Mosty dentystyczne w Krakowie

mosty stomatologiczne

Mosty dentystyczne Kraków

Rekonstrukcje zębów za pomocą mostów porcelanowych

Most dentystyczny (protetyczny) – jest to uzupełnienie, które wykonuje się w celu rekonstrukcji brakującego zęba ewentualnie kilku zębów.

Aby zamaskować brak zęba wykorzystując most dentystyczny, luka po utraconym zębie powinna być otoczona minimum dwoma zębami własnymi (filarowymi) lub implantami, po jednym z każdej strony do luki. Most dentystyczny może być przytwierdzony na stałe lub tymczasowo do zębów pacjenta lub do łączników implantologicznych implantów dentystycznych.

W przeszłości mosty były wykonywane ze złota albo ze stopów metali. Obecnie nie robi się już tego typu uzupełnień ze względu na całkowity brak estetyki z ich strony.

Obecnie most dentystyczny może zostać wykonany z:

  • stopu metalu olicowanego ceramiką (porcelaną)
  • porcelany
  • kompozytu (most tymczasowy)
  • akrylu (most tymczasowy)

Bardzo dobre rezultaty estetyczne otrzymuje się dzięki wdrożeniu do dentystyki techniki CAD/CAM. W tej technologii wykonuje się min mosty pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej np. Cercon, IPS e. Max ZirCAD.

most zębowy przed i po zabiegu

Mosty wykonywane w tej są w ten sposób, że model oszlifowanych zębów filarowych jest skanowany, a dalej informacja o kształcie filarów dla przyszłego mostu przesyłana jest do specjalnej frezarki, która wycina z cyrkonowego bloczka tlenku cyrkonu tzw. podbudowę dla przyszłego mostu. Następnie na tak wyfrezowaną z cyrkonu strukturę technik dentystyczny napala poszczególne warstwy porcelany. Mosty typu Cercon już od ponad 10 lat stosowane są w stomatologii z dużym powodzeniem. Badania naukowe dowodzą, że Cercon Base i Cercon HT zapewniają wraz ceramiką do licowania Cercon Ceram Love przy odpowiedniej obróbce w laboratorium dentystycznym porównywalną trwałość i niezawodność jak sprawdzone korony ceramiczno-metalowe.

Trwałość mostów porcelanowych szacowana jest na 15-20 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej. Mosty protetyczne służą do rekonstrukcji zniszczonych zębów własnych. Mosty protetyczne mocuje się też na implantach w sytuacjach, gdy odtwarzane są brakujące zęby.

Mosty tymczasowe, wykonane są z materiałów takich jak akryl lub kompozyt. Mosty tymczasowe wykonywane mogą być w kilku podstawowych kolorach. Niejednokrotnie mosty tego typu wykonywane materiałów Luxatemp, Structure II lub Protemp 4 wyglądają wyjątkowo ładnie nie mniej jednak nie mogą być traktowane, jako ostateczne rozwiązanie. Mocowane są one na zębach na cemencie tymczasowym pacjentom oczekującym na wykonanie mostu ostatecznego, zwykle nie na dłużej niż kilka do kilkunastu dni. Mosty tymczasowe usuwa się poprzez ich przecięcie lub zbicie, co powoduje ich zniszczenie.

Mostki zębowe – rodzaje

Mostki na zęby dzieli się ze względu na materiały wykorzystywane do ich wykonania. Dostępne są mosty jednolite z jednego rodzaju tworzywa oraz mosty złożone. W drugim modelu baza jest metalowa, a część widoczna została pokryta substancją, której kolor jest zbliżony do uzębienia Pacjenta. Przykładowo, mostek zębowy ceramiczny wykonany może być na podstawie metalowej. Most dentystyczny może być także pełnoceramiczny, kompozytowy albo cyrkonowy.

Wskazania do wykonania mostu dentystycznego

Wskazaniami do założenia mostów zębowych są przede wszystkim znaczne braki międzyzębowe. Jest to niezwykle istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale głównie zdrowotnych. Luki mogą być przyczyną przemieszczania się zębów, zanikania kości szczęki, a nawet przedwczesnego starzenia się twarzy. Dodatkowo w miejscu brakującego uzębienia zbierają się resztki pokarmu, co często prowadzi do próchnicy zębów przylegających i chorób dziąseł.

Przeciwwskazania do wykonania mostu

Wśród przeciwwskazań do zastosowania mostu wymieniane są:

  • za duża przestrzeń do uzupełnienia
  • wokół luki zębowej nie ma własnych zębów Pacjenta, mogących pełnić funkcje filarów
  • fragmentaryczna okluzja mostu dotycząca sytuacji, kiedy zwarcie między mostem a naturalnymi zębami przeciwstawnymi zachodziłoby tylko na pewnym odcinku
  • nietolerowanie mostu przez błonę śluzową
  • wątpliwości co do wymaganej wytrzymałości zębów filarowych

Liczba wizyt potrzebna na zrobienie mostka

Ilość wizyt potrzebnych do wykonania mostu w centrum stomatologicznym IMPLANTIS

Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie takie jak most obejmuje zwykle trzy spotkania:

  • Pierwsza wizyta u dentysty przeznaczona jest na oszlifowanie zębów, pobranie wycisków,dobór koloru dla przyszłego mostu, założenie korony tymczasowej, następnie wyciski są wysyłane do laboratorium techniki dentystycznej.
  • Druga wizyta u dentysty związana jest z przymiarką mostu.
  • Trzecia wizyta u dentysty związana jest z osadzeniem mostu.
zęby przed i po osadzeniu mostu stomatologicznego

Najczęściej zadawane pytania dotyczące mostów stomatologicznych

Mosty dentystyczne zakłada się w czasie trzech wizyt lekarskich. Podczas pierwszej z nich, stomatolog weryfikuje kondycję korzeni zębowych, a także kości, które je otaczają. Mostek protetyczny może być założony wyłącznie wtedy, gdy zęby filarowe mają odpowiedni stan i właściwe położenie. Czasami zęby wymagają leczenia kanałowego przed osadzeniem na nich koron/filarów mostu. Druga wizyta polega na szlifowaniu zębów sąsiadujących z miejscem ubytku. Następnie, dentysta wykonuje dwa precyzyjne wyciski: zębów będących filarami oraz zębów przeciwstawnych. Dzięki temu stomatolog ma pewność, że mostek dentystyczny będzie pasował do całego zgryzu. Kolejne kroki to dopasowanie odcienia mostu do koloru wszystkich zębów i założenie doraźnych mostów lub koron, których zadaniem będzie zabezpieczenie wygładzonych powierzchni. Podczas ostatniej wizyty stomatolog sprawdza, czy nowy mostek stomatologiczny posiada właściwy kolor i kształt. Jeśli tak jest, lekarz osadza go na już przygotowanych filarach.

O mosty dentystyczne należy dbać tak samo jak o własne, naturalne zęby. Zęby należy dokładnie szczotkować, tak aby uniknąć tworzenia się oasdu. Konieczne jest także używanie specjalnych nici dentystycznych (sztywna nić, która posiada na pewnym odcinku gąbczaste zgrubienie). które doskonale poradzą sobie z usuwaniem gromadzącego się jedzenia.

Zobacz efekty przed i po leczeniu stomatologicznym:

Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!