co to jest scaling zębów

Na czym polega scaling zębów? Kiedy stosować ten zabieg?

Chcesz mieć zdrowe zęby? W takim razie musisz dbać nie tylko o higienę jamy ustnej. Ważne są też regularne zabiegi u swojego dentysty. Jednym z nich jest właśnie skaling zębów. Co należy o nim wiedzieć? Dlaczego warto się zdecydować? Na czym polega skaling? Jak często powinien być powtarzany? 

Co to jest skaling zębów? Dlaczego to ważny zabieg?

Nie masz zamiaru mieć próchnicy zębów? Chcesz trzymać się z dala też od rozmaitych, poważnych chorób? Takich, jak np. paradontoza? W takim razie warto pomyśleć o skalingu. 

Dlaczego? Okazuje się, że nawet systematyczne szczotkowanie nie wystarcza… Pamiętaj, że na zębach początkowo gromadzi się miękki osad. Jeśli nie będziesz należycie troszczyć się o nie (wliczając w to profesjonalne zabiegi w gabinecie stomatologicznym), to trzeba mieć na uwadze, że powstanie płytka nazębna. Może ona zaś ulec mineralizacji i przekształcić się w kamień nazębny.

Takie powstałe złogi należy zaś jak najszybciej usunąć. W końcu kamień nazębny zawiera m.in. bakterie próchnicowe. 

Co powinno wzbudzić Twoje wątpliwości? Jeśli zauważysz na zębach np. żółty osad. Niestety, kamienia nazębnego nie da się usunąć samodzielnie przy pomocy standardowych akcesoriów (chodzi np. o szczoteczkę, nici dentystyczne, czy szczoteczki międzyzębowe). Nie pomogą też żadne inne „domowe sposoby”. Trzeba po prostu umówić się na wizytę do swojego dentysty.

Skaling polega zaś właśnie na usunięciu zalegającego kamienia nazębnego, który jest bardzo groźny dla zębów i przyczynia się do powstawania m.in. paradontozy.

Gdzie pojawia się ta szkodliwa warstwa? Okazuje się, że nie tylko na zębie, czy na koronie porcelanowej (jest to kamień naddziąsłowy), ale też pod dziąsłami (wtedy mamy do czynienia z kamieniem poddziąsłowym). W zależności od tego wykonuje się skaling naddziąsłowy/poddziąsłowy

Scaling zębów: czy ten zabieg jest bezpieczny? 

Masz wątpliwości? Wydaje Ci się, że z Twoimi zębami coś jest nie tak? Widzisz bowiem dziwne osady, których nie sposób usunąć? A może teoretycznie wszystko, na pierwszy rzut oka, jest w porządku? Chcesz mieć jednak pewność?

Najlepiej zatem udać się na wizytę do dentysty. Stomatolog wszystko dokładnie sprawdzi i powie Ci, czy warto wykonać skaling. Teraz lub np. dopiero za kilka miesięcy. Dorosłe osoby, które nigdy wcześniej nie miały skalingu, najprawdopodobniej zostaną poinformowane, że warto poddać się temu zabiegowi możliwie jak najszybciej.

Wiele osób nie wie, że osoby wykonujące skaling mają do dyspozycji rozmaite metody. Co jest aktualnie najczęściej stosowane? To metoda ultradźwiękowa. W tym przypadku kamień nazębny jest zatem usuwany za pomocą ultradźwięków.

Po zakończeniu tej czynności zęby są jeszcze polerowane miękką szczoteczką, specjalnymi gumkami i specjalną pastą. Po to, aby wygładzić ich powierzchnię i usunąć przebarwienia.

A czy jest to bezpieczne? Skaling jest „zabiegiem”. To słowo często wzbudza negatywne odczucia i wywołuje lęk, a nawet czasami strach u Pacjentów. Niepotrzebnie! 

Współczesna stomatologia jest na tyle rozwinięta, że skaling zębów to zabieg bezpieczny. Często w jego trakcie Pacjenci zazwyczaj nie odczuwają żadnego dyskomfortu. „Zazwyczaj”, bo każda sytuacja jest inna. Jeśli ktoś ma zatem dość niski próg bólu, to warto opowiedzieć o tym stomatologowi/higienistce. Aby fachowcy mogli zaproponować odpowiednie rozwiązania. 

Np. w kontekście skalingu poddziąsłowego można zdecydować się na zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Kiedy stosować skaling zębów? Jak często należy go powtarzać? 

Zęby człowieka są narażone na rozmaite czynniki. Chcesz, aby były one zdrowe? Nie masz zamiaru codziennie widzieć w lustrze rozmaitych przebarwień? W takim razie warto systematycznie odwiedzać swojego lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i sprawdzeniu stanu uzębienia np. higienistka będzie mogła wykonać (na tej lub przyszłej wizycie) skaling. 

Przyjmuje się, że usuwanie kamienia nazębnego powinno odbywać się minimum raz na pół roku kalendarzowego. Czasami jednak częstotliwość tego typu zabiegów powinna być nieco większa. Jest to zalecane Pacjentom, którzy nierzadko mają do czynienia z takimi produktami, jak np. kawa, herbata i papierosy. 

Usuwanie kamienia nazębnego powinno być też częstsze w przypadku Pacjentów z aparatami ortodontycznymi. Przez te elementy, umieszczone w buzi, trudniej jest o właściwą higienę jamy ustnej. Ortodonci zalecają zatem swoim Pacjentom, aby ci korzystali ze skalingu minimum raz na 2, 3 miesiące. 

Warto się tego trzymać. Ewentualne problemy z próchnicą, czy jeszcze inne choroby, są szczególnie problematyczne, gdy Pacjent ma założony aparat ortodontyczny. 

Droga do zdrowego i pięknego uśmiechu: o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak już wiesz, skaling jest wykonywany przeważnie raz na kilka miesięcy. Na co dzień trzeba zaś samodzielnie troszczyć się o higienę jamy ustnej. Musi być ona przede wszystkim regularna i precyzyjna.

Podstawą jest mycie zębów. Minimum 2 razy dziennie (przez około 3 minuty), chociaż jeśli możesz, to dokładnie wykonuj tę czynność po każdym zjedzonym posiłku. W ten sposób zmniejszy się ryzyko np. próchnicy zębów. Nie zapominaj też o czyszczeniu języka. 

Jeżeli pracujesz zdalnie, to nie ma z tym problemu. A jak wykonujesz zadania stacjonarnie? I tak warto o tym pomyśleć… W końcu możesz zabrać ze sobą do pracy szczoteczkę i troszkę pasty do zębów, co pozwoli Ci je dokładnie umyć. Np. po lunchu.

Odpowiednia szczoteczka i pasta to jednak nie wszystko. Należy też minimum raz dziennie stosować nici dentystyczne. Do usuwania resztek pokarmów bardzo dobrze nadają się również szczoteczki międzyzębowe. Nie zapominaj także o profesjonalnym płynie do płukania buzi.

O czym jeszcze można pomyśleć? Rozważ zakup irygatora, który sprawi, że Twoja higiena jamy ustnej będzie jeszcze bardziej profesjonalna. 

Nie zapominaj o systematycznych wizytach u dentysty. Są one konieczne, aby można było sprawdzić, czy z Twoimi zębami jest wszystko w porządku. Do stomatologa należy chodzić minimum raz na pół roku. Chyba że lekarz zdiagnozował np. próchnicę (wtedy kolejna wizyta jest konieczna dużo szybciej). Po dokładnym oczyszczeniu zębów skalingiem, profesjonalne rozjaśnienie zębów Kraków to kolejny krok do osiągnięcia idealnie białego uśmiechu.

Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS

Jeśli chodzi o czas wykonania zabiegu, to nie można go jednoznacznie określić. To bowiem sprawa indywidualna. Jeżeli np. ktoś regularnie poddaje się takim zabiegom, to spędzi mniej czasu w fotelu niż osoba dorosła, która będzie mieć pierwszy skaling w swoim życiu itd. Przeważnie cała wizyta trwa zaś około kilkadziesiąt minut.

Aby zapobiegać paradontozie (zapalenie przyzębia), należy m.in. dbać o zęby i regularnie uczęszczać na zabiegi higienizacyjne. A może już masz ją stwierdzoną? W takiej sytuacji skaling też się bardzo przydaje, dlatego nie powinno się z niego rezygnować. Ogólnie warto być pod opieką dobrego lekarza, który umiejętnie poprowadzi całe leczenie. 

Co jeszcze warto przeczytać? 

1. „Przeciwwskazania do skalingu ultradźwiękowego i air-polishingu” – A. Droździk

2. „Piaskowanie naddziąsłowe – aspekty wpływające na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Przegląd piśmiennictwa i doświadczenia własne” – A. Dziewulska, A. Droździk, M. Tomasfik, K. Grocholewicz  

Przeczytaj również: