Czym jest resekcja zęba?

resekcja zęba

W dzisiejszych czasach chirurgia stomatologiczna oferuje nam szereg sposobów leczenia, które pozwalają na zachowanie nawet najbardziej zniszczonych przez próchnicę zębów. Jednym z nich jest z całą pewnością resekcja zęba. Co to jest? Na czym polega zabieg? Czy należy się go obawiać? Pora odpowiedzieć na te pytania, ponieważ bardzo wiele osób boi się tej procedury medycznej, tymczasem w niektórych przypadkach może okazać się ona niezbędna. 

Resekcja zęba — co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest metoda leczenia, którą wyjaśniamy. Mówiąc najprościej, jest to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia zęba oraz oczyszczeniu otaczającej go kości ze zmian chorobowych. Pozostały ząb zamyka się od strony odciętego korzenia za pomocą MTA. Po usunięciu wierzchołka korzenia zęba powstaje przestrzeń nazywana „okienkiem kostnym”, którą należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się aplikację A-PRF, który stanowi skuteczne i bezpieczne dla zdrowia wypełnienie ubytku kostnego. To leczenie zębów, które jest minimalnie inwazyjne. Dlatego też lekarz decyduje się wykonać resekcję zazwyczaj w przypadku, gdy leczenie kanałowe nie przyniosło skutku. 

Wskazania i przeciwskazania do resekcji korzenia wierzchołka zęba

Wiemy już na czym polega resekcja wierzchołka. Kiedy jednak stosuje się tą metodę leczenia? Mówiąc najprościej, wykonywana jest ona w przypadku, gdy leczenie endodontyczne (potocznie nazywane kanałowym) nie zdaje rezultatu. Jest ono jedną z ostatnich szans na uniknięcie ekstrakcji, czyli usunięcia zęba.

Warto w tym miejscu zaznaczyć również, że istnieją przeciwskazania do zastosowania tej metody leczenia. Przede wszystkim nie wykonuje się jej w przypadku zębów mlecznych. Poza tym, nie przeprowadza się jej również w sytuacji, w której występują stany zapalne jamy ustnej i gardła lub pacjent ma opryszczkę. Nie znajduje ona zastosowania w przypadku zębów, które nie są prawidłowo umiejscowione w łuku zębowym oraz w sytuacji, gdy pacjent cierpi na choroby takie jak: paradontoza. Z przeprowadzenia resekcji korzenia rezygnuje się również u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Przebieg zabiegu

Wiemy już czym jest resekcja korzenia zęba. Przyjrzyjmy się jednak jak wygląda ona w praktyce. Aby przebieg leczenia był bezpieczny dla pacjenta, a ono samo skuteczne przed zabiegiem w klinice niezbędne jest wykonanie badania diagnostycznego, jakim jest zdjęcie rentgenowskie. Bardzo często gabinet wykonuje również mikrotomografię danego zęba co pozwala lekarzowi działać jeszcze bardziej precyzyjnie. Ząb zakwalifikowany do resekcji musi mieć dobrze oczyszczone i wypełnione kanały korzeniowe.

Resekcja korzenia zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego też pacjent nie musi obawiać się bólu. W przypadku tym stosuje się te same środki co podczas innych metod leczenia oferowanych w klinice stomatologicznej. Pierwszym etapem jest wykonanie nacięcia błony śluzowej dziąsła w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Kolejnym krokiem jest wycięcie tzw. „okienka kostnego” które ma średnicę ok 4 mm. W tym celu część ekspertów korzysta z ultradźwięków. Po wykonaniu okienka lekarz odcina zmieniony chorobowo wierzchołek korzenia oraz oczyszcza tkanki wokół niego. Wyrównywany jest również brzeg kości. Ostatnim etapem leczenia jest uzupełnienie ubytku w kości za pomocą specjalistycznego biomateriału, który łączy się z kością w sposób taki, by kanał zębowy pozostawał szczelny. Zabieg trwa ok 60 minut.  

O czym pacjent musi pamiętać po zabiegu?

Wielu pacjentów obawia się o to, czy ząb po resekcji może boleć.  Wiedząc, na czym polega możemy spodziewać się, że po przeprowadzonym zabiegu resekcji wierzchołka pacjent może zmagać się z dolegliwościami bólowymi. Są jednak one umiarkowane i wielu pacjentów odbiera je nawet jako ulgę po silnym bólu, który towarzyszy zapaleniu miazgi zęba. Niemniej jednak możemy liczyć się z występowaniem bólu o umiarkowanym nasileniu oraz obrzękiem. W znaczącej większości przypadków wystarcza wówczas stosowanie zimnych okładów oraz dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. 

Musimy pamiętać, że jest to zabieg minimalnie inwazyjny, dlatego też do jego przeprowadzenia konieczne jest odpowiednie postępowanie. Lekarz powinien poinstruować pacjenta, w jaki sposób powinien postępować po zabiegu. Wśród środków ostrożności, które należy zachować, wymienić możemy między innymi: 

  • unikanie posiłków przez kilka godzin po zabiegu;
  • spożywanie wyłącznie chłodnych pokarmów najlepiej w stanie płynnym;
  • unikanie wysiłku fizycznego;
  • terminowe przyjmowanie leków zapisanych przez stomatologa;
  • stosowanie płynów antyseptycznych;
  • prawidłowa higiena, z wykorzystaniem miękkiej szczoteczki.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto zawsze rozwiać je w gabinecie dentystycznym. Zminimalizujemy wówczas ryzyko powikłań. 

dentysta Tomasz Bobek

Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

ikona znany lekarz