Odbudowa utraconego zęba może odbywać się różnymi metodami, które mogą bardzo się od siebie różnić, w tym także ceną. Zawsze jednak chodzi o to, aby zastosować rozwiązanie, które najlepiej wpisuje się w potrzeby i oczekiwania każdego pacjenta, który ma braki w uzębieniu – zdrowie i komfort są w tym przypadku najważniejsze. Jeśli więc czynnik finansowy nie jest aż tak istotny, to najlepiej zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest implant zęba. Jakie działania trzeba podjąć, aby wszczepiać implant?
Implant zębowy to po prostu sztuczny korzeń do którego montowany jest łącznik, a na ten z kolei mocowana jest korona. Aby jednak było to możliwe, to konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, który jest zarówno poprzedzony odpowiednimi badaniami, jak i wymaga odpowiednio długo trwającego okresu rekonwalescencji – dopiero po właściwym okresie czasu można założyć wybraną koronę na sztuczny ząb. Jest to jednak jedno z najbardziej komfortowych, a zarazem estetycznych rozwiązań, jeśli chodzi o uzupełnianie ubytków zębowych. Implant zęba najczęściej wykonany jest z tytanu, czyli materiału całkowicie neutralnego dla naszego organizmu i z wyglądu przypomina niedużą śrubkę, którą mocuje się w kości szczęki lub żuchwy. Aby jednak wszczepić implant, to należy zabieg ten dokładnie skonsultować ze specjalistą, jakim jest dentysta, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania go w naszej jamie ustnej. U niektórych pacjentów za pomocą implantów możliwa jest także całkowita odbudowa protetyczna.
Co należy wykonać przed zabiegiem wszczepienia implantu?
Zabieg wszczepienia implantu w każdym przypadku musi być poprzedzony konsultacją lekarską, a także odpowiednimi badaniami, które zleca stomatolog, a część zazwyczaj przeprowadza w gabinecie stomatologicznym. Konsultacja lekarska oraz odpowiednie badania, w tym przede wszystkim CT i zdjęcie pantomograficzne RTG, mają na celu przede wszystkim stwierdzenie, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, które mogłyby wykluczyć taki zabieg jak implantacja. Co prawda istnieje niewiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają wstawienie implantu, ale koniecznie należy to ustalić, np. jednym z przeciwwskazań może być nieuregulowana cukrzyca. Po badaniach i konsultacjach lekarz ostatecznie decyduje, czy zabieg chirurgiczny może być przeprowadzony. Może się również zdarzyć, że wszczepienie sztucznego korzenia trzeba będzie poprzedzić augmentacją kości, czyli zabiegiem, który ma na celu wytworzenie odpowiedniej ilości tkanki kostnej. Tego wszystkiego dowiemy się na wizytach u dentysty.
Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu zęba?
Zabieg implantacji ingeruje w tkankę miękką oraz kość. W pierwszej kolejności lekarz musi naciąć tkanki miękkie, aby następnie za pomocą wiertła chirurgicznego wywiercić otwór w kości, w który następnie zostanie założony sztuczny korzeń. Wszczepienie implantu trwa minimum pół godziny. Po zabiegu tkanki miękkie zostają zszyte i należy odczekać odpowiedni okres, aby rana dobrze się wygoiła, a implant zrósł z kością. Proces gojenia trwa zwykle około dwóch tygodni – w tym czasie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, które dotyczą między innymi odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz rodzaju spożywanego jedzenia. Jeśli natomiast chodzi o zrastanie się implantu z kością, to proces ten jest znacznie dłuższy – może potrwać od 3 do 6 miesięcy – po tym czasie stomatolog ma pewność, że implant został przyjęty przez nas organizm. Zabieg wszczepiania implantów przeprowadzany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu jest on bezbolesny, natomiast gdy znieczulenie przestanie działać, to może pojawić się ból całej jamy ustnej oraz opuchlizna, a nawet stan podgorączkowy – jest to zupełnie naturalne. Wówczas wystarczy zastosować leki zaordynowane przez lekarza.
Założenie korony na implant
Kolejnym etapem jest odsłonięcie implantu i zamocowanie w nim elementu, jakim jest śruba gojąca – ma ona na celu odpowiednie ukształtowanie i wymodelowanie się dziąsła. Po około 14 dniach następuje zamocowanie na implancie łącznika z koroną zęba. Na jednym implancie możliwe jest zamocowanie przede wszystkim jednej korony i tak dzieje się w przypadku, gdy nasze uzębienie ma braki w postaci jednego zęba, ale zdarzają się również przypadki, że na implantach mocowana jest cała proteza górnej szczęki lub żuchwy. Oczywiście w takich sytuacjach koniecznie jest zastosowanie odpowiedniej ilości implantów – od dwóch dla żuchwy, a czterech dla górnej szczęki. W takim przypadku proteza ruchoma górna jest montowana na czterech lokatorach, a proteza ruchoma dolna na 2 lokatorach. Zdarza się, że mocuje się na dwóch implantach kilku punktowy most protetyczny.
Uzupełnienia w postaci implantów mają bardzo wiele zalet – przede wszystkim są to stałe uzupełnienia protetyczne, które zachowują się zupełnie jak nasze naturalne zęby – higiena jamy ustnej jest taka sama jak dotychczas, szczęka nie musi być wyciągana, nie przesuwa się w czasie mówienia czy jedzenia, a ponadto mniej potrzeba czasu do jej adaptacji w naszej jamie ustnej – jest to więc jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań z zakresu protetyki. Co istotne, implant zostaje z nami na długo -jest trwały – zazwyczaj wystarcza do kilka – kilkanaście lat. Nieco inaczej jest w przypadku koron – mamy pod tym względem kilka możliwości – korona protetyczna może różnić się przede wszystkim ceną, a także co za tym idzie, wytrzymałością – niemniej koronę na implancie można zawsze wymienić. Korony na implantach to także rozwiązanie idealne pod względem estetycznym.
Nasz ekspert:
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej. Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.