tego typu mają szerokie zastosowanie w leczeniu:

  • rozległych ubytków w zębach bocznych,
  • zarówno zębów żywych oraz po leczeniu kanałowym.

Przeciwwskazania do wykonania nakładów

  • Uzupełnień tego typu nie wykonuje się zasadniczo w kłach i siekaczach.
  • Dodatkowym ograniczeniem są bardzo rozległe ubytki zębów, których rekonstrukcja może być wykonana jedynie za pomocą korony protetycznej.

Przed i po zastosowaniu nakładów

efekt przed i po zastosowaniu nakładów

Często zadawane pytania dotyczące leczenia licówkami Kraków

Wytrzymałość  licówek ceramicznych zależna jest między innymi od bardzo dobrej higieny jamy ustnej. Utrzymanie licówek w dobrym stanie zależy od pielęgnacji dziąseł i zębów oraz stanu pozostałego uzębienia. Osoby z osadzonymi licówkami powinny raz na sześć miesięcy stawiać się na wizyty kontrolne u stomatologa. Licówki porcelanowe wykonane w laboratorium wytrzymują ok 5-10 lat a nawet dłużej.

Klasyfikacja licówek zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Trzema najpowszechniejszymi rodzajami są licówki akrylowe, kompozytowe i porcelanowe. Każda z nich ma odmienne przeznaczenie oraz skład.

Licówki  akrylowe – są wykonywane z polimeru akrylowego. Materiał ten nie jest zbyt trwały, dlatego ta opcja jest dobrym, ale tymczasowym rozwiązaniem.

Licówki kompozytowe – materiał, z którego są wykonywane, jest podobny do tego, który używa się przy wypełnianiu ubytków. Są dużo tańszą opcją niż licówki porcelanowe. Mogą wytrzymać maksymalnie 5 lat.

Licówki porcelanowe – to najlepsze rozwiązanie, przynoszące zadowalający efekt estetyczny. Jest trudna do zauważenia przez obcą nam osobę, która nie jest świadoma, że zęby zostały poddane poprawie. Licówki odbijają światło dzienne niemal identycznie jak naturalne szkliwo, co powoduje, iż są trudne do zauważenia. Są odporne na czynniki fizyczne takie jak ścieranie, przebarwienia czy gromadzenie się płytki nazębnej. Ich trwałość to nawet 10 lat.

Geneza licówek to rok 1928, kiedy to Charles Pincus, kalifornijski stomatolog szukał  rozwiązania, które sprawdziłoby się w przemyśle filmowym. Nie wszystkie gwiazdy ówczesnego Hollywood mogły pochwalić się perfekcyjnym wyglądem ich uzębienia, a był to ważny element podczas każdego nagrania. W tym właśnie roku, doktor Pincus wynalazł licówkę. To odkrycie okazało się fenomenem i zaczęło być powszechnie używane przez gwiazdy. Niemniej jednak pierwsze wersje były pomocne tylko podczas kręcenia klatek.

Następnym pomysłem doktora była licówka akrylowa. Jej pierwsza wersja pojawiła się w 1937 roku. Ta wersja charakteryzowała się małą przyczepnością.

Była aplikowana za pomocą kleju do protez oraz cementowana, ale tylko tymczasowo.

Poza doktorem Pincusem również wielu innych stomatologów zastanawiało się jak przedłużyć żywotność licówek i w jaki sposób ułatwić dostęp do tego rodzaju rozwiązania każdemu pacjentowi.

Jednym z nich był dr Michael Buonocore, który to w 1959 roku wprowadził nowoczesne zabiegi tj tzw. wytrawianie. Jego celem była kontynuacja badań dotyczących połączenia licówek porcelanowych ze szkliwem ( poddanym wcześniej procesowi trawienia ).

Badania nad porcelanowa wersją licówki były kontynuowane przez Dr. Richarda Simonsena i Dr. Johna Calamię. Przeprowadzono je dokładnie w 1982 roku. Ich wynik rzucił nowe światło na permanentność licówek. Okazało się, że porcelana może zostać wytrawiona kwasem fluorowodorowym. W efekcie, wiązanie między porcelaną a żywicą kompozytową stanie się na tyle silne, aby utrzymywać licówki na powierzchni zęba przez długi czas. Skuteczność tej metody, potwierdził Dr. John Calamia w swoim artykule o technikach w zakresie wytwarzania i aplikowania licówek porcelanowych.

Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!

poznaj nas lepiej

Zobacz nasze kanały social media w serwisach