Na skutek próchnicy, urazu może niekiedy dojść do infekcji bakteryjnej w obrębie miazgi zęba. Po pewnym czasie w zębie może się rozwinąć przewlekłe zapalenie ropne. Wówczas w wyniku działania enzymów proteolitycznych powstaje wysięk ropny, który penetruje kość, przebija okostną i dziąsło, szukając sobie ujścia na zewnątrz kości. Tak powstaje przetoka ropna (po łacinie fistula). Przetoka to kanał prowadzący najczęściej od wierzchołka korzenia zęba, którym wysięk ropny wydostaje się na zewnątrz do przedsionka jamy ustnej. Kanał przetoki wysłany jest tkanką ziarninową.
Przetoka zębowa na dziąśle objawy.
Zasadniczo najbardziej charakterystyczną cechą przetok zębowych jest obecność kanału przetoki, który znajduje swe ujście na dziąśle w postaci mniejszego lub większego wzgórka.
Na tej wyniosłości okresowo może pojawiać się białożółta kropka, która prędzej lub później pęknie. Po pęknięciu wydobywa się z niej nieco gęsta treść ropna koloru mlecznożółtego. Kanał czynnej przetoki jest drożny i można go sondować.
Obecność przetoki nie wywołuje dolegliwości bólowych. Odkładanie w czasie leczenia zęba przyczynowego, którego infekcja spowodowała pojawienie się przetoki zębowej na dziąśle, prowadzi w większości przypadków do utraty zęba przyczynowego.
Przetoka ropna przy zębie, czy boli ?
Dolegliwości bólowe pacjenci czują właściwie jedynie przed pojawieniem się przetoki na dziąśle oraz kiedy właściwie się tworzy. Kiedy przetoka jest już utworzona dolegliwości w postaci bólu, mijają bezpowrotnie. Nawet gdy przetoka okresowo zmienia swój charakter z aktywnej – czynnej na bierną pacjenci właściwie nie czują żadnego bólu.
Czy przetoka sama zniknie?
W przypadku nieleczonej infekcji czasami może wydawać się, że przetoka samoistnie zniknęła, bo jest niewidoczna. Po jakimś jednak czasie przetoka pojawia się ponownie. Znikanie i pojawianie się przetoki związane jest z zaostrzaniem się infekcji w zębie przyczyn nowym. Dzieje się to bez znaczenia, czy ząb był leczony kanałowo, czy nie.
Czy przetoka i ropień zęba to jest to samo?
Przetoka na dziąśle i ropień zęba to dwa różne stany.
Rodzaje przetok zęba
- Przetoka wewnętrzna — o takiej przetoce mówimy wówczas, gdy jej ujście znajduje się w jamie ustnej.
- Przetoka zewnętrzna — takiej przetoce mówimy wówczas, gdy jej ujście znajduje się na skórze policzka lub bródki.
- Przetoka czynna — to taka, gdy samoistnie lub pod wpływem ucisku wydobywa się z niej wysięk ropny.
- Przetoka bierna — to taka, gdy obecnie jest nieczynna i uaktywnia się okresowo.
Przetoka na dziąśle przy koronie na zębie. Przetoka przy licówce. Przetoka obok mostu na zębach.
Przetoka na dziąśle może również pojawić się nad uzupełnieniem protetyczny takim jak korona, most protetyczny, czy licówka. Oznaczać to może, że okoronowany / olicowany ząb filarowy obumarł i jest źródłem infekcji. Z drugiej strony może się wydarzyć, że ząb filarowy nie był do końca perfekcyjnie przeleczony kanałowo przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego, jakim jest korona, czy most.
Czy przetoka może pojawić się nad zębem leczonym kanałowo? Czy przetoka może pojawić się przy zębie martwym?
Może zdarzyć się, że przetoka pojawi się przy zębie leczonym kanałowo lub przy zębie martwym. Może to być spowodowane przetrwaniem bakterii ropotwórczych w korzeniu zęba leczonego kanałowo lub brakiem właściwego leczenia zęba martwego. Warto pamiętać, że źródło bakterii, czyli ząb przyczynowy ( początek przetoki) nie musi się znajdować w pobliżu ujścia przetoki, a może być oddalony. Z tego względu warto przeprowadzić dobrą diagnostykę. Jeżeli przyczyną przetoki na dziąśle jest ząb w przeszłości leczony kanałowo, może on wymagać ponownego leczenia kanałowego nowymi metodami z użyciem mikroskopu.
Przetoka na dziąśle u dziecka. Czy przetoka może być obecna na dziąśle nad zębem mlecznym?
W przypadku infekcji zębów mlecznych również mogą pojawiać się przetoki na dziąśle. W tym przypadku leczenie zębów mlecznych jest podobne do leczenia zębów stałych.
Domowe sposoby na leczenie przetoki zębowej
Szczerze powiedziawszy, nie istnieją skuteczne domowe sposoby na wyleczenie przetoki zęba. W sytuacji pojawienia się przetoki na dziąśle najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do gabinetu stomatologicznego. Domowe sposoby leczenia przetoki zęba są nieskuteczne z tego względu, że przyczyna infekcji znajduje się głęboko w korzeniu zęba, a domowymi sposobami nie da się tej infekcji z zakamarków korzenia zęba trwale pozbyć. Tak zwane wyciskanie palcami przed lustrem treści ropnej z przetoki, również nie prowadzi do wyleczenia stanu chorobowego, który spowodował pojawienie się przetoki.
Czy istnieje lekarstwo na wyleczenie przetoki zęba?
Nie nie istnieje lekarstwo (związek chemiczny ), którego przyjęcie skutecznie, samoistnie i trwale wyeliminuje raz na zawsze przetokę na dziąśle. Zdarzyć się może, że podczas leczenia zachowawczego lekarz może zaordynować antybiotyk, ale będzie będzie on skutkował tylko w skojarzeniu z leczeniem kanałowym. Nie istnieje też żaden płyn do płukania Jamy ustnej, którym można zwalczyć przetokę zęba.
Diagnostyka przyczyn powstania przetoki zębowej.
Przetoka zębowa jest następstwem stanu zapalnego toczącego się w obrębie tkanek okołowierzchołkowych zęba. Badanie stomatologiczne w tym badanie żywotności zębów i opukiwanie zębów jest jedną z metod prowadzących do rozpoznania zęba przyczynowego. Z pomocą w diagnostyce i odnalezieniu zainfekowanego zęba przyczynowego przychodzi również rentgenodiagnostyka w tym wykonywane zdjęcie RTG z ćwiekiem gutaperkowym wewnątrz przetoki oraz badania CBCT z ćwiekiem gutaperkowym.
Właściwe i skuteczne leczenie przetoki zęba
Przetoka zęba można wyleczyć na dwa sposoby. Każdy z poniższych sposobów będzie skuteczny, kiedy tylko doprowadzi do pozbycia się drobnoustrojów ropotwórczych, które spowodowały pojawienie się przetoki na dziąśle.
Metoda radykalna, chirurgiczna leczenia przetoki zęba.
Podejście chirurgiczne do leczenia przetoki zęba jest metodą radykalną leczenia przetoki zęba. Ekstrakcja zęba, usunięcie zęba to metoda radykalnego postępowania, która zawsze prowadzi do zniknięcia przetoki zęba.
Zachowawcza metoda leczenia przetoki zęba.
Zachowawcze leczenie przetoki zęba to leczenie kanałowe zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem prawie zawsze prowadzi do zniknięcia przetoki. Natomiast w miejscu ujścia przetoki może pozostać niewielka wygórowana blizna tzw. wzgórek.
Nasz ekspert:
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej. Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.