resekcja Kraków
Resekcja zęba w klinice Implantis w Krakowie
Dentysta kraków
Resekcja zęba
Czym jest resekcja zęba?
Nasze zęby są utrzymywane w kości szczęki/żuchwy poprzez korzenie. Resekcja jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na usunięciu wierzchołka korzenia zęba.
Kiedy ten zabieg jest potrzebny?
Zabieg resekcji korzenia może być konieczny jeśli po wykonanym leczeniu endodontycznym (leczeniu kanałowym) infekcja w zębie w dalszym ciągu utrzymuje się bądź też w dalszym ciągu się rozwija. Kanały korzeniowe mogą zostać zainfekowane z różnych powodów: pojawienie się próchnicy lub też nawracająca próchnica, wcześniej niewykryte kanały korzeniowe rozgałęziają się od kanału pierwotnego na końcu korzenia zęba. Czasami przyczyną może być zwapnienie (zwężenie i stwardnienie) kanałów – jest to reakcja na uraz lub starzenie, które mogą zablokować kanały i uniemożliwić ich pełne oczyszczenie przez konwencjonalne leczenie kanałowe. Czasami leczenie kanałowe może nie być możliwe. Na przykład dostęp do kanałów zęba, który jest wzmocniony wkładami z włókna szklanego oraz osadzona jest na nim korona jest na tyle utrudniony, że może wymagać zniszczenia starej korony. W takich przypadkach lepszą alternatywą jest leczenie infekcji od korzenia zęba (zamiast od strony korony) za pomocą resekcji. Jeżeli twój lekarz dentysta prowadzący zarekomendował abyś wykonał zabieg resekcji korzenia, oznacza to, że twojego zęba niestety nie można uratować za pomocą leczenia kanałowego. Często jedyną alternatywą jest już tylko ekstrakcja zęba, która może źle wpłynąć na zdrowe, sąsiadujące zęby. Celem resekcji jest zachowanie naturalnego zęba oraz wszystkich jego funkcji. Resekcja pozwala przywrócić zdrowie zębów, kości i dziąseł na wiele lat.
Jak przebiega zabieg resekcji zęba?
W pierwszej kolejności lekarz dentysta podaje znieczulenie miejscowe, aby zapewnić pacjentowi jak najwyższy komfort w trakcie zabiegu. Kolejno wykonuje się nacięcie w dziąśle w pobliżu zainfekowanego zęba. Pozwala to na usunięcie każdej zapalnej lub zainfekowanej tkanki w pobliżu lub wokół wierzchołka korzenia – wraz z kilkoma milimetrami samej końcówki korzenia. Bardzo małe wypełnienie jest następnie umieszczane na końcu kanału korzeniowego, aby uszczelnić kanał i zapobiec dalszej infekcji. Lekarz przeprowadzający zabieg zakłada szwy chirurgiczne w celu zamknięcia tkanek dziąsła. W Gabinecie Stomatologicznym IMPLANTIS stosujemy szwy rozpuszczalne – dzięki nim pacjent nie musi przychodzić na dodatkową wizytę aby je usunąć. Kość w szczęce wokół usuniętego wierzchołka korzenia goi się kilka miesięcy.
Jak wygląda proces gojenia po resekcji zęba?
Po tego typu zabiegu większość pacjentów jest w stanie kontynuować normalne czynności już następnego dnia. Podczas gojenia się rany pacjent może jednak odczuwać lekki dyskomfort i obrzęk. Najważniejsze jest aby postępować zgodnie z instrukcją po zabiegową (w tym dieta oraz porady dotyczące szczotkowania zębów) udzieloną przez twojego lekarza dentystę prowadzącego.
Jeżeli dolegliwości bólowe / obrzęk nie ustępują pomimo przestrzegania instrukcji, koniecznie zadzwoń do Gabinetu Stomatologicznego IMPLANTIS – 511 511 615 – celem umówienia wizyty kontrolnej.
Resekcja korzenia zęba
Co robić, gdy leczenie kanałowe nie przyniesie oczekiwanego skutku?
Resekcja szczytu korzenia (apicoectomy) to zabieg z zakresu mikrochirurgii endodontycznej.
Gdy ponowne leczenie kanałowe jest nie możliwe do wykonania lub gdy jego wykonanie nie przynosi pożądanego rezultatu, często skutecznym sposobem na usunięcie przyczyny stanu zapalnego i uratowanie zęba od ekstrakcji okazuje się być resekcja wierzchołka korzenia zęba inaczej apicectomia. Resekcję wykonuje się najczęściej, gdy konwencjonalne leczenie kanałowe nie przyniosło skutku np., gdy ze względu na złożoną i skomplikowaną budowę delty korzeniowej lekarz dentysta nie był w stanie szczelnie wypełnić korzenia zęba na całej długości. Ponieważ to właśnie ten obszar najczęściej jest miejscem, w którym lokalizuje się przyczyna zapalenia, resekcję wykonuje właśnie w obrębie wierzchołka korzenia. Do wykonania resekcji korzenia zęba używało się wcześniej wierteł. Obecnie do resekcji używa się coraz częściej urządzeń ultradźwiękowych.
Resekcja przeprowadzana jest w znieczuleniu nasiękowym i polega na usunięciu wierzchołka korzenia leczonego zęba, a następnie na wstecznym wypełnieniu korzenia np. za pomocą materiału MTA.
Resekcje wykonuje się najczęściej na korzeniach zębów siecznych i przedtrzonowych. Rzadziej wykonuje się ją w obrębie zębów trzonowych. Okres rekonwalescencji po zabiegu resekcji wynosi kilka dni.
Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!
CHIRURG STOMATOLOG KRAKÓW